Unokatestvéreimnek mennyi beleszólása van ebbe, öröklött ingatlan esetén?
Sziasztok!
Felállás:
Van egy nagymamám, neki pedig egy fia és egy lánya. A lánya az én anyukám, a fia pedig sajnos már meghalt, akinek van két gyereke. Ők az én unokatestvéreim. Ha mama meghal, anyukám és az unokatestvéreim öröklik az ingatlanát ( ami már évek óta üresen áll, senki nem használja)
A kérdésem:
• Ha anyukám nem szeretné eladni az ingatlant, unokatestvéremék azonban igen, akkor mi lesz az ingatlan sorsa?
• Eladhatják úgy, hogy anyukám nem egyezik bele?
• Hogy lehet ebben megállapodásra jutni?
1-3-4
Nézzetek utána, ne gondolom formán.
Az apjuk jogán örökölnek, az apjuk részét kapják jog szerint leszármazóként.
Bírom mikor ekkora magabiztossággal állít hülyeséget ennyi ember egy olyan dologról, aminek fél perc utána nézni.
Új Ptk. – VII. könyv (Öröklési jog)
VIII. CÍM
A TÖRVÉNYES ÖRÖKLÉS ÁLTALÁNOS RENDJE
7:55. § [Leszármazók öröklése]
(1) Törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke.
(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.
(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.
Röviden: a halott gyerekre jutó részt annak gyerekei öröklik egyenlő részben.
Bocsánat, de le kellett pontoznom azokat, akik szerint csak a kérdező anyja örököl. Attól, hogy a testvér ágán az elhunyt kiesett az öröklési sorból, az utána jövők (a gyerekei, vagyis a nagymama unokái) ugyanúgy örökölnek. A családunkban is volt ilyen öröklés, teljesen normális.
Természetesen a kérdező anyjára 1/2 rész jut, míg az unokatesókra az elhunyt édesapjuk után őket illető 1/2 rész kétfelé osztva, azaz 1/4-1/4.
A kérdésre válaszolva, ha édesanyád szeretné megtartani a házat, akkor ki kell fizetnie az unokatesókat, azaz megvenni a részüket. Lehet azt játszani, hogy nem fizet, és az eladásba sem megy bele, csak irtó pofátlanság, ha meg közben még esetleg a házat is használja, akkor aztán pláne. Ha az unokatesóidnak nagyon telemegy a hócipője, jogi útra terelhetik a dolgot oly módon, hogy a vagyonközösség megszüntetését kérik, ami gyakorlatilag kényszerértékesítést jelent. Senkit nem lehet ugyanis arra kényszeríteni, hogy egy közös vagyontárgyban "altassa" a pénzét akarata ellenére. Ezzel mindannyian rosszabbul járhatnak, a kényszerértékesítésben lehet, hogy kevesebbet kapnak a házért, mint egy rendes eladás során; bár az unokatesóidnak még így is jó lehet, mert teszem azt 6 millió forint is több mint 0, ugye.
Vagy ha anyád használja a házat, kérhetnek érte valamilyen, szintén jogi úton kikényszeríthető havi összeget is, kb. mint a lakbér, csak nem tudom, minek nevezik pontosan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!