1941 szeptemberében a németeknek reális esélye lett volna Moszkva elfoglalására?
Több ilyen vélekedést is olvastam, hogy bár az esős időszak közeledett és lassult az előrenyomulás üteme, de ha nem változtatnak a haditerven és nem csoportosítják át erőiket Kijev és Ukrajna bevételére, akkor jóval nagyobb sikerrel támadhatták volna Moszkvát, mint később a télen.
Zsukov marsall visszaemlékezései alapján is szeptemberben még nyitva állt az út Moszkva felé, mert még jobban lehetett haladni, nem voltak akkora hidegek és a távol-keleti hadosztályok még nem álltak ott a város védelmében.
Mondjuk ha el is foglalják sem valószínű, hogy megnyerik a háborút, ahhoz túl nagy volt a szovjet fölény, de szimbolikusan mindenképp lett volna jelentősége.
Szimbolikus értéke lett volna, de azt is tudjuk, hogy mi lett Napóleonnal miután elfoglalta Moszkvát. Az csak egy város, a hadiipar már az Urál térségébe volt telepítve, a szövetséges hadianyag is érkezett Iránon keresztül. Semmi jó okot nem látok, miért adták volna ettől fel az oroszok a háborút.
Ellenérv, hogy ha túl gyorsan törnek előre Moszkva felé, akkor kockáztatnak egy bekerítést Kijev felől.
"Mi lett volna, ha" kérdés.
Történészek, sőt a szovjet hadvezetés szerint is elerhették volna a németek Moszkvát, ha nem viszik el onnanvacsereg egy részét.
Azt nem tudja senki megválaszolni, mi lett volna akkor, ha valóban elérik a szovjet fővárost.
Elfoglalják?... ha sikerül elfoglalni, megtörik, össze omlik az ellenállás, vagy harcolnak tovább? Kb ezen vitáznak legtöbbet.
Az sem kizárt, hogy Sztálingrádhoz hasonlóan minden utcáért, minden házért harcba szálltak volna az oroszok, ahol a német haderő akkor még meglévő technikai fölénye leértékelődik - elérték Moszkvát, szétbombázták, mégsem lett az övék (ahogy Sztálingrád sem)
Moszkva mögött még ott volt a hatalmas terület, az Uralon túlra telepített iparral, több millió bevethető emberrel, igaz lemaradásban voltak, kellett némi idő, hogy össze szedjék magukat az oroszok, a németek bukása már akkor megjósolható lett -első lendületből nem tudtak nyerni, onnantól hátrányba kerültek.
A németeknek muszáj volt a Moszkva elleni támadás előtt semlegesíteni a Kijev környékén álló óriási szovjet páncélos erőket.
A legnagyobb szovjet páncélos erők 1941 nyarán egyértelműen Kijev környékén összpontosultak.
Ha a németek előbb a Moszkva elleni támadást erőltetik, akkor délen kvázi a hátukban kell hagyni a legnagyobb erejű és létszámú szovjet páncélos és gépesített csapatokat.
Az összesen 23 szovjet gépesített hadtest (1 szovjet gépesített hadtest = 2 tankhadosztály + 1 gépesített lövészezhadosztály) közül 10 gépesített hadtest összpontosult délen, Ukrajnában.
"Ha lett volna zeppelin léghajó a birtokukban,akkor lehet."
Volt
#8#
Röhögjél:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=zeppelin+l%..
(szerintem a legtöbb "lett volna Zeppelin léghajó" kérdés fárasztó, gyenge, az első válaszoló is azokra utalhatott)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!