Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van az embernek szabad akarata...

Van az embernek szabad akarata vagy nincs?

Figyelt kérdés
Még mindig nem sikerült megértenem, hogy az embernek mitől lenne szabad akarata. Az ember döntéseit az ő tulajdonságai határozzák meg. A tulajdonságait meg a környezete határozza meg.
2015. febr. 14. 14:37
1 2 3 4 5
 11/41 A kérdező kommentje:
Ezt se értem, nem lehetne több vesszőt tenni a mondatba?
2015. febr. 14. 18:34
 12/41 A kérdező kommentje:
Akárhogy is próbálom értelmezni, nem értek egyet vele. A magunk által fejlesztett tulajdonságainkat az eddig meglévő tulajdonságaink alapján fejlesztjük, tehát azt se a szabad akarat szerint tesszük.
2015. febr. 14. 18:46
 13/41 anonim ***** válasza:

A kérdés alapján szerintem te a világot determinisztikusnak tekinted, és ez egyrészt elvezet a klasszikus vitához, hogy a világ determinisztikus vagy véletlenek is léteznek-e benne, másrészt hogy ha determinált is, akkor nem élhetjük-e meg mégis sajátjainknak a döntéseinket.

Na ezt elég hülyén fogalmaztam meg, de remélem azért érthető. :)

2015. febr. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 A kérdező kommentje:
Értem, majdnem igaz. De ha vannak benne véletlenek, akkor sem szabad az az akarat, ami véletlenül jön létre. És egyébként nem sok más választás van azon kívül, hogy a dolgok okkal történnek, vagy véletlenül. Ha okkal történnek a dolgok, akkor a döntéseink oka is rajtunk kívüli, ha véletlenül, akkor meg nyilvánvaló, hogy semmi közünk hozzá.
2015. febr. 14. 19:32
 15/41 anonim ***** válasza:

Na, akkor itt újabb kérdés merül fel: Mik vagyunk mi?

(Nagyon filózósba mentünk át. :D)

Szóval a fejünkben lévő véletlen folyamatok nem a mi részeink? Hol lenne a határ a természet és az emberi gondolat között? Vagy arra utalsz, hogy nem is létezünk, csak kémiai gépek vagyunk?

2015. febr. 14. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:

Nincs determinizmus. Minden időpillanatban lehetőségünk van igent és nemet mondani. Szabadságunkban áll döntéseket meghozni az életünk alakulásával kapcsolatban, és még a döntéseket ki is hagyhatjuk. A nem döntés is döntés, állapította meg Kierkagaard..

Determinizmus van. Döntéseinket meghatározza neveltetésünk, tanulmányainak, tapasztalataink, társadalmi helyzetünk, környezetünk .., szóval sok minden. Aki azt hiszi az életéről szabadon dönt, illúzióban él. A döntések mindig valamire reflektálva születnek..

Csak abban az esetben szabad a, ha az ember önmagából kiindulva választ célt, pl. emberi vonásait, egyediségét, tehetségét bontakoztatja ki és ennek érdekében céltudatosan éli az életét..

Vallásos szempontból nem lehet szabad akarat, hiszen alávetett többezer éve leírtaknak, egy nézetnek, egy felfogásnak olyannyira, hogy más vallásos szempontok fel sem merülnek. Nem vallásos szempontok szintén nem. Egy vallásos nem beszélhet magára nézve szabad akaratról, hiszen nem szabad abban, hogy hisz - e vagy nem. Mivel hinni akar, ezáltal saját magára kényszeríti a szabadnak hitt korlátoltságot.

2015. febr. 14. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim válasza:
Tehát a determinizmus relatív?
2015. febr. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 A kérdező kommentje:

"Vagy arra utalsz, hogy nem is létezünk, csak kémiai gépek vagyunk?"


Igen. Miért, szerinted nem?


"Nincs determinizmus. Minden időpillanatban lehetőségünk van igent és nemet mondani. Szabadságunkban áll döntéseket meghozni az életünk alakulásával kapcsolatban, és még a döntéseket ki is hagyhatjuk. A nem döntés is döntés, állapította meg Kierkagaard.."


Ennek rossz az érvelése. Csak kijelented, hogy szabadságunkban áll döntéseket meghozni.


"Csak abban az esetben szabad a, ha az ember önmagából kiindulva választ célt, pl. emberi vonásait, egyediségét, tehetségét bontakoztatja ki és ennek érdekében céltudatosan éli az életét.."


Ebben az esetben miért szabad?

2015. febr. 14. 20:30
 19/41 anonim ***** válasza:

"kémiai gépek vagyunk? - Igen. Miért, szerinted nem?"


Ez nem ilyen egyszerű. Egyrészt nekem az a személyes véleményem, hogy igen, nyers természeti szemszögből nézve determináltak vagyunk. Másrészt az is determinálva van, hogy döntéseket hozunk és ezt a sajátunkként éljük meg. Tehát nem az a lényeg, hogy szabadon hozhatunk-e döntéseket, hanem hogy azt kell tennünk, amire determináltak vagyunk, vagyis hogy döntéseket hozzunk. Ugyanis az életünket a fejünkben lévő világban éljük, és abban vannak saját döntéseink. Ha ki akarunk lépni ebből a világból, akkor bedilizünk (vagy filozófus lesz belőlünk). Meg kell maradni embernek, tehát döntéseket kell hozni, mert a humán és a fizikai világ is ezt kívánja. Ha azon filózol, hogy te nem is te vagy, és hogy a gondolataid máshonnan jönnek, akkor azt egyrészt skizofréniának hívják, másrészt megszűnsz embernek lenni. Ez nem jó. :(

2015. febr. 14. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
Fogalmazhatunk úgy is kedves fatalisták, hogy vannak genetikai hulladékok, ha így jobban tetszik. (és a környzet meg nem a mi problémánk).
2015. febr. 14. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!