Hogyha bejelentem magam albérletbe, akkor a főbérlőm kap erről értesítést?
de ki beszél itt tulaj tudta nélküli bejelentkezésről?
A tulaj aláírta a bérleti szerződést. És tudja, hogy a lakó köteles 3 napon belül bejelentkezni, tehát eleve abból indul ki, hogy ezt meg is fogja tenni.
Itt a gond a tájékozatlanság szokott lenni amikor is se a bérbeadók se a bérlők nem ismerik az ide vonatkozó jogszabályokat. Aztán ez szerződések mellett is valamiféle saját elgondolás szerint megy. Ki lehet igazítani két utóbbi pont ilyen választ is.
#17-es válasz
"Hogy lakhatsz , egyáltalán hogy jut eszedbe, hogy életvitel szerűen lakj egy lakásban ami nem a te tulajdonod, és még ráadásul a tulaj háta mögött ararod ezt hivatalossá tenni?
Vagy másról van szó?"
- Amennyiben valaki bérel egy ingatlant akkor ott életvitelszerűen joga van lakni. Ezt is jelenti a bérlés ténye. Ezzel együtt joga a jog szerint és kötelessége a lakcímbejelentés. Vegyük példának egy rendőrségi megkeresést név és lakcím szerint, a rendőrségnek joga van az ilyen adatokhoz és az állampolgár köteles bejelenteni lakcímét. Ezért is. Vagy vegyünk egy bírósági megkeresést, hagyatéki megkeresést stb.
- A háta mögötti bejelentkezés elég rosszalló kifejezés és teljesen saját törvények vélekedésre utal. Kihangsúlyozható újra, a bérlőnek joga a lakcímbejelentés! Nincs itt semmi a bérlő háta mögötti tevékenység ami amúgy is értelmetlen lenne. A jogosság miatt értelmét veszti a háta mögöttiség.
#19-es választ frissítés gyanánt idézném
"
"Ha van két tanúval aláíratott bérleti szerződés, akkor nincs szükség erre az aláírásra, anélkül is bejelentkezhet a bérlő. Akár állandó lakcímre is! Ez minden bérlő törvény adta joga."
Álmodban :)) Na meg persze jogilag. De gyakorlatban nehezen megy. Marad a tulaj által aláírt - vagy nem - bejelentő lap."
Itt a válasz a bérbeadó(k) jogtalan öntörvényű eljárásmódját védi, miszerint majd ezt úgyis a bérbeadó mondja meg és engedi meg vagy sem. Lehet ilyen kijelentést tenni, viszont ez jogsértő magatartás pártolása. Ha a gyakorlatban nehezen megy az a bérbeadók tájékozatlansága miatt van, akik jogszerűtlenül járnak el a bérlők hátrányára amit helyeselni sem okos dolog. A cél a szabályoknak nem megfelelő gyakorlat rendezése amit ilyen pártolással nem oldunk meg.
Idézzük újra a jogszabályokat? Ott van idézve az előzőekben.
# 23 Értő olvasás erősen ajánlott, ne csak szajkózd a törvényeidet! Talán én is már próbáltam szerződéssel bejelentkezni, talán én voltam a pórul járt alany, akinek nem sikerült. Milyen jogsértő magatartás pártolása, te...?!
Amúgy a húszas választ miért nem idézgetted?!
A jogsértő magatartás a lakcímbejelentés ellehetetlenítése a tulajdonos által. De az is jogsértő, ha az okmányirodában a hivatalnok ragaszkodik a tulajdonos külön aláírásához, holott a bérlőnek érvényes, teljes bizonyítóerejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt bérleti szerződése van. Ez előfordul, de attól még jogsértő. Ilyenkor nem szabad hagyni, hogy elhajtsanak, hanem írásban kell kérni az elutasítás okát. Mivel azzal már rizikót vállal a hivatalnok, ha írásba adja a jogsértést, ezért előtte általában utánanéz, és rájön, hogy tévedett.
Egyáltalán nincs olyan, hogy a "tulajdonos háta mögött" bejelentkezni. A tulajdonosnak NINCS KÖZE a lakó lakcímbejelentéséhez, az egy törvényes kötelessége a lakónak. Azt is mondhatnánk, hogy a lakó a tulajdonos háta mögött fizet jövedelemadót, vagy a tulajdonos háta mögött tartja be a KRESZ-szabályokat, vagy hogy a tulajdonos háta mögött szavaz egy választáson. Ezek a dolgok ugyanúgy csak az adott személyre tartoznak, mint a lakóra a lakcímbejelentés.
Az albérlő lakcímbejelentése nyilván akkor kellemetlen, ha az adott lakás a főbérlő bejelentett állandó lakcíme is. Ezzel eljutunk arra a pontra, hogy Magyarországon élünk, ahol a tiszta jogkövetés mellett vannak még más utak is.
Mindenesetre az albérlőnek az akármilyen - akár szóbeli - megállapodás megkötésekor illenék jeleznie a főbérlő felé, hogy lakcímbejelentést szeretne tenni.
A nagy jogkövetőknek akkor is óbégatni illene jogsértés gyanánt, a ha bérlő költözés után akár évek múlva sem intézi az új lakcímét. Ilyenkor nincs jogsértés, jogegyenlőség???
Csak bejelentkezni annyira fontos és jogszerű, kiköltözés után nem jogkövető mód kijelentkezni a nem lakott címről?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!