Aki annyira kardoskodik mellette, az fel tudna hozni egyetlen értelmes, elfogadható érvet felhozni, hogy miért kéne nálunk sorkatonaság?
ma 09:33
Teljesen komoly és valós érvek, egyes országokban így vagy ehhez hasonlóan működik a dolog.
ma 10:51
A felsőbb osztályok alatt nyilván nem a párttitkárok fiait kell érteni; viszont igenis együtt szolgáltak a tanyasi napszámos, a sorvégi cigány, a nagyvárosi munkás, a kisvárosi tanár, de a mérnök vagy az orvos fiai is.
"Attól hogy Svájc, még nem kell hasra esni, majd idővel belátják hogy hülyeséget csinálnak, hacsak nem valami nagyon régi hagyomány náluk ez."
Nem feltétlen. A sorkatonaság és a sorkatonaság között is hatalmas eltérések vannak.
A svájci rendszer teljesen más, mint a mi sorkatonai szolgálatunk volt. Ott a sorkötelesek bevonulnak 18-19 évesen, elvégeznek egy 3-4 hónapos alap- és szakosító kiképzést, előbbit az alap kiképző központokban utóbbit pedig annál az alakulatnál, ahova tartozni fognak a következő 20 évben majd visszatérnek a mindennapi életbe. Ezután 3x éves korukig minden évben be kell vonulniuk pár hétre ( 4-6 nem emlékszem ), ezen időtartamon megkapják a fizetésüket a civil munkaadójuktól amit az állam kárpótol. 18 és mittudomén 35 éves kor között mindenki katona, folyamatosan rotálva vannak a behívottak így az állomány folyamatosan feltöltött. Minden évben utánképzés,lövészet stb van így az állománynak pontos ismeretei vannak arról, mi és hogy működik. Ezt azt eredményezi, hogy Svájc 12-24 órán belül ki tud állítani egy kb 1 millió fős, normálisna kiképzett hadsereget, miközben az évközi állomány átlagos mérete alig pár tízezer fő (a felszerelésüket és a gépkarabályt is otthon tartják ).
Svájcban nem olyan tömeghadsereget, mint nálunk a néphadsereg volt. Náluk van egy nagyon szól mobilizált haderő, szakosítva kiképzett és utánképzett sorállománnyal. Pont azért vannak az éves utánképzések/szolgálatok hogy a sorállomány mindig naprakész legyen ezen időszakok alatt rendszeresek a gyakorlatok is. A svájciak a sorkatonai szolgálattal nem "tömeghadsereget" építenek és képességben is messze meghaladják a klasszikus tömeghadsereget.
Ez arra is jó, hogy ha beüt valami nagyon nagy környezeti katasztrófa ahova már a Zivilschutz nem elég akkor szintén nagyon rövid időn belül tudnak több tízezer főt mozgósítani.
Svájc független, nem tagja katonai szövetségnek és ez inkább hagyomány, mint szükséglet mivel senki nem fenyegeti őket. Sokba kerül nekik, viszont számukra elérhető egy baromi jól kiképzett nagy létszámú hadsereg, úgy hogy nem qrják szét a fiatalok életét. Ez inkább egy jól működő és hatékony rendszer, mint az ami nálunk volt: unatkozz két évig a laktanyában... :D
Ha szükség van az általános honvédelmi képességek meglétére, de alapvetően békében élsz akkor a svájci modell az szerintem elég jó.
A jövő nem a tömeghadseregeké, viszont azt kétszer is meggondolod, hogy mikor mész neki egy egy milliós hadeőpnek ami egy az adottságai miatt jól védhető országot véd :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!