Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi is az a "haza"?

Mi is az a "haza"?

Figyelt kérdés

Üdv. Délvidéki magyar vagyok, és egy komoly kérdés töri a fejemet már napok óta. Hogyan tudja katergorizálni magát, egy határontúli magyar öntudatu ember ? Vajdaságban élek, ide születtem. Nem tetszik, de ez per pillanat Szerbia része. Na, most akkor nekem a "hazám" Szerbia lenne? Hát nem hiszem, mivel a lakosság 97%-a nem magyar, és én nem tudok azonosulni a 6 milliónyi szerbbel, albánnal, cigánnyal stb. Nem is vonz az a táj.

-Oké, akkor a hazám a Vajdaság lenne? Vajdaság valamilyen szempontból már közelebb áll a szivemhez, de mégis csak az északi rész, ahol én is élek. Szabadkától dére szinte magyar hangot nem is lehet hallani (meg lassan már itt sem). Az utóbbi telepitéseknek köszönhetően a magyarok aránya ha eléri a 15%-ot, akkor az nagyon pozitiv. Megtöltötték viszont a környéket telepes szerbekkel Boszniából. Őket sem igazán tartom honfitársaimnak. A kultúránk ég és föld.

Harmadik opció, hogy a hazám Magyarország lenne, ahol igaz, állampolgár vagyok, szeretek ott lenni, sokat is vagyok a határ azon oldalán, de mégsem élek ott sajnos. Tehát hazámnak egy olyan helyet sem tekinthetek, ahol még soha sem éltem. És arról se feledkezzünk meg, hogy engem Magyarországon sokszor leszerbeznek ám. :D

Valaki magyarázza már ezt el nekem, mert akármennyire is magától értető dolog, hogy valakinek mi a hazája, ez egy ilyen multikulturális környezetben igazán nehezen definiálható. Magyarország felé gravitálok, de Szerbiában élek. Magyar vagyok, de szerbül tanulok sajnos. Most is magyar ásványvizet fogyasztok, és a túrórudis papir még az asztalomon hever, de mégis a telefonszámlámat szerbül töltöm ki. Ja, és a kedves válaszolók ne értsék félre, nem vagyok balos, csak foglalkoztatnak az ilyen kérdések. Tisztelem, becsülöm nemzetem.


2013. okt. 17. 18:38
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

6-os vagyok.

Kérdező, legyél büszke arra ahol születtél!

Ne foglalkozzál azzal,hogy ki mit mond (Szerb vagy vagy Magyar) Hidd el nekem nagyon sok ember nem azért mondja mert meg szeretne ezzel téged sérteni. Sőt ! az ismerősök között szerintem még ojanok is vannak akik büszkélkedni szeretnének azzal,hogy nekik van egy Szerb ismerősük,Pl.: Te ! még ha te nem is vagy Szerb ,hanem Magyar. De ez az ismerős nem ismeri ezt a fogalombeli érzést,hogy kisebbség.

Szerintem, ma Magyarországon nincs annyi tiszta vérbeli Magyar mint a Vajdaságban,Erdélyben,stb. Magyarországon ma legnagyobb lélekszámban mint tiszta vérvonal az a Cigányok létszáma sajnos.

2013. okt. 17. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
Én személy szerint azt gondolom, hogy ez sokkal elvontabb kérdés, mint hogy egy földrajzi vagy közigazgatási területre asszociáljunk... ha Én a Te helyedben lennék mind a Vajdaságot, mind pedig Magyarországot a hazámnak tartanám, el is mondom miért: a Vajdaságban a mai napig élnek magyarok. (tudom ezért a megállapításért nem jár Nobel-díj). Én azt gondolom, hogy a külhoni magyarok azért nem jöttek mindannyian vissza az anyaországba, mert nem akartak lemondani arról a területről, arról a földről (ez csak az én felvetésem, nincs a családomban külhoni magyar, úgyhogy nem tudhatom, csak ezt gondolom). Ezáltal, hogy Ők végig kitartottak a szülőföldjük mellett, az a föld még mindig a magyar hazához tartozik, mert akármilyen más állam berendezkedése van ott, az a föld az övüké, az ő hagyományaik és kultúrájuk formálta egy évezreden keresztül. Azért a magyar haza és nem a Magyarország szót használtam, mert szerintem a hazafogalom túlível a politikai határokon. Szerencsém volt járni több elszakított területen, és bár szlovák meg román nyelvű táblák voltak mindenhol ugyanúgy otthon éreztem magam, mert a kultúra és a hagyományok nem szlovák vagy román volt, hanem magyar. Szerintem a haza fogalom összefügg a nemzetfogalommal. Ugye a nemzetfogalom - szerintem - az azonos hagyományokkal, gyökerekkel, kultúrával, nyelvvel, stb. rendelkezők összessége. Nem döntés alapon megy, hanem születési alapon. És szerintem a haza - mint térbeli fogalom, csak hogy a kérdésedre is válaszoljak - az a terület, ahová egy nemzet efféle jellegzetességei behatárolhatóan lekorlátozódnak. Épp ezért nem számít, hogy hivatalosan szerbiai lakos vagy, én a helyedben Magyarországot, de elsősorban a Vajdaságot vallanám "hazámnak".
2013. okt. 17. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Az a haza, ahova megyek munka után.
2013. okt. 18. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

Én is délvidéki magyar vagyok :)

És bevallom nekem is eszembe jutott már ez a kérdés. De végül is én azt a várost tartom hazámnak ahol élek.

És attól hogy szerb állampolgár vagyok , illetve most már magyar is :) attól a nemzetiségem mindig is magyar volt! :)

2013. okt. 19. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!