Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi az a "szabad akarat"?

Mi az a "szabad akarat"?

Figyelt kérdés

2014. nov. 12. 20:56
1 2
 11/20 Salx Narval ***** válasza:

Az én meglátásom szerint: Gondolataink és akaratlagos cselekedeteink illúzióját nevezhetjük szabad akaratnak. Néha tényleg szabad akaratnak tűnik, de többnyire mégsem az, a szó szoros értelmében talán soha. Ennek ellenére ez a látszat szabadság is elég hiszen nem minden gátló tényezőt érzünk tehernek és sokról tudomásunk sincs. Az ember egy kis szabadságérzettől is boldog tud lenni, pláne ha úgy érzi, hogy a körülmények hagyják kibontakozni, dönteni és cselekedni.


A Bibliai értelmét majd elmondják az érintettek.

2014. nov. 13. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

kedves kérdezö, ugyanolyan normális a szabad akarat az élet többé terén is.


Ha megfigyeled kistestvérkédet, esetleg rokonod gyermekét, már született egy olyan képességgel, hogy van akarata. /De még milyen!!! :D/


Ezt a szülök nevelik. Mert meg kell hogy tanulja, hogy az ember szabadsága ott véget ér, ahol kezdödik a másik ember joga, szabadsága.


Tehát ezért nem vágjuk orrba a velünk szembejövöt, csak azért nem tetszik a képe, vagy talán éppen dühösek vagyunk.


Ez egy nagy különbség az állat és az ember között.


Te eldöntöd, én is, hogy Afrikába repülünk, esetleg hajózunk-e a tél idején, vagy nem. /Bár lehet, hogy úgy sincs rá pénzünk, de ez már más téma/


De a madaraknak ez a szabadságuk nincs, ök be vannak programozva, hogy egyszerüen repülnek és kész. Nincs választási lehetöségük.


Szabad akarat= ha roszul döntünk, nem gondolkodunk, nem vagyunk okosak, sajnos katasztrófát idézünk elö saját magunknak és azoknak is akiket érint. /Példa: dohányzás, kábítószerezés, alkoholizmus, falánkság, lopás, hazugságok, csalás, gyilkosság brrr/

2014. nov. 13. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

"Ezt a szülök nevelik. Mert meg kell hogy tanulja, hogy az ember szabadsága ott véget ér, ahol kezdödik a másik ember joga, szabadsága.

Tehát ezért nem vágjuk orrba a velünk szembejövöt, csak azért nem tetszik a képe, vagy talán éppen dühösek vagyunk.

Ez egy nagy különbség az állat és az ember között. "


Az állatok ugyanúgy megtanulják (részben szüleiktől, részben saját tapasztalataik alapján, pont mint az ember), hogy mit szabad és mit nem, mit ésszerű és mit nem megtenni. Tehát nem is olyan nagy a különbség állat és ember között.


"De a madaraknak ez a szabadságuk nincs, ök be vannak programozva, hogy egyszerüen repülnek és kész. Nincs választási lehetöségük. "


Ebben megint elég nagyot tévedsz. Sok költöző madár dönt úgy, hogy el sem indul dél felé, ha kedvezőnek tűnik az időjárás, hogy maradjon. A tavalyi év tele nagyon enyhe volt, így aztán rengeteg, egyébként költöző madár el sem indult hosszú útjára dél felé, hanem maradt nálunk egész télen. Ők úgy döntöttek, hogy nem vágnak neki az útnak, mert a jelekből arra következtettek, hogy itt is át tudják vészelni a telet. Tehát a madaraknak is van szabad akaratuk, nem csak az embernek.


"Szabad akarat= ha roszul döntünk, nem gondolkodunk, nem vagyunk okosak, sajnos katasztrófát idézünk elö saját magunknak és azoknak is akiket érint. "


Pontosan, és ez a madaraknál is így van. Mindig vannak egyedek, amelyek nem indulnak el dél felé, kockáztatnak, ha úgy látják jónak. Gyakran erre rá is faragnak, mert ha hosszúra és keményre sikerül a tél, akkor bizony éhen halnak vagy megfagynak. De mindig vannak kivételek, mint a tavalyi tél is, amikor bejön a számításuk, és rengeteg időt és energiát megspórolnak azzal, hogy nem repülnek le akár többezer kilométert, mint útnak induló társaik.

2014. nov. 13. 09:19
 14/20 nagylzs ***** válasza:

A szabad akarat nem más, mint az akarat szabadsága.


- AKARAT -


Az akarat egy önhatározott mozgató erő. Változtatásra, módosításra, mozgásra képes. Mentális szintű akarat: a gondolatok irányítása. Emocionális akarat: az érzelmek irányítása (te eldöntöd hogyan érzel, és nem mások döntik el helyetted). Fizikai akarat: például a végtagjaid mozgatása. A magasabb szintű általában felfogja és irányítja az alacsonyabbat. Például, ha képes vagy irányítani a gondolataidat, akkor mentális akarat segítségével el tudsz jutni fizikailag A pontból B pontba. Vagy például ha el tudod terelni a gondolataidat azokról a dolgokról amik érzelmi szenvedést okoznak, akkor az érzelmi szenvedésed megszűnik.


Más akarata is lehet rád befolyással különböző szinteken, és nem mindig egyszerű megállapítani hogy a történések kinek vagy kiknek az akaratából származnak.


- SZABADSÁG -


A szabadság mindenki számára egyenlő jog (azaz törvény!) arra, hogy saját magad határozd meg mit cselekedj - azon keretek között, hogy ez nem sérti mások egyenlő jogát ugyan ehhez. Itt a "cselekedet" alatt lehet érteni fizikai cselekvést, érzelmi állapotot vagy gondolatot is. Ennek megfelelően beszélhetünk a szabadság fajtáiról (fizikai szabadság, érzelmi szabadság, gondolati szabadság). Eszerint a definíció szerint valaki szabadsága nem növekedhet mások szabadsága árán - ha valaki ilyet képzel akkor összekeveri a szabadságot a önkénnyel.


A szabadság mindenki számára korlátos. Egyrészt korlátozza más emberek szabadságának megsértése, másrészt korlátozza a saját képességed és tudásod. Ha például nem tudod hogy mi az a politúrozás, akkor az erre való akaratodat a tudatlanságod teszi lehetetlenné (azaz ez is egy korlátozó tényező).


Az egyes ember a saját szabadságát is képes növelni, de alapvetően egy ember szabadsága nem növekedhet mások rovására. Hosszú távon az emberek szabadságának növelés csak közösségben és egységben történhet: többé kevésbé egyszerre kell hogy növekedjen a szabadságunk.

2014. nov. 13. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Nem vagy beprogramozva, mint egy robot, hanem magad dönthetsz bizonyos dolgokról.
2014. nov. 13. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Kedves kérdezö, például most arról is döntesz, hogy megérted-e ezt a témát.


Megérted ugye, hogy te nem v egy kiskutyuska, nem vagy cirkuszban fellépö medve, semmilyen állat.


Hidd el, ha akarod megérted a különbséget az ember és az állat között.

2014. nov. 13. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Ismerem az ember és az állatok közötti különbségeket. Kevesebb különbség van, mint gondolnád :) És ami különbség, ott sem éles a határ, hanem inkább olyan átmenetféle - bár ez attól is függ, hogy mely állatfajt vesszük górcső alá.
2014. nov. 13. 17:39
 18/20 Ozmium42 ***** válasza:
A szabad akarat azt jelenti, hogy külső (de nem belső) kényszertől mentesen mérlegelhetsz alternatív lehetőségek között. A szabad akarat következménye, hogy a döntésed felelőssége csak téged terhel, másra nem tolhatod át.
2014. nov. 13. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Katy, te tényleg nagyon (köhöm) korlátolt vagy! ... Szerintem olvass el néhány állatokról szóló (szak)könyvet, vagy nézz meg pár természetfilmet róluk, mert annyira átmosták már az agyadat, hogy képtelen vagy reálisan érzékelni a valóságot velük kapcsolatban!

Tudod, aki szabad akarattal egyáltalán nem rendelkező zombiként viselkedik, az éppen te vagy (meg a hozzád hasonló „gumikalapácsok”), nem pedig az a sok-sok érző, gondolkodó és tu...da...to...san cselekvő élőlény, melyet megpróbálsz alantas módon eleven-mozgó tárgydarabnak beállítani...!


-----


„...Ezt a szülök nevelik. Mert meg kell hogy tanulja, hogy az ember szabadsága ott véget ér, ahol kezdödik a másik ember joga, szabadsága. Tehát ezért nem vágjuk orrba a velünk szembejövöt, csak azért nem tetszik a képe, vagy talán éppen dühösek vagyunk. Ez egy nagy különbség az állat és az ember között.”


Micsoda kiváltság! Kár, hogy ennek ellenére (néhány „neveletlen, antiszociális” vadállatfajjal egyetemben) éppen az emberre a legjellemzőbb, hogy ok nélkül is képes belekötni a saját fajtársába...

2014. nov. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Elég sokmindent belekevert itt mindenki. Szabad akarathoz semmi köze a jogoknak meg az erkölcsöknek mert szabad akaratommal dönthetek úgy hogy nem veszem figyelembe ezeket és "rosszat" teszek. Az a szabad akarattól teljesen független hogy ennek lehetnek számomra negatív következményei. És a negatív következmények se biztos hogy mindig utólérnek (hány háborús bűnös élte le vígan a hosszú életét pl Argetinában). A jó meg a rossz sem egyértelmű pl építhetek egy hulladékégetőt ami millió ember szemétproblémáját megoldja de a szomszéd faluban mindenki átkoz hogy miért oda építettem. Nem lehet mindenkinek jót tenni. Vagy ha lelőttem volna idő előtt Hitlert. Erkölcsileg akkor is elitélendő hogy öltem ha ezzel milliók életét mentettem meg?


A szabad akarat csak annyi hogy a lehetőségeid közül bármit választhatsz (erkölcstől, jogtól, törvénytől, Istentől függetlenül), általában úgy hogy csak találgatsz hogy mik lehetnek a döntésed következményei de biztosan nem tudhatod előre. Mégis bármi is lesz a következménye te leszel érte a felelős (nem feltétlenül jogilag de akár úgy is).

2014. nov. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!