Sztálin vörös hadserege, vagy az akkori USA hadsereg volt erősebb?
*mármint számított 1945 nyaráig amíg le nem dobták az első atombombát?
Elkell amúgy is hogy keserítselek.
A létszámfölény korántsem egyenes út a győzelemhez.
A görögök is kevesen voltak a perzsa háborúk idején hasonló fejlettségi szinttel, mégis nyertek végül.
Azért rengeteg tényezőnek kell megfelelnie a győzelemhez még.
3:
Persze, nem csak a létszámfölényen múlik, de az az egyik legbefolyásosabb tényező.
A Görögök megbirkóztak vele, Hitler nem.
De számított a létszámfölény, és az is számít hogy milyen gyosan tudták a tankokat gyártani, lást míg a németek 1 tigrist gyártottak addig az oroszok 10 T-34-st.
tigris 1355 db
T34/76: 34091 db.
T34/85: 23661 db.
Ezek közül kb. 40.000 db. semmisült meg a háború alatt.
Azért érzed a különbséget 1355 tank ellen ~57000.
Szóval ne magyarázd már meg, hogy a mennyiség nem számít.
Az atom bombával nagyot hasított volna biztos USA a SZU ellen, de vegyük figyelembe annak előállítási korlátait.
Először is dúsítani kell, de még ezelőtt nem ártana kibányászni.
Ha '49-ig kihúzza SZU akkor már könnyen újra előnyre tehetett volna, sőt ha tovább húzódik akkor az egész világot elsöpri a hidrogénbombával.
'De számított a létszámfölény,'
Ezért tervezték úgy az amerikai vezetésnél 1945 után, ha a szovjetek keménykedni próbálnak és a létszámfölényükre hagyatkoznak, felszíni atomtámadásokkal porlasztják szét a támadó erőket.
'és az is számít hogy milyen gyosan tudták a tankokat gyártani,'
Ha a tankgyárakat szétbombázod és az ellenfelednek erre nincs orvossága, akkor baxhatja a gyártási kapacitást. A német páncélosokból többek közt a gyárak szövetséges bombázása miatt sem sikerült elegendőt gyártani és ugyanez fordítva is működött volna a németek javára, ha van bombázó kapacitás a kivitelezésére.
Ami azt illeti, a háború végén a szárazföldi hadserege nyomasztó fölényben volt az oroszoknak, hiszen tízmillió állig felfegyverzett és jól képzett, harcedzett orosszal szemben harmadannyi szövetséges állhatott szemben és a légi ereje is komoly volt a szovjeteknek.
Stratégiai légi armadája viszont az USA - nak volt, de taktikai erőben nem maradt el tőle az orosz sem.
Ami az atombombát illeti, az USA- nak sem volt több, csak a potenciál számított és nem volt azért az a hirosimai bomba olyan rettenetes, mint azt elsőre gondolnánk, hiszen a háromszáz géppel végrehajtott hagyományos szőnyegbombázással Tokyo jobban meg lett szórva és a százezer halálos áldozat is több volt, mint az atomcsapással sújtott városokban. Szörnyűnek természetesen szörnyű ez, de hatékonyságban azért és költségben is a hagyományos és jól kidolgozott légicsapásokkal több rombolást tudtak ekkor még elérni.
Ezzel szemben az USA a háború alatt nagyjából százezer hajót gyártott, aminek többsége szállítóhajó volt, tankerek, áru és csapatszállítók, de legalább negyvenezer hadihajót dobtak össze, aminek az oroszok csak a töredékével rendelkeztek, így lényegében patthelyzet alakult ki.
Az Uralon túli gyártóüzemek elérhetetlenek voltak és Amerika partjai is, egészen az interkontinentális, ballisztikus rakéták üzembe állításáig.
Mivel a győzelem után a viszony fokozatosan romlott meg, a felduzzasztott hadseregeket megkezdték leszerelni, normalizálni és egyre modernebb eszközökkel felszerelni, a fegyverkezési verseny keretében és az amerikaiakat egyre érték a sokkok, a szovjet hidrogénbomba, majd a jelentős előnyt hirdető szputnyik fellövésével és egyéb modern eszközök kifejlesztésével.
Összességében az előnyök, hátrányok többé kevésbé kiegyenlítődtek, mindkét hadsereg brutális erőt mondhatott rövidesen magáénak.
A szovjetek atomtengeralattjárói semlegesítették a az USA és a brit flottát, a rakéták a légierőt.
A versenyben a szovjetek sokáig állták a sarat, sőt, időnként bizonyos előnyökre tettek szert, ami az űrverseny során bizonyosodott be, hiszen a szputnyikkal, Gagarinnal, Tyereskovával, stb... sorozatosan megelőzték az USA-t, de ez már egy másik történet Kipling szavaival élve és a Holdra szállás pontot tett ennek a folyamatnak a végére.
A kubai válság során hajszál híján forróvá vált a hidegháború, de szerencsére nem tudtuk meg, melyik haderő az erősebb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!