Örök kérdés! Müanyag vagy fa ajtó-ablak? Melyikre érdemes kicserélni a régit?
Ha nem akarod érteni nem nagyon fogod szerintem:)
De nekifutok még egyszer:
Az üveget kiborítják a szeméttelepre?
Nem, újra feldolgozzák.
A műanyagot Kiborítják a szeméttelepre:
Nem, Újra feldolgozzák.
Érv, a fa ablak mellett , hogy a műanyag szennyezi a környezetet?
Nem, mert a műanyag sem szennyezi, hiszen újrafeldolgozzák.
Gondolom a falban lévő lefolyócsöveid, elektromos csöveid, villanykapcsolóid, Tévéd, Telefonod, A konyhaszekrényed bevonata, A cipőd mind mind természetes anyagból vannak, hogy ne szennyezd a környezetet, nem veszel csomagolt terméket, az autód műszerfala is tikkfa.
Szerinted az a lakk, meg az a lazúr előállítása környezetbarát módon csak természetes anyagokból készült?
Nagyobb kárt okozol azzal, ha az Auchanban elfogadod a zacskót, mert 10 percig használod, de 100 év múlva is ott lesz a szemétdomb közepén ahol nem éri nap.
A 30 évre beszerelt 5 kg műanyag környezetterhelése arányosan nulla.
Senki sem agitált a fa ellen, vagy mellett, ízlés kérdése.
Akkor javaslom menj ki egy szeméttelepre! Ha nem találsz egy deka műanyagot sem, (mert szerinted újrafeldolgozzák), akkor gratulálok.
5kg műanyagból kihozod egy teljes ház nyílászáróit? Ha ez tényleg így van, irány a szabadalmi hivatal, mert ezzel az új technológiával tutira milliárdos leszel.
De ha maradunk is az 5kg-nál, számold ki, hogy abból hány Auchanos zacskó jön ki! Azt hiszem nem árulok el nagy titkot, hogy ezer darabos nagyságrend. Arról nem is beszélve hogy manapság lebomló komposztálható zacskókat (is) gyártanak. Továbbá ezek a zacskók többnyire polietilén vagy polipropilén alapanyagúak. Azaz szénhidrogénekből állnak, másodnyersanyagként elégethetőek, energia nyerhető belőlük, hiszen végső soron kőolajszármazékok. Vízre és szén-dioxidra égnek el. Ellentétben a nyílászárók alapanyagaként használt PVC-vel.
Azért szennyezzük csak nyugodtan a környezetet, mert már úgyis szennyezve van? Jó érv mondhatom, és elég érdekes hozzáállás.
"Ha nem akarod érteni nem nagyon fogod szerintem:)" Így van, én azt hiszem konyítok valamicskét a polimerkémiához.
Meggyőztél:)
legyen fa.
mert az nem károsítja a környezetet:)
Megnézted a 30év alatt rákenhetó lakkot, meg lazúrt? az bio? meg a gumi amit beletömítenek az is kaucsukfa nedve?
A zacsik leginkább napon bomlanak, de biztosan el lehet égetni, az is bio lesz ahogy jön a fekete füst:)én inkább nem kérek a pénztárnál és akkor nem kell égetni, egyébként 30 év alatt sokkal több összejönne mint 5 kg.
Amúgy egyszer nézz meg egy műanyag nyílászáró profilt mennyire nincs tartása és súlya.a vasalat adja meg a szilárdságot.(és a súlyát)
Sajnos az építőipar ma tele van homálypontokkal. Fa vagy műanyag, ízlés és pénz kérdés. Olcsó fa nyz.: általában ezeken tegnap még a rigó fütyült. Namost régen az asztalosok 2-3 évet szárították a fát, mielőtt felhasználták. Az nem vetemedett évtizedek múltán sem. A nagyapám épületasztalos volt, és az 50 (!) éve készített ablakai ma is patentul záródnak, és hozzá kell tenni, hogy kb 10 évente lett festve. Tehát a fa olyan anyag, amiből szaki csúcsdolgokat készít, de ma inkább kontárok munkájával találkozunk az áruházakban.
Ma a sok jött-ment gyártó terméke közt nem meglepő módon találunk olyan fa nyz.-kat, amik a gyors profit érdekében ultragyorsan kerültek ki az erdőből...
Műanyag is lehet nagyon gagyi, ha olyan alacsony minőségű anyagból készítették, tehát kb. ugyanaz a helyzet, csak más alapanyagok terén spóróltak a menedzserek...
Jó áron mindkét anyagból hibátlan minőséget lehet kapni. Az viszont egy óriási vicc, hogy szellőztető lyukat szerelnek a jól záródó ablakra. El kell fogadni, hogy a kor elvárásai lassan nélkülözhetetlenné teszik a hővisszanyerős szellőztetőrendszert, és onnantól már nincs ok a drága és jó szigetelő nyz.-ra lyukat fúrni. Alapkövetelmény a jó záródás, de a penészesedést csak szellőztetéssel lehet megelőzni, azt is gyakran sehogy. Szal nyílászárócsere után borítékolt az öngól. Tapasztalat.
Azért írtam ezt ide, mert visszatérő probléma, és sajnos tetszik / nem tetszik, a nyílászáró csere ma már magában foglalja a szellőztetés megoldásának kérdését is, amit műszakilag csak szabályzott rendszerrel lehet megvalósítani. Ezt hozza a kor, de ennek csak örülhetünk, mert hosszútávon a mi zsebünket kíméli a hővisszanyerős szellőztető rendszer is.
Ja és mégvalami, ha ma bemész egy nyz. szakkereskedésbe, és előadod az igényeidet, akkor tuti olyan megoldást fog neked javasolni az eladó, amit ott meg tudsz venni. Ha elmondaná, hogy a jól záródó ablakai mellett penészesedésre lehet számítani, akkor félő, hogy feldobta azt a labdát, amit te azzal fogsz lecsapni, hogy akkor még gyűjtesz kicsit a szellőztetőre, és majd visszajössz máskor. Te ma kell vásárolj, és a szívás a te dolgod. Te azt vedd meg, ami ma ott van a raktáron, és távozz abban a tudatban, hogy a legjobbat választottad.
Épület szigetelésnél hasonló a helyzet, de az más téma.
Egy kicsit off,csak érdekesség...
Tavaly kijutottam Svédországba(Vaxjö környékére).Ott csodálkoztam,hogy mijen érdekes alakú,alacsony kémények vannak,majdnem egyformák minden házon.
Mint kiderült,ezek a szellőzők "kéményei". Folyamatosan szellőztetnek MINDEN helyiséget télen-nyáron. Általában gyárilag a konyhai szagelszívó 1-es fokozatára van kötve a szellőztető kis teljesítményű,pár10 W-os motorja.
Azért a hővisszanyerő szellőzés sokszázezres, milliós tétel, az ablakba szerelt szellőző meg pár tízezres. Szóval nagyságrendi különbség van köztük! Arról nem beszélve, hogy a drágát még elektromos energiával üzemeltetni is kell, ami csak egy (!) 40W-os ventillátorral is (merthogy ugye kettőt szoktak) havi 1-2eFt! Sosem térül meg, inkább kényelmi megoldás.
Az ablakba szerelhető, páratartalomra nyitó szellőző viszont "szériafelszereltség" kellene, hogy legyen az ablakokhoz! Vagy akkor már minimum a kis részen kivágott szigetelő gumicsík..:)
2011.02.01. 08:21
"A fa ugyanúgy nem szellőzik, nehogy felülj ennek a hülyeségnek!"
A műanyag csaknem 100%-ig szigetel, ezáltal nem páraáteresztő. a fa ablakok esetében ez 95-98% természetesen ez sem szellőzik megfelelően, de a kettő közül még inkább a jobbik eset, főleg ahogy említetem egy fürdőben ahol magasabb páratartalom keletkezik a használat folyamán. (És vannak olyan fa ablakok ahol erre külön kialakított rés van.) Természetesen ez is kevés, és elengedhetetlen a szellőztetés, de mégis kevesebb ideig kell szellőztetni, és nem olyan gyakran mint egy műanyag ablak esetében. Ez ugyebár télen Hőtechnikailag nem kis szempont.
2011 02 01 20:43
"A penészedés buta válasz"
Miért lenne buta válasz? láttál te már penészesedű nyirkos falat? nem hiszem hogy bárki szívesen lakna ilyen házban.
A fa ugyanúgy 100% párazár. Ha nem, mutass egy gyártói hivatkozást, ahol közlik a nyílászárójuk páraáteresztő képességét. Nem fogsz tudni mutatni, mind tökéletesen párazár.
Szellőző rés lehet rajta, de ez nem "fa" jelleg, ezt ugyanúgy megoldhatják műanyagnál is.
Ha a fa állandóan szellőzik, és emiatt kell kevesebbet szellőztetned, ezt nem hozhatod fel hőtechnikailag pozitívnak, ugyanis *állandóan szellőzik*!!!
A penészedés tehát a fentiek miatt butaság. Az ugyanis ugyanúgy probléma a modern fa, mint a műanyag ablakoknál. Mindegyiknél meg kell oldani a szellőzést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!