Hogy juthat ma ingatlanhoz egy fiatal?
27 éves vagyok, jelenleg gimnáziumi tanárként dolgozom. Nettó 172 ezer a fizetésem, pótlékkal együtt is csak 204 ezer. Az albérlet és a rezsi elviszi a fizetésem kétharmadát, az élelmiszer is egyre drágább, szóval lassan már teljesen csődbe megyek.
Voltam bankban, hogy adnak-e lakáshitelt, kiröhögtek a fizetésem miatt. (Bár az önerőt sem tudnám összeszedni...)
Örökölni nem fogok, mert négyen vagyunk testvérek és a szüleimnek csak egy omladozó falusi vályogháza van.
Mondjuk ha a kérdező 400-500 ezret keresne, akkor sem lenne előrébb saját ingatlanhoz jutásban, pont ahogy a 400-500 ezret kereső huszonévesek sincsenek. Hiszen még ha valami csoda folytán félre is teszi egy nagyon jól kereső fiatal a fél fizetését, akkor is mennyi idő, amíg egy lakás vagy akár csak egy jó erős önerő lesz belőle a mai árak mellett?
Ezt meg, hogy "általában az embernek van párja" el kéne már felejteni, mint kiindulási pontot. Minimum minden második fiatal egyedülálló, de inkább többen. Sokan nem olyan szerencsések, hogy legyen párjuk, másoknak meg saját döntésből nincs.
#42: aki a 4-500e fizetését nem tudja úgy beosztani, hogy félretegyen belőle, annak tényleg nem lesz saját lakása, de neki akkor sem lesz, ha 1.5 millát keres, mert azt is el fogja cseszni, ismerek pár ilyet. taxival járnak szarni is, egy este 100-200 ezret elszórakoznak, drága étterembe járnak kajálni, ruhából is a drágát veszik.
Ez ugyanaz, mint a 150-et kereső alkoholista dohányos, csak más a keret. Amíg van pénz költi, ha elfogy, akkor siránkozik.
43. Egyetértek teljesen veled.
Csak azt mondtam inkább ezzel, ha valaki fegyelmezett pénzügyileg és félretesz 400 ezerből 200 ezret, akkor is az évi 2,4 millió, 5 év alatt 12 millió. Az még mindig semmi és nyilván 400-at inkább Pesten vagy drága nagyvárosban keres a legtöbb ember, ahol még magasabbak az árak. Az utóbbi 1 évben többet nőttek az árak, mint amennyit az ember félre tudott tenni, akkor is, ha a felső 10-20%-ban keres. (De nem a felső pár százalékban még.)
#44: jó, azért 5 év után 12 milla önerővel már simán belevaghatsz egy 30-35 millás lakás megvásárlásába (Bp-n is van ennyiért, nem a belvárosban vagy a budai hegyekben, de normális helyen).
Az addig fizetett albérleti díj betakarja a törlesztőt, onanntól magadnak fizeted, infláció dübörög, ezután 5 év múlva már nagyon lazán fizeted a törlesztőt, 10 év múlva esélyes, hogy ki is lesz fizetve előtörlesztéssel.
És lesz a végén egy 60-80 milliót érő lakásod (attol függ épp hogy áll ép az ingatlanlufi hullámvasút)
Az egyik gyerekkori barátom szintén 27 éves és tesitanár. Szakközépiskolába ment direkt tanítani, nem gimibe, mert a szakközepes tanároknak 2 éve eléggé megemelkedett a fizetése, mióta kikerültek a köznevelési törvény hatálya alól. (Ezt ő mondta így nekem.) Te is ha elmennél szakközépbe tanítani vagy 80-nal több lenne a fizetésed csak emiatt.
Ő ez mellett még elvállalt egy papíron heti 20, valójában 15 órás kollégiumi nevelői részmunkaidős munkát. Hétfő-szerda este 4-8-ig, csütörtök 5-8-ig. Erre kap havi +120 ezer forintot. Magyarul keres össz. olyan 350 felett. Vidéken, nem Pesten.
"Ezt meg, hogy "általában az embernek van párja" el kéne már felejteni, mint kiindulási pontot. Minimum minden második fiatal egyedülálló, de inkább többen."
Ez rendben van, de azt is el kellene felejteni, hogy mindenkinek "jár" a saját lakás. A történelem során sosem volt szokás egyedülállóként elköltözni otthonról - nyilván akadtak kivételek -, sőt még családdal sem. Sajnos vagy sem, kicsit luxus lenne a bolygón ennyi embernek saját lakást biztosítani.
48. Ez eddig világos. Oké, nem "jár" mindenkinek saját lakás.
De már oda jutottunk, hogy az a huszonéves se tud saját lakást venni, aki az összes alkalmazott között a felső 10-20%-ban keres, mondjuk 400-500-600 ezret. Ami azért nagyon nem egy átlag fizu. Mások meg 150-250 ezres fizuval/nyugdíjjal laknak saját ingatlanban, csak mert ők még akkor tudtak venni, amikor (arányaiban is értve) nem ilyen magas árak voltak, pl. 10-20-40 éve. Nekem is rengeteg kollégám van, aki egyszerűen csak jókor született és 2010-2015 között tudott első saját lakást venni olcsón. (Mostani kb. 35-40-esek például.) Az én generációm is szívesen vett volna akkor olcsón, de akkor még középiskolások/egyetemisták voltunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!