Isten miért engedte meg, hogy a bibliai könyvekbe elírások, betoldások kerüljenek az évszázadok során?
Durvábban úgy is feltehettem volna a kérdést, hogy miért engedte meg, hogy hamisítások kerüljenek bele.
És akkor kicsit részletesebben:
A keresztények általában a Holt-tengeri tekercsekkel jönnek, hogy lám, a Biblia milyen pontos, és megbízható. Valóban, az Izaiási szöveg páratlan állapotban maradt fent, csak azzal nem számolnak, hogy már az is csak egy másolat, és nem tudjuk, hogy mennyiben tartalmazzák a próféta szavait. A modern bibliatudomány állása szerint ugyanis ezek a prófétai könyvek hosszú évszázadokon át tartó szerkesztői eredménye. De most ebbe ne menjünk bele...
A kritikus pont az Újszövetség.
Ha valaki csak a neten olvas Bibliát, vagy a Károli fordítást, annak fel sem tűnik, hogy a szöveg nem teljesen makulátlan. A tudományos Szentírás-kiadások lábjegyzetei azonban szinte hemzsegnek azoktól a megjegyzésektől, hogy "ezt a szöveget néhány kézirat nem tartalmazza", vagy "késői kéziratok hozzáteszik". Tehát a fennmaradt másolatok nem egyeznek, különbségek vannak köztük. Néha csak kis betoldásokat találunk, például az (Mt 5,22)-ben az "ok nélkül" kifejezés hiányzik a késői kéziratokból. Más esetben azonban hosszabb sorokat toldottak be a szent szövegbe. Ilyen például a (Jn 7,53-8,11), aminek az ókorban se híre, sem hamva nincs, csak a késői kéziratok tartalmazzák, de például a Sínai kódex nem.
Kérdésem a következő: Isten miért nem ügyelt arra, hogy a Biblia szövege tisztán maradjon fent? Miért jó az, hogy van több mint 5000 másolatunk, amik sokszor, sokféleképpen eltérnek egymástól, és fel van adva a munka a szövegkritikusoknak, hogy ezeket a kéziratokat kombinálva valahogy sikerüljön helyre állítani az eredeti szöveget...
Az újszövetséget nem isten írta, mégcsak nem is jézus, hanem az evangélisták...
Alapjáraton nem egy értelmezése van az evangéliumoknak, minden egyház más más értelmezését tekinti valósnak, ehhez még + hogy le kellett fordítani rengeteg nyelvre...
"Alapjáraton nem egy értelmezése van az evangéliumoknak"
De pontosan, hogy alapjáraton egyetlen értelmezése van az Evgngéliumoknak: az az apostoli értelmezés, ahogyan azok értették, akik lejegyezték a szöveget :)
Az, hogy sokan egyéni értelmezésekkel állnak elő, az már az ő bajuk.
25 Míg az emberek aludtak, jött az ellensége, gyomot vetett a búza közé, és elment. 26 Amikor a vetés kisarjadt és termést hozott, akkor a gyom is megjelent. 27 Előálltak hát a házigazda rabszolgái, és így szóltak hozzá: »Uram, hát nem jó magot vetettél a szántóföldedbe? Honnan van akkor benne gyom?« 28 Ő ezt mondta nekik: »Ellenséges ember művelte ezt.« Azok így szóltak hozzá: »Akarod-e hát, hogy kimenjünk, és összeszedjük?« 29 Ezt mondta: »Nem, nehogy véletlenül a gyom összeszedése közben kiszaggassátok a búzát is. 30 Hadd nőjön együtt mind a kettő az aratásig; és az aratási időszakban megmondom az aratóknak, hogy előbb szedjék össze a gyomot, és kössék nyalábokba elégetésre, aztán menjenek, gyűjtsék be a búzát a tárházamba.«”
máté 13:25-30
Ez a probléma maximum a sola scriptura szempontjából lehet probléma. A Szent Hagyományt valló egyházak szempontjából az szinte mellékes, hogy az adott hagyomány le van-e írva Szentírásban, vagy nincsen, és hogy mikor került bele.
Egyébiránt meg összesen csak néhány mondat kiegészítés került így bele a Szentírásba, amit a különböző kiadásokban jelölni is szoktak, hogy betoldás. Szóval nem igazán értem a problémádat.
Összehasonlításképpen érdemes átnézni a honfoglásra vonatkozó kevés számú írásos emléket. Sokkal több ellentmondást fogsz találni.
Az Isten azt is megengedi, hogyha nem hiszel benne, akkor ne higgyél, sőt azt is megengedi, hogy ha el akarsz esetleg ez miatt kárhozni, akkor elkárhozzál!
Azt is megengedte, hogy szent fiát keresztre feszítsük, mivel az Isten örökkévalóságban gondolkodik, és nem a mulandó értékeket tartja fontosnak.
Semmit sem ér az, ha a világ összes kincsét megszerezzük, de a lelkünk kárát látja.
Továbbá az Isten nem egy higiénikus istállóban kitenyésztett állatoknak teremtett bennünket embereket, akiket dróton rángathatna, hanem szabad akarattal és önálló értelemmel teremtett meg bennünket, melynek használata a mi felelősségünk, és nem az Istené.
Sőt, tulajdonképpen az Isten azt is megengedi, hogy ha akarsz akár el is kárhozhatsz (mert nem hiszel benne), nem teheti meg, hogy az akaratod ellenére mentsen meg téged a kárhozattól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!