Hogyan működik az ajánlattétel lakásvásárlásnál?
Első, hogy legyen ügyvéded.
Mert ha találsz egy ingatlant, akkor onnan nagyon gyorsan kell cselekedni, mielőtt más elviszi .
Adtam, vettem már pár ingatlant, tisztában vagyok vele.
Ajánlatot tenni lehet szóban, vagy írásban, de írásban akkor szokott előfordulni inkább, ha ingatlanos van a képben.
Semmivel sem leszel előrébb, ha most keresel egyet, jól gondolod, hogy most még semmit se tudna csinálni.
Ezt úgy szokás, hogy legtöbb esetben van egy irányár, ha ezt elfogadod, akkor beszélsz az ügyvéddel meg az eladóval, hogy mikor tudtok menni papírozni.
Ha alkudni kell, akkor függ attól, hogy tulajtól veszed vagy ingatlanostól, utóbbinál én futottam bele olyanba, hogy be kell menni az irodába, és egy kisebb összeg fejében (mondjuk 100e Ft) megteszed a vételi szándéknyilatkozatot az összeg megjelölésével - ez az összeg nyilván visszajár, ha nem fogadják el az ajánlatod, egyébként az előleg/foglaló része lesz. Ha elfogadják, akkor ugyanúgy megy minden, mint az első verziónàl, de egyébként az ingatlanosok ajánlanak ügyvédet, ha neked nincs, de nyilván a te érdeked, hogy olyannal dolgozz, aki megbízható.
U.i.:
Arra nagyon figyelj, hogy előleg vagy foglaló kerül a szerződésbe, mert fontos különbségek vannak, és csúnyán meg lehet szívni, ha valaki nincs vele tisztában.
Ha van irányár akkor azt mérlegeled és ahhoz képest te is mondasz valami árat amit kifizetnél, aztán egyezkedtek. Ha nincs irányár akkor megkérdezed mire gondoltak. Alkudozásnál még nem kell ügyvéd, az is lehet, hogy az eladónak már van ügyvéde és azt szeretné csak ha te mint vevő fizetnéd, akkor neked már nem is kell keresned. Mivel te fizeted a te érdekeidet kell első sorban képviselnie akkor is ha az eladó hozza.
Vettünk már több ingatlant, volt amikor vevőként mi vittük az ügyvédet, de olyan is amikor a tulaj ajánlotta, mert korábban ő volt az ügyvédjük amikor vették a lakást.
Ahogy volt amikor a meghirdetett árról alkudoztunk, volt amikor nem volt még meghirdetve sem, csak megtudtuk, hogy eladó. A párom megnézte, hogy a környéken hasonlókat mennyiért hirdettek, nekünk mennyi pénzünk van és hogy tudunk fizetni, majd tett egy ajánlatot a tulajnak. Az mérlegelte, ő is utána nézett az áraknak, volt is már másik érdeklődő aki mondott ajánlatot neki és a miénket elfogadta.
#5 Pénz átadása már kizárólag ügyvéddel történjen meg és csak ha láttad a friss! tulajdoni lapját a lakásnak, akikkel alkudozol azok bizonyítottan a tulajdonosok.
Ha szimplán csak adsz némi foglalót, akkor könnyen kiderülhet, hogy csak egy bérlőnek adtad vagy a lakás mér el van adva, csak a tulajdoni lap amit neked mutatnak az még előtte lett nyomtatva. Online lehetőséged van a tulajdoni lapot lekérni ingyen is pár esetben évente.
Ügyvéd akkor kell amikor komoly a dolog és már pénzt is át akartok adni egymásnak.
Pár nap szerintem. Nem egy komplett speckó új szerződést kell írnia valószínűleg, csak egy sablonban átírja az adatokat... Hiába keresel ügyvédet előre, a pontos adatokat úgyis csak akkor fogjátok tudni megadni neki, ha megállapodtok, meg nyilván ha tudnál is mindent előre, akkor sem írkálná meg neked ingyen, ha meg végül mégsem állapodtok meg, akkor minden megnézett ingatlan után fizetsz feleslegesen egy alá nem írt szerződésért az ügyvédnek?
Normális eladó tudja, hogy nem aznap vonultok csőstől az ügyvédhez, és onnantól, hogy megállapodtok szóban, nem szokták tovább mutogatni az ingatlant (esetleg akkor, ha valóban elhúzódik a papírok aláírása, és felmerül bennük a gyanú, hogy meghiúsul az üzlet).
Most egy vagy több ügyvédet fel lehet hívni ingyen még, hogy lenne egy kb. ennyibe kerülő lakás adásvétele reményeid szerint és akkor mennyiért és milyen határidővel fogja, tudja-e vállalni.
Természetesen mielőtt ajánlatot teszel, meg kell kérdezni a tulajdoni viszonyokat IS, illetve, hogy terheli-e bármi a házat/lakást (hitel, haszonélvezet, közmű- vagy közösköltség tartozás), és letölteni a tulajdoni lapját (évente 2x ingyenes). Komoly szándéknál már műszaki ellenőrrel is érdemes átnézetni az ingatlant (gépészet, nyílászárók, ha ház, akkor statikai szempontok, tető, kert lejtése... stb., bármi), mert ha kiderül valami, ami neked több millióba fog kerülni, az alku tárgya lehet, amibe vagy belemennek vagy sem, vagy dönthetsz úgy, hogy nem éri meg a "macera". Ha régen hirdetnek egy ingatlant, akkor nem fogják az orrod elől elvinni, de szerintem egyébként sem éri meg kapkodni, jobb inkább lemaradni, mint megvenni valami pénznyelőt, pláne, ha ki vagy centizve (de ne legyél, mert amúgy is minden többe fog kerülni, mint gondolod).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!