Melyek azok a vivmányok amit az ateizmusnak köszönhetünk?
Mert nem ilyen volt az alaphangulat. :) Illetve, nem a vallás miatt volt ilyen, bármenyire is próbálod ezt bizonyítani. A fejlődés nem az egyház ellenállása miatt volt lassú, hanem a közlekedés, és ezáltal az információáramlás elmaradott volta miatt. Az, hogy a vetésforgó Franciaországban kialakított rendszere 100 éves késéssel került Magyarországra, nem a magyar egyház tudományellenességén, hanem az utak hiányán múlott. És mellesleg bencések hozták be Magyarországra, nem jozefinista szabadgondolkodók. Ugyanakkor több vallás (a muszlim és a keresztény jellemzően) térítő, úgynevezett missziós vallás. Minden népet tanítvánnyá akartak/akarnak tenni, így a közlekedés egy kiemelkedő ága, a hajózás fejlesztése nekik is érdekük volt, így az egyházak kiemelkedően támogatták a hajózás fejlesztését, ami ugye tudományos eredményekkel járt. Egészen a XVII. századig biztosabb, biztonságosabb is volt a vízen való közlekedés, mint a szárazföldön, és ez a Hellász óta így volt. Tehát: Az egyházak éppen hatalmuk bővítése miatt támogatták a tudományokat. Mondj olyanokra példát, ahol gátolták!
Ugyanakkor: A boncolás most is tilos, néhány kivételtől eltekintve. Próbáld meg otthon csinálni, és rájössz, miről beszélek. :)
Hát tudod, elmész te a fenébe.
Ma az emberek 99%-át felboncolják (jobb helyeken), régen 99%-ot NEM boncoltak. Szerinted ez ugyanaz?
És nem kegyeletből tették. Egy csata után a halottakat simán megették a mezei vadak, senkit sem érdekelt. De a holttestekhez nem lehetett nyúlni, TILOS volt TANULNI IS belőlük, vallási okokból.
Azt meg már tényleg nem hiszem el, hogy nem érted: az egyház NEM volt alapból tudomány ellensége!
DE!
MINDEN olyan tudomány TILOS VOLT, ami csak egy kicsit is ellenkezett a Bibliával... vagy mondjuk a Koránnal.
Mit nem lehet ezen érteni?
"De történelmileg a szólásszabadság akkor is keresztyén találmány"
Mi más lehetett egy olyan világban amelyet abszolút és teljesen átitatott a vallás? Az 1800-as évekig minden innovatív dolog egy totálisan keresztény világban látott napvilágot. Abban a világban aki hitetlennek kiáltotta ki magát, elnyomták, elhallgattatták, ellehetetlenítették az életét.
Ezt már sok olyan esetben említettem, ha egy keresztény azzal döngette a mellét, hogy mennyi mindent köszönhetünk a kereszténységnek. Hát gyakorlatilag semmit, illetve jóval több rosszat mint jót.
Attila, ez ebben a formában nem igaz! Európa akkor is sokszínű és sokféle volt. A franciák szerint istentagadó Rousseau-t előbb Genf városa, majd a felvilágosult porosz király védte meg.
Luther-t, akit a sátán fiának tartottak a pápát feltétlenül támogatók, megtürte Bölcs Frigyes. A francia felvilágosítók műveit pap barátaik csempészték Hollandiába, az athéni filozófusokat keresztény szerzetesek mentették át (például Szt. Tamás). Nem írsz igazat!
Áh, persze!
A görög filozófusok 800 éves munkássága, meg a francia felvilágosodás produktumai, a nagy földrajzi felfedezéseket elősegítő tudományos fejlesztések támogatása, valamint a reneszánsz művészetének pártolása apróság. Khm...
Attila, ezzel az a helyzet, hogy a kereszténység a kialakulásakor abszolút pozitív volt!
És még kb. 1000 évig eléggé előremutató erő maradt.
Ma már persze más a helyzet, de nem lehet csak ebből ítélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!