Melyek azok a vivmányok amit az ateizmusnak köszönhetünk?
Egy szót nem írtam Hitlerről. Csupán arra az iróniára utaltam, hogy kijelented a cselekedetek fontosságát a hit bizonyítádában, miközben hírhedten a viselkedéseddel kb napi szinten köpöd szembe Krisztus tanításait.
Na ezen gondolkodj, kisfiam :D
Nem tudom, minek ez a f*ngfűrészelés. Egy percbe sem tellene kideríteni, hogy Hitler a "Vér és Vas valáásának" híve volt -ez az ógermán hitvilág egy eltorzított változatának és az okkultizmusnak egy elmebeteg elegye. Konkrétan el akarta törölni a kereszténységet a Föld színéről (gondolom ismert, hány papot, lelkészt, szerzetest/apácát vagy csak egyszerű hívőt küldött táborozni koncentrált formában...). Az is ismert, hogy minden fontosabb döntése előtt kikérte az asztrológusa véleményét, ami eleve kizárja a kereszténységét...
PencroftTivald 46. sorszámú válaszához pedig csak egy megjegyzés. Idézem az általa írt szöveget:
"2. tudományos felfedezések lassítása"
- Egy szó: Galilei. NYERTEM "
Hát nem. Sőt hatalmas öngól, mivel a mélyen hívő Galilei (egyébként a pápa közvetlen személyes barátja) egyházi ösztöndíjból végzett kutatásai egyáltalán nem lassították a tudományos felfedezést -éppen ellenkezőleg. Még akkor is, ha sok dologban nem volt igaza, másokat pedig helytelenül kapcsolnak a nevéhez. Mindenesetre igen jelentős lépéseket tett a tudomány fejlődése érdekében, amely munkát éppen a hite tette lehetővé.
#53
Semmit, mivel az emberek azok akik adnak valamit a világnak, nem pedig az ateizmus, sem pedig a teizmus.
54.Hsz!
Kérlek hasonlítsd össze a különböző vallásokat követő társadalmakat abból a szempontból,hogy miként fejlődött a tudomány!Mennyit köszönhet a világ a majáknak,bantu négereknek,hinduknak,iszlám hitűeknek,buddhistáknak,keresztényeknek,stb.?
Nyilván,azt nem állíthatjuk,hogy egy fekete,vagy ázsiai ember nem képes annyira,mint a fehér,hisz nyugati civilizációkban,ahol a keresztény gyökereken kiépültek a tudomány bázisai,azok ugyanolyan eredményesek,a tények szerint.
"Kérlek hasonlítsd össze a különböző vallásokat követő társadalmakat abból a szempontból,hogy miként fejlődött a tudomány!Mennyit köszönhet a világ a majáknak,bantu négereknek,hinduknak,iszlám hitűeknek,buddhistáknak,keresztényeknek,stb.? "
Olvastam már ilyen összehasonlításokat, de mind azt mutatták hogy a tudomány és technika fejlődése inkább a környezeti adottságoktól függ, a vallási háttérrel valójában semmi korrelációt nem mutat.
De elég csak végiggondolni néhány példát. Mondjuk Mendel, a genetika atyja hívő szerzetes volt. De a felfedezéseit nem a kereszténységnek köszönhetjük, hanem csakis neki magának, mert ő volt olyan kíváncsi és érdeklődő ember, aki saját akaratából nekiállt borsókkal kísérletezgetni. Nem a vallás buzdította erre.
James Currienek nem sok köze volt a valláshoz, a felfedezését (hogy Aspergillus nigerrel citromsav termeltethető) egyszerűen annak köszönheti, hogy kissé feledékeny ember volt, de másrészt éleseszű is, és képes volt értelmezni annak a jelentőségét, mi történt amikor a mintáiból kifelejtette a puffert. Azért köszönhetjük neki ezt a felfedezést, mert ő maga olyan ember volt, amilyen, semmi köze nincs hozzá hogy miben hitt vagy nem hitt.
Gyakorlatilag lehetnek ugyan szélsőséges esetek, amikor valaki direkt azért végez egy kutatást hogy egy másik világnézetet vagy elképzelést cáfoljon, és végeredményben mondhatnánk hogy a felfedezést az illető hitének köszönhetjük. De a legtöbb esetben semmi köze az ember hitének vagy ateizmusának ahhoz, hogy mennyit tesz hozzá az emberiség ismeretanyagához. A lényeg maga az ember, akinek megvan a lehetősége és a szándéka is alkotni, felfedezni valami újat, az pedig szinte minden esetben teljesen lényegtelen ebből a szempontból, hogy miben hisz vagy nem hisz.
Már leírtam, de úgy látom, nehezen érthető:
viszonylag kevés vívmány köszönhető KÖZVETLENÜL az ateizmusnak.
Viszont NAGYON nem mindegy, hogy a felfedezők milyen környezetben élnek!
A vallás azt mondja: a világot isten teremtette. Nem kell kutatni ezt, mert így volt, és kész. Le is írja, hogy a szavával teremtett.
A betegségeket az ördög küldi rád/vagy az isten büntetése. Nem kell kutatni őket/nem is szabad - hanem kérni kell az istent, hogy gyógyítson meg.
Az ember élethosszát az isten szabta meg. Nem kell azon dolgozni, hogy ez hosszabb legyen - sőt: nem is szabad! Ez az isten akarata.
Lehetne ezt még folytatni nagyon sokáig.
Jó, persze: vallás alatt is vannak felfedezések. Akkor, ha valaki a fentieket szabadon értelmezi, ÉS MÉG RÁADÁSUL nem is büntetik meg az eretnek gondolkodásáért.
DE A VALLÁS NEM TÁMOGATJA EZEKET A FELFEDEZÉSEKET!
Még azt a GONDOLKODÁST sem támogatja, ami ezekhez vezet!
Az ateizmus viszont nem állít ilyen korlátokat.
Ez abból is látszik, hogy pár 100 év alatt, mialatt elterjedt, milyen hatalmasat fejlődött a tudomány - a fenti témákban is.
Nem tudom, feltűnt-e, de én is ezt írtam.
Csak nagyon nem mindegy, hogy a TTT kategóriából melyikben dolgoztak!
A vallásnál a tudomány - egyes tudományok - inkább a "tűrt" kategóriába tartoznak, de van tiltott is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!