Lemondtak a fiatalok a saját lakásról?
"Egyébként luxus nyaralásról szó sincs, vagy ha elmegy valaki külföldre egy pár napos, kirándulós nyaralásra az már luxusnak szamít?"
Hidd el, sokaknak az, bizonyára jónéhány köbméter mixerbeton ára!
"Egyébként pont erről volt itt szó, hogy sokaknak csak az irigykedés meg a sírás megy,nem a tettek, erre beírnak megint, hmm.."
Mondod ezt úgy, miközben olyanokat írsz hogy "mi annyiból szerencsések voltunk" vagy "nem akkor vettünk ingatlant amikor már 40-50millió volt egy kis lakás" ill. "Kaptunk pénzt igen".
Vagyis összességében a helyzetedet a
-szerencse,
-az olcsó ingatlanok lehetősége,
-szülői támogatás
nagymértékben segítette.
Akiket irigynek gondolsz, azoknak nincs szerencséjük, az olcsó ingatlanok időszakában még tanultak vagy pályafutásuk nagyon kezdő szakaszában voltak és szülői tánogatásuk sincs.
"Tudjátok mennyi a havi törlesztőnk a házra? 57.000ft. 7m önerő"
Ilyen jó világ volt akkoriban. Most ezt szorozd meg kb. 5-el. 300.000ft törlesztő, 35millió önerő. Ezt kéne átlagosan teljesítenie az ingatlanvásárlónak 0-ról indulva. Most még épp ki lehet kerülni ha faluban vásárol az ember, mert ott még kapni annyiér amit írtál. De hogy a mai, 20-as évei elején járó fiataloknak hogyan lesz saját ingatlanjuk, azt elképzelni nem tudom, mert pl. felénk is a környező falvakban megvettek mindent az utóbbi 5 évben. Kádár kocka házakat, 100 éves parasztházakat, vályogokat stb. ami romos, vizes, düledezik azokat is megvették, nyugati régió révén sok az osztrák tulaj is. Szóval nem sok minden maradt, legfeljebb immel-ámmal ha valaki kihal és a Bp-i örökösök eladják, bár azok meg olyan áron, hogy nem messze 3éve hírdetik csak nem tudja megvenni senki... Faház, meg ilyen-olyan hulladékból, gipszkartonból összeeszkábált tákolmány van még néhány... úgyhogy nem tudom mi marad szegény fiataloknak ha már ez se.
A 21-es válaszoló mit tett vagy jelenleg is tesz azért, hogy jobban keressen???
Nem kell válaszolni, általában semmit sem tesznek a siránkozók! Munkahelyváltás, túlóra, tanulás, külföldi munka, mindegy mert félnek kilépni a komfortzónából...
2017-18 körül a fizetések sem ennyik voltak, 2017-ben az éves nettó fizetésem 3,1 millió volt, tavaly pedig 9,9. És csak egy műszakvezető vagyok, 2017-ben is ugyan ezt csináltam.
"Átlag család elmegy évente 2* a közeli stradra, vagy max a balcsira"
Már lassan ez se igaz, lefigyeltem Balatonon már döntően csak az osztrák vesz kaját, a magyar viszi a hűtőládát. Szállodák is osztráktól hemzsegnek, nem magyartól. Hiába, régen ez is jobb volt, amikor még voltak vállalat üdülőhelyek. Balaton, Fertő tó környékét már kisajátította a propaganda, de hogy nem a köz javára az is biztos. Fertő tói luxusvillák is az osztráknak meg a fejeseknek készülnek. A magyar majd legfeljebb távolról nézheti ha felmegy a Gloriette kilátóhoz, persze csak ha tiszta az idő...
21-es mit tehetne?
1. Kereshetne többet. Ha a szakmájában nem lehet, vállaljon másodállást.
2. Lakás bérlet helyett bérelhet szobát, máris nem 150 ezer megy el a lakhatásra, csak 75.
3. Fentiek mellett már jó esetben havi 150-200 ezer forint megtakarítást megpróbálhatna képezni. Nem egetrengető összeg, de évi majdnem 2,5 millió.
4. Ha lesz párja és ő hozzátesz még ugyanennyit, akkor ez évente 5 millió.
Budapesten egy kisebb, de élhető lakás ára 40 millió forint mondjuk. 20% önerő 8 millió forint. Vagyis ha vannak ketten a projektre, akkor 2 év alatt megvan. De oké, menjünk biztosra, uhorjunk bele 40% önerővel, 16 millió forint. Akkor legyen 4 év kényelmesen na. 2x400 ezer forintra tisztán, kapni fognak 24 milliónyi hitelt, ami 20 évre nagyjából 180 ezres törlesztő lehet most kb., vagy is egy albérlet ára. Ha eddig megtudtak takarítani havi 350 ezer forintot mondjuk, akkor abból most 180 elmegy törlesztőre. A maradékot továbbra is félreteszik, évente 1,8-2 millió forinttal csökkenthető a tőketartozás. Kb. ennyi. 4-5 év szerintem nem akkora áldozat egy ingatlanért, de kinek mi. Ha egyedül maradsz a projektre, dupla ennyi. Az is kibírható azért, de semmiképpen sem lehetetlen. Tudom, nem számoltam bele inflációt, bérleti díj növekményt, hitelkamat változást, gyermekvállalást, blabla... Sémaként tekintendő, ugyanis legtöbben így csinálják, akik csinálják.
Egyébként akik azt mondják 8-10 éve milyen könnyű volt, csak néhány szám:
- A kezdő mérnök fizetésem 2015-ben nettó 170 ezer forint volt Budapesten.
- Egy minimál albérlet 60-90 ezer+rezsi volt akkortájt.
- Mi ismerőstől béreltünk egy ismerőssel 50+rezsiért és a s*ggünket a földhöz vertük örömünkben milyen jól jártunk. Vagyis a lakhatásom rezsivel 50 ezer forintba került. Kifizettem egy 20 ezres ltp-t, plusz vettem egy bérletet és ki lehet számolni mennyi lóvé maradt óriás megtakarításokat képezni. :) Ehhez képest azért a 16-20 milliós lakásárak is csillagászati összegeknek tűntek akkor, szóval azért azt ne durrogtassuk, hogy akkor mindenkinek milyen könnyű volt.
Nyilván sok év tapasztalattal, mérnök fizetésekkel ma teljesen máshogy látok 40 milliót, mint egy pályakezdő pedagógus, ez abszolút tény és vitathatatlan. De mi is elkezdtük valahol és nem, nem volt könnyű akkor sem.
#38 Budapesten 40millóér már nemnagyon kapsz szerintem lakást (vagy csak pincéből átalakított nedves dohos lyukat...). Győr környékén indulnak ennyiről az árak... Az önerő meg inkább 40-50% most már, szóval 35M bőven reális egy átlagos kétszobás fővárosi ingatlan esetében.
"Ki a frász akar egy lepukkant településen egy romos házban élni? Akkor már inkább az albérlet, vagy ha van 30-40 millám egy panel"
És ki a frász akar albérletben vagy egy panellyukban kuporogni? Ott nem lehet csinálni semmit... Akkor már inkább vidéki falun kertes ház!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!