Miért kellenek a hősök? Szükség van-e rájuk egyáltalán?
Csak mert esszét kell írnom, és a hősök ellen lennék :D Most cáfolom az ellenség véleményét :) Segítsetek, légyszi' :) Nagyon fontos sok ember szemszögéből beállítani a dolgot.
18/L
Az emberek a hősöket példaképnek tekintik!
A kérdés csak az,hogy ki nevezhető hősnek?
Görgey hős volt-e vagy sem? Ezen még a történészek is vitatkoznak.
Hitlert,Szálasit a netnácik hősnek tartják, a józanul gondolkodó emberek nem.
Vagy Nagy Imrét ma hősnek,mártírnak tartják,de azok a parasztok,akiknek lesöpörte a padlását gazembernek.
Lehetne még sorolni a példákat.
Többnyire csak a politikának van szüksége rájuk.
Szerintem meg a hősöket egyáltalán nem kellene példaképnek tekintenünk! Hiszen meghaltak egy-egy általuk igaznak vélt eszméért, öngyilkosok lettek. Ráadásul én ezt önző dolognak is tartom: egy ilyen cselekedet által úgymond "örökké élhetnek" a társadalom ajakán, bekerül a nevük az irodalom könyvekbe, és felülemelkednek az átlagos, elfelejtendő emberek közül.
Példakép kell? Legyen az Széchényi, aki nemhogy nem lopta el az ország pénzét, de rengeteget felajánlott gazdasági és kulturális fejlesztésekre! Példa kell? Ott van Semmelweis Ignác, az anyák megmentője; sok-sok kutató és feltaláló. Ők mind jó emberek, akik valami maradandót alkottak tehetséggel, odaadással, egész életes munkával. Ők sokkal de sokkal többet érnek, mint az, aki egyszer meghal egy hülye eszméért, ideológiáért...
Manapság már nem kellenek hősök. Ott a tűzoltó, mentő, orvos, rendőr, akiket ha kell, hívunk. Ok, minden balesetet se tudnunk megakadályozni, de milyen is lenne ez a világ, ha semmi rossz nem történne, mert mindig van, aki megvéd minket? Amúgy sem tud ott lenni egy hős mindig mindenhol egy időben. Akkor mi alapján is dönt, kit véd meg? Ki Ő, hogy dönthet mások élete felett?
Hősellenesség 4ever!
"Manapság már nem kellenek hősök. Ott a tűzoltó, mentő, orvos, rendőr, akiket ha kell, hívunk."
Egyikük sem hős, hanem pénzért dolgozó ember. Miért lettél tűzoltó? Há' mer a munkaügyi központ küldött...
Utolsó: ha az iszlám világnak elég hőse van, akkor még megtörténhet...
Amúgy nagyon relatív az egész kérdés. Attól függ, hogy ki és hogy definiálja azt, hogy "hős". Most nem hős az a tűzoltó, aki az élete kockáztatásával kimenti a cicádat a lángoló nyolcadik emeletről? (Vagy csak akkor, ha meg is hal közben?) Hős-e a rendőr, aki megállítja a pedofil gyilkost, és hős-e (esetleg nagyobb hős-e) a közönséges járókelő, aki ugyanezt teszi, miközben nem is munkaköri kötelessége? Hős-e az, aki szembeszáll egy népszerű, de bűnös kormánnyal, vagy inkább hazaáruló?
Másfelől, nem is annyira a hősökkel van a baj, hanem a hősök szerepével a kultúrában. Mindenki nem lehet hős - egyrészt nem mindenki alkalmas rá, más részt nincs feltétlenül elég lehetőség rá; a maradék embereket (akiknek nem jutott bátorság, testi erő vagy éppen lehetőség) másodrangú emberekké degradáljuk. Ha túlságosan idealizáljuk a hősöket, akkor a másfajta kiválóságokat háttérbe szorítjuk. Nem jut példakép azoknak, akikből ragyogó elméjű szobatudósok lehetnének, hogy feltalálják a rák ellenszerét. Vagy a művészet nagy tehetségeinek. Vagy az egyszerű, önfeláldozó családfenntartóknak, akiknek egészen más erényekre van szükségük ahhoz, hogy a gyermekeiket emberhez méltóan felneveljék, mint a frontvonalak és katasztrófák hőseinek. Egy hősökön alapuló kultúra segíthet győzni egy háborúban, de békében inkább visszahúz, és torz személyiségtípusokat alakít ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!