Holokauszt előadás; adnátok tippeket?
Holokausztról tartok előadást; hogyan kezdjek bele? Mennyire tehetek drasztikus képeket? Mikre térjek ki?
18 éves körüli korosztálynak lesz.
Hasznos oldalak?
A zsidók első deportálásáról kevés anyagom van, arról, hogy hogyan kezdődtek az üldözések, és a gugli oldalak sem az igaziak, ill. nem tudom melyik a leghitelesebb.
A téma maga nagyon nagyon érdekel, jártas vagyok benne, mégis most úgy érzem, túl kényes előadásba kezdtem. :/
Ha egyetemen vagy bármi olyan helyen kell ahol a jövődet építed, akkor ne térj ki a revizionizmusra. Amúgy 6 millió és kész.
Am ha valóban jártas lennél benne, akkor legalább egy picit kételkednél a mai hivatalos változattal szemben ;)
Mondtam én, hogy nem kétkedek? :)
Én a holokausztól nagyon sok mindent megkérdőjelezek, de az előadásomban sajnos nem térhetek erre ki, mert ez nem "hivatalos", ahogy Te is írtad.
Köszi a tippet!
*holokausztról
Még annyit fűznék hozzá, hogy ki fogom emelni a holokauszttagadást is pl., de én próbálok pártatlan maradni; ezért is írtam, hogy kényes téma. Nehéz nem állást foglalnom.
Esetleg elmehetsz múzeumokba is anyagot gyűjteni.
Ha több helyre mész, akkor össze lehet szépen rakni a dolgokat talán.
(Budapesten ott a holokauszt emlékközpont például, amit érdemes lehet felkeresni ez ügyben. Biztos szívesen válaszolnak a kérdéseidre is.)
elértük a hatmilliót!
amúgy a délvidéki, romániai népirtásról szokott előadás lenni? vagy Trianonról? vagy a török megszállásról?
lehet furcsán hangzik, de a kurucinfón volt egy sokfordulós vita pl Karsai László holokauszt kutató és több revizionista közt. rendesen leírják a vitát, nagyon nagy anyag. így nem egyoldalú lesz az előadásod. érdemes belevenni, hogy 60as évekig ez a szó nem is létezett, nem is volt téma ez. vagy hogy 1991ben miért cserélték le Auschwitz előtt a táblát harmadakkora számra de a 6M maradt? és az említett dolgok.
Én az antiszemitizmus történetéről írnék, meg arról hogy mi vezetett oda, amiről szó van.
Csak ebben a témában elég nehéz olyan forrást találni, ami elfogulatlan. Meg nem biztos hogy mindenhol értékelnék.
Ha biztosra akarsz menni, akkor az európaikról csak rosszat, a zsidókról csak pozitívat. Hivatalos közegben ezt azért el szokták fogadni, akár túlozhatsz is.
Bocsika, amikor elkezdtem, még az utolsó kettô nem volt, de most már nem nézem végig mégegyszer, hogy húzzam ami felesleges, egyébbként is a legtöbb részhez adok konkrétumot ( link v. könyvcím )
"jártas vagyok benne"
Akkor valószínûleg nem sok újat tudok mondani, azért amit lehet, röviden. Mindenesetre meglehetôsen hiteles forrás Randolph L. Braham: A magyar holokauszt (2köt). Van egy régebbi, 1988-as kiadása és egy újabb, A népirtás politikája. A Holocaust Magyarországon. 2 köt. Budapest: Belvárosi Könyvkiadó 1997. Továbbá: A Magyarországi Holokauszt Földrajzi Enciklópédiája. 3 köt. Budapest: Park Publishing 2007 Természetesen ezt mind nem lehet elmondani, összesen 2 + 3, egyenként 4 - 500 oldalas kötet. Viszont eléggé hiteles, ami a kétségeket illeti. Olvashatók többek között a Holokauszt Emlékközpontban a Braham-tékában.
"hogyan kezdjek bele?"
Pl., ha - mint írtad ( ) "sok mindent megkérdőjelezel", kezdheted ezzel. Hogy éppelméjû emberben kétségeket ébreszt, hogy ilyesmi egyáltalán megtörténhetett, méginkább, hogy napjainkban is vannak, akik szerint az volt a baj, hogy nem sikerült tökéletesen.
Folytatni az elôzmenyekkel érdemes, ami Magyarországon a kiegyezés és az 1.vh. közötti korra vonatkozó 1, max 3 mondattal kezdôdhet ( ebben a korban csak nagyon kevés antiszemita volt Magyrországon, erre a idôre esik a zsidó emancipáció aminek eredményeképp a magyar zsidóság felemelkedése. Ebben az idôben senki nem álmodta volna, hogy ... )
A kezdet: Numerus Clausus 1920 : XXV. törvénycikk 1920.09.26
"Mennyire tehetek drasztikus képeket?"
Ezt legjobb menetközben eldönteni. Pl ha úgy találod, hogy a hallgatóságban elég sokan tartoznak az imént említettek közé, nyugodtan mutathatod a legdrasztikusabbakat, a csont-bôr embereket, a tömegsírba lapátolást, stb.
Jóérzéseû közönségnek ezeket inkább ne, inkább csak a bevagonírozásra váró tömegeket.
"Mikre térjek ki?"
Attól függ, h csak Morszról van szó, vagy egyáltalán. Ha csak Mo, elôzmények, zsidótörvények, deportálások
Szerintem feltétlenül ki kell térni arra, hogy "bûnös nemzet" NEM LÉTEZIK, a kollektív bûntudatot csak az újnyilasok, újnácik mantrázzák uszítás céljából. Más kérdés, hogy a tényekkel szembe kell nézni. Amit nem te tettél, azt nem te tetted, de attól még megtörtént.
Helyes, ha kitérsz a holokauszttagadásra, de szerintem tisztességes ember nem teheti meg, hogy ne, foglal állást. Ugyanis épp elég tény áll rendelkezésre. Mindenesetre, egy konkrétumot megjegyzek: egy csirkefogó amerikai egy vöröskereszt-levélle´l szélhámoskodott, mely szerint "csak" nem egész 300 ezer lett volna az áldoatok száma. A levél alighanem valódi, csakhogy a Nemzetkzi Vöröskereszt csak azokkal foglalkozott, akik konkréten a védelme altt álltak. Ilyenek alig voltak Európaszerte kb 300 ezren, közûlük csakugyan annyian haltak meg. A többi kb 5,5 millió nem állt senkinek a védelme alatt.
( Az auschwitzi láger táblái: elôször az áldozatok összes számát írták rá ( kerekítve kb 5,6 mill zsidó, több, mint 250 ezer cigány, ezt felkerekítették 6 mill.ra ), majd a lengyelországi áldozatokét ( 3 millió ), utóljára konkrétan az auschwitzi láger áldozatait. Ilyen egyszerû, ha nem a misztifikációt keresi az ember. )
"Hasznos oldalak?"
Ha tudsz németül, a Német Történelmi Múzeum holokauszt-oldala [link] azért is hasznos, mert nem valószínû, hogy a németek mitoszokat terjesztenének sajátmagukról.
Feltétlenül hasznos: Holokauszt Emlékközpont : [link] , ezen belül : 'Tudástár' [link] /tudastar Itt az Enciklopédia menüpont alatt : Fogalmak , Ki kicsoda, Jogszabályok.
A Jogszabályok alatt egy lista valamennyi 1867 és 1945 közötti TÖRVÉNYRÔL, hívatkozás ( link ) a törv-ek szövegére az 1000ev.hu oldalon. Ez utóbbi oldal annyira hiteles, hogy a cég, mely készítette és mûködteti ( KOMPLEX KFT ) a magyar bíróságok hivatalos szállítója, a magyaroszag.hu oldal jogszabálykeresôje is az ô adatbázisukból.
Sajnos itt csak a törvények, 1944-ben már csak miniszteri, miniszterelnöki rendeletekkel kormányoztak, ezek ( a zsidókat érintôk ) itt: [link]
Hasznos lehet még ( és meglehetôsen megbízható ) [link]
"A zsidók első deportálásáról"
Morszról tudtommal ez Kamenyeck-Podolszk 1941 augusztusában.
"túl kényes"
Tisztességes ember számára nem létezik kényes téma. Csak olyan, amire több munkával kell felkészülni, vagy amire kevesebbel is lehet.
Attól, hogy a tanács ilyen hosszú lett, nem kell megilyedni, ha rászánod a szükséges idôt, össze lehet rakni úgy, hogy kb 10 percbe beleférjen.
( Nemrég épp ilyesmit jegyzett meg a rabbi: egy rabbi prédikációi mindig 10 percig tartottak, ám egyszer egy teljes óra volt. Megkérdezték, hogyyhogy? a válasz: nem volt idôm készüni. :) )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!