Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van az embernek szabad akarata...

Van az embernek szabad akarata vagy nincs?

Figyelt kérdés
Még mindig nem sikerült megértenem, hogy az embernek mitől lenne szabad akarata. Az ember döntéseit az ő tulajdonságai határozzák meg. A tulajdonságait meg a környezete határozza meg.
2015. febr. 14. 14:37
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
Létezik . Az ember felismeri a választás döntés cselekvés létezését , mérlegel és tudatosan dönt . Önismerettel a tulajdonságok felismerhetők és bővíthetők , a környezet formál az egyén rendelkezik sajátos képességekkel ez a személyiség .
2015. febr. 14. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:

A szabad akarat paradoxon a legismertebb vallási paradoxon.

Dióhéjban annyi a dolog, hogy hogyan létezhetne az önálló döntéshozatal képessége, ha Isten már előre eldöntötte, hogy ki mit fog cselekedni és az ember kvázi már előre be van programozva mindenre és csak a programja fut, de a tetteit ettől függetlenül nem ő irányítja, csupán egy előre megadott parancssort követ.

2015. febr. 14. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 A kérdező kommentje:
A vallásosak szerint Isten nem döntötte el előre, hogy ki mit fog cselekedni. De ettől függetlenül még paradoxon.
2015. febr. 14. 14:56
 4/41 anonim ***** válasza:
nem létezik olyan hogy szabad akarat, mindig van valaki aki korlátoz a döntéseidben, elnyom, tönkretesz, meggátol hogy szabadon és kiegyensúlyozottan élj. Az ember külső tulajdonságait az életkörülményei határozzák meg, ha fiatal korodban mások próbálnak befolyásolni, kínozni az igen nagy befolyással lesz a későbbi tulajdonságodra, ezáltal zárkózottam begyepesedettebb és letört leszel, úgy érzed nem vagy szabad, a szabadság illúzióját végleg elfelejted. sok ember él így, a másik réteg a szerencsésebb aki úgy gondolja szabad és sérthetetlen, pedig ők sem szabadok, felettük is van egy elnyomó réteg.
2015. febr. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:

Miért ne lenne? Mindenki azt csinál, amit akar. Nincsenek istenek, akik húzgálják a háttérből a szálakat.

Minden nap döntések sorozata, itt több ezer döntésről van szó. Mindezt hét milliárd embernél koordinálni éveken, egy egész életen keresztül, sőt ezek összefüggésben is vannak egymással. Megszámlálhatatlan kimenetel. El sem lehet képzelni (még a legelvakultabbak sem tudnák), ki/mi lenne képes ezt mind irányítani. Na persze ő sem eshet ki az irányítás alól.

2015. febr. 14. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 A kérdező kommentje:
Attól még, hogy azt csinálsz amit akarsz nem feltétlenül szabad az akaratod.
2015. febr. 14. 15:13
 7/41 anonim ***** válasza:
Bibliai értelemben nincs. Nem bibliaiban is korlátozva van, szóval szabad akarat nem létezik. Mindig korlátok közé leszünk szorítva, feladva valódi akaratunk annak fejében, hogy milyen következményekkel járhat, ha döntünk.
2015. febr. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:

Az akarat szabadsága, a szabadság lehetősége egyénenként eltérő fokok között valósul meg. Ebben szerepet játszanak olyan programozások, megvezetések, korlátozások, amik a társadalomba való beilleszkedés (szocializáció) tanulása során rögzülnek az emberben, gyakran általa nem is tudott módon (az éber figyelmet megkerülve például). Mivel a számon tarthatóságnál jóval több tényező játszik és hat közre benne, valódi akaratszabadságról aligha lehet beszélni.


Tanulás (mindenhez, ami információs jellegű, tanulás útján jutunk hozzá) révén egy eredetileg idegen, külső korlát, megszabás belsővé, sajáttá lesz. Ezért nehéz megkülönböztetni, hogy most éppen a külvilág korlátoz-e engem, vagy én korlátozom, illetve teszem szabaddá magamat? Azaz szabad akaratommal kívánok-e valamit, vagy mondok le valamiről? Az akarat szabadsága ezért feltétlenül formális, relatív és szubjektív minősíthetőségű.


Az emberegyed gyakorlatilag alig tudja megkülönböztetni önkorlátozását egy külsőtől. Önfegyelemnek, akaratnak hívja, pedig nem az, csak egy belénevelt és rögzült tulajdonság, vagy ilyen másoktól átvett gondolkodásmód eredménye.

2015. febr. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
0%
VAN
2015. febr. 14. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:

A szabad akarat amit Isten adott az embernek, egyetlen korlátozásnak van alá vetve


Vagy is bizonyos erkölcsi törvények között nem engedhet meg magának olyat ami nem egyeztethető össze az Istentől kapott tiszta gondolkodásnak tetteknek


A tulajdonságokat pedig a Teremtőtől kaptuk illetve fejleszthetünk magunknak,


Az tény hogy némely esetben jó kompromisszumot kötni a környezetünkkel, de az nem jelenti azt hogy minden áron hagyjuk magunkat befolyásolni, különösen ha helytelenségre akarnak rá venni

2015. febr. 14. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!