Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Akiknek szabad akaratuk van,...

Tharos kérdése:

Akiknek szabad akaratuk van, azok miért nem állítják meg a háborúkat, miért nem vetnek véget az éhezésnek, a járványoknak és úgy mindent összevetve a szenvedésnek?

Figyelt kérdés

Szoktam kérdezni a keresztény hívektől, hogy ha Isten annyira szeret minket és végtelen hatalma van, akkor miért nem teremtett tökéletes világot és miért van ennyi nyomorúság.

Erre a válsz rendszerint az, hogy azért van tele szenvedéssel a világ, mert Isten szabad akaratot adott az embernek, így mi döntünk arról, hogy milyenné formáljuk azt.


Szóval a hívek miért nem teszik olyanná a világot, ahol mindenki boldog, ha szabad akaratuk megvan hozzá?



2014. szept. 24. 13:39
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
64%

Kedves Tharos!


Isten tökéletes világot teremtett, amelyben nem volt semmi nyomorúság. A világmindenséget teremtő és fenntartó Isten uralma a világmindenségben a szabadság uralma, amihez hasonlót mi a földön nem ismerünk. Ez azt jelenti, hogy kényszert, erőszakot sohasem alkalmaz egyetlen teremtményével szemben sem. Nem használja fel azt a hatalmát, hogy minden teremtményének az élete kizárólag tőle függ. A Biblia utal arra, hogy az emberen kívül sok más, értelmes teremtménye is van Istennek a világmindenségben. Ezek közül azonban egy sem a tőle való függés vagy a félelem indítékából tiszteli Istent és az ő törvényét, hanem szabad választás és belső erkölcsi meggyőződés alapján. Azért tehát, mert törvényét igaznak, őt magát pedig méltónak találják arra, hogy Uruknak, vezetőjüknek fogadják el. Isten világában mindenütt, kizárólag a szabadság uralma érvényesül.


A Biblia határozottan állítja, hogy a rossz nem Istentől ered. Tőle csak „jó adomány és... tökéletes ajándék származik” (Jakab 1,17). Isten számára teljességgel idegen és elfogadhatatlan a bűn: „nem lakhatik tenálad gonosz” – olvassuk Zsoltárok könyvében (5,5). Istennek nem állt szándékában az építés mellett a rombolás, a teremtés mellett a megsemmisítés!


A búzáról és a konkolyról mondott példázatában Jézus Krisztus arról szólt, hogy Istentől csak a „jó mag” származik (Máté 13,24). Isten életet teremtett a vetés növekedésére és az örömért, amit a bőséges termés láttán érez a gazda. A rosszat – amit a példázatban a konkoly jelképez – „valamely ellenség” szórta a jó mag, a tiszta búza közé (Máté 13,28). Jézus ebben a példázatában arra utalt, hogy a rossz egy személy cselekvése által jött létre. A Szentírás másutt ezt a személyt Sátánnak nevezi, ami lefordítva Vádlót jelent.


Isten „igen jónak” teremtette az első emberpárt, akiknek a bűn kísértésével való szóba állásra semmi okuk sem volt. Isten azonban szabad erkölcsi választás képességével teremtette őket is, csakúgy, mint Sátánt. Ezzel összhangban nem zárta el előlük a hatalom eszközével a rossz választásának lehetőségét. Tudta, hogy úgy juthatnak a lelki-szellemi-erkölcsi fejlődés legmagasabb szintjére, ha a saját szabad erkölcsi megfontolásukkal utasítják el a bűnt, és az isteni szeretettörvény követését választják. Ehhez minden alapjuk megvolt. Egyedül ez lett volna a kézenfekvő és természetes számukra. A bűnnel való megfertőződésük egyáltalán nem volt szükségszerű.


Sátán szinte ugyanazt az ígéretet állította az ember elé – „olyanok lesztek, mint az Isten” (1Mózes 3,5) –, mint amelyet Isten is adott az embernek, amellyel létének rendeltetését határozta meg. A Biblia ugyanis világosan mondja, hogy Isten „a maga képére és hasonlatosságára” teremtette az embert (1Mózes 1,27), és „úrrá tette kezei munkáin” (Zsoltárok 8,7). „Csupán” abban volt a különbség, hogy a célt Isten folyamatos lelki fejlődés, növekedés által hirdette elérhetőnek, Sátán pedig azt tanácsolta az ős-szülőknek, hogy az Istenhez való hasonlóságot úgy ragadják el Istentől, mint valami zsákmányt. Látszólag ugyanazt ajánlotta föl, csak egészen más módon és eszközökkel.


Ősszüleink legyőzhették volna Sátán hazugságait. Akkor is, és azóta is tökéletes védelmet kínált és kínál Isten beszéde. Ez mindenkor az egyetlen fegyver a rossz felismerésére és teljes legyőzésére. Jézus Krisztus is azzal győzte le az Ellenség minden kísértését földi életében, hogy azokat egybevetette a Biblia kijelentéseivel. Sátánnak adott visszautasító válaszai mindig így kezdődtek: „Meg van írva”. Példája azt mutatja, hogy a hazugság átlátható és legyőzhető a Biblia igéi által.


Ez a világ jelenleg Sátán uralma alatt vesztegel, ezért van annyi háború, éhezés, járvány és szenvedés. Sajnos az Isten követői kisebbségben vannak, és bár saját környezetükben olyanná tehetik a világot, ahol mindenki boldog, de világméretekben ez jelenleg nem kivitelezhető.


Isten azonban elkészített egy tervet – az igazságosság és a szeretet alapelvének a tökéletes érvényesítésével – arra, hogy miként semmisíti meg a bűnt a földön, és iktatja ki azt az egész világmindenségből is, kizárólag erkölcsi erővel, hogy a szabadság uralma semmit se sérüljön. Ennek a tervnek a neve – a Biblia alapján – a megváltás terve. A róla szóló híradást, kinyilatkoztatást pedig evangéliumnak nevezi a Biblia. Ez a görög szó „jó hír”-t, „örömhír”-t jelent.


Az evangélium mindenekelőtt az az örömhír, hogy a bűn nem lesz örökké sem a földünkön, sem a világmindenségben. Rettenetes lenne, ha nem így lenne! A jó és a gonosz küzdelme terhes, nyomorúságos, elviselhetetlen, ha a végső szabadulás reménysége nem létezik. Az örök, kiegyenlítetlen harc, vagy egyenesen a gonosz győzelme félemlítene bennünket. A bűnnek, avagy az önzésnek a természetéhez tartozik, hogy erőszakosan terjeszkedik. A Biblia szerint még csak az sem természetes, hogy a jó egyáltalán fennmarad és küzdő partnere a gonosznak. A bűn ugyanis burjánzik, mint a rák, és ha Isten megváltási terve nem ellensúlyozná ezt, akkor a természetes fejlődési irányzat mindenkor az lenne, mint amit a vég idejéről Jézus prófétikusan kijelentett: „Mivelhogy a gonoszság megsokasodik, a szeretet sokakban meghidegül.” (Máté 24,12)


A Szentírás azt az evangéliumot hirdeti, hogy a világ nem fog elpusztulni atomháború, vagy más emberi pusztító erő következtében. Nem azért, mintha nem lenne meg ennek a reális veszélye, hanem azért, mert Isten maga fog közbelépni a kritikus időben. Természetfölötti, isteni közbeavatkozás fogja megakadályozni a történelem emberi kéz általi végét.


Két bibliai ígéretet szeretnék bemutatni Neked:

„Új eget és földet várunk az Ő ígérete szerint, amelyekben igazság lakozik.” (2Péter 3,13)

„Ezután láttam új eget és új földet... És Isten eltöröl minden könnyet a szemeikről, és a halál nem lesz többé, sem gyász, sem kiáltás, sem fájdalom nem lesz többé, mert az elsők elmúltak. És mondta az, aki a királyiszékben ül: Ímé, mindent újjá teszek... Aki győz, örökségül nyer mindent, és annak Istene leszek, és az fiam lesz nékem.” (Jelenések 21,1. 4–5. 7)


Gondold csak meg: ha létezik megoldása az életcél nagy kérdésének, akkor az csakis egy valódi élet és az igazi boldogság elnyerése lehet, mégpedig nem mulandó ajándékként. Mert az emberi lét egyáltalán nem megoldott a jelenlegi életben, és nem megoldott a halállal sem. Az emberi életnek csak akkor van értelme, ha beteljesülhet egy tökéletes, örök életben, ahol a boldogság nem csak kevesek kiváltsága, hanem mindenkié!


Ezt kívánom mindannyiunknak!


Üdv. Péter

2014. szept. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
0%
Mert mi kevesek vagyunk, de én nem aggódom, mert a jó elnyeri a jutalmát, ahogy a rossz is. Csak a vakok hiszik azt, hogy ez a világ, ez az élet a lényeg, amiben most élünk. De most már ki fogom írni kérdésben az ellentmondásaitokat, mert idáig még senki sem válaszolta meg, csak lehülyéztetek. Úgyhogy majd akkor válaszolhatsz te is az én kérdésemre, mindjárt meg is fogalmazom.
2014. szept. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Az egyénileg ilyen-olyan szabad akarat mellett a kollektív tudat(osság) hiánya akadályozza még, hogy az emberek helyes és jóravaló célokért összefogjanak és együtt munkálkodjanak. Kollektív tudat = csoporttudat, közösségtudat. Az emberek túlságosan el vannak foglalva saját magukkal és szűkebb társas közegükkel, úgy hogy ez ellehetetleníti az önzetlen odafigyelést a tágabb értelemben vehető - igazán globális - problémákra, mondván: ez nem lehet az én dolgom!


Oldja meg mindenütt és mindenki a sajátját, és ez már félig sugallja, mit is kéne tenni, nem elérhetetlen: ha te benned és körülötted rend és béke van, ugyanezt elvárhatod másoktól is, és ekkor szabad akaratból megoldódnának a kis helyi problémák, miáltal automatikusan a nagyok, kiterjedtebbek is.


És egy ideillő szlogen:

"Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!"

2014. szept. 24. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 ceri ***** válasza:
rövid leszek: mert -tételezzük fel, hogy a hívek mind boldogságot akarnak- nem csak a hívek alakítják a világot, hanem mindannyian.
2014. szept. 24. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 Napfonat ***** válasza:
48%

Isten teremtett bennünket, a saját képére és hasonlatosságára. Ennélfogva tökéletesek vagyunk. A jelenleg ismert élőlények közül messze-messze mi vagyunk a legtökéletesebbek. Egy baktérium fel sem tudja fogni a lényünket, hanem bennünk él és virul. Egy vírus sem tudja felfogni lényünket, ugyanakkor meg tud betegíteni bennünket. Ahogyan mi a Földet!

Az állatvilág nagy része számára megfoghatatlanok és felfoghatatlanok vagyunk. Talán csak az emlősök kivételek ez alól.

Ha világunkat leszűkítjük a Földre, akkor a világunkról is elmondhatjuk, hogy tökéletes, csodálatos, gyönyörű!

Ezt a világot pedig Isten tökéletes teremtménye, az ember uralja és népesíti be. Mi emberek mind egyenrangúak vagyunk abból a szempontból, hogy mindannyian "Isten képére és hasonlatosságára" vagyunk teremtve. Egyenrangú lények esetén az egyén szabad akarata kevés ahhoz, hogy a többség akaratát felülírja, és megállítsa a tökéletes lények által vívott háborúkat.

A tökéletes világ attól tökéletes, hogy van benne minden. Még nyomorúság is, ami a lelki fejlődésünket szolgálja.

2014. szept. 24. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
24%

Kedves Napfonat!

Tökéletesnek hiszed magad? Bocs, de... büdös vagy kívül - belül, hamar leégsz a napon, a vírusok, baktériumok kicsinálnak, kifulladsz egy kis futástól, mindenben hamar elfáradt, sötétben nem látod a színeket, gyengék az érzékszervei... A sor végtelen. Emellett hiszékeny is vagy. Neked ez a tökéletes?

2014. szept. 24. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 Napfonat ***** válasza:
76%

A tökéletes lény még a rendkívüli mélységben lévő anyag börtönében is tökéletes! :)

Nem hiszékeny vagyok, csak a megismerés egy magasabb szintjén állok! :)

2014. szept. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
10%
Bocs, de csak a képzelgéseid áldozata vagy, semmi több...
2014. szept. 24. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Napfonat ***** válasza:
100%
Miért is? Azért, mert más a véleményem? Azt hiszed - mert hiszed - hogy a te nézeted nem képzelgés? Nagyon is az, cimbora!
2014. szept. 24. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
0%

Mit értesz kedves kérdezö a "szabad akarat" kifejezés alatt?


Ehhez tartozik az is, hogy az ember akarja vagy nem akarja a jót tenni.... akar lopni, csalni, hazudni, paráználkodni stb. vagy kedvesnek lenni, hasznos tagjának az emberi társadalomnak.


Aki akarja a jót tenni, teheti, de NINCS hatalmában megállítani a gonoszságot a világon. Tudod miért?


Most képzeld el, Te segítesz a beteg szomszédnénidnek. Így határoztad el, mert tudod hogy ez emberséges helyes. De mit tehetsz ellene, ha jön egy csaló, aki nénike beenged a lakásába és az kirabolja öt? :(


Nem lehetsz jelen minden pillanatban, hogy védjed a nénit...hol marad a családod, hogyan véded meg az arfiakai menekülteket? Mit teszel?


Hogyan állítod le Te a terroristákat? Te szabad akaratodból, lelkiismereted alapján elhatározod, hogy Te NEM leszel terrorista....de az a szabad akarata alapján elhatározta, hogy igen is ö terrorista lesz...:(


Tudod mit ír a BIblia erröl az embertelen gonoszságról ami a világban tetözik? Hogy a világ a "gonosz" vagyis a Sátán hatalmában fetreng.


Jehova Isten, a Teremtö Isten ennek már nem sokára véget fog vetni.


Egyik Biblia vers így írja: "Az embernek NINCS hatalmában az ö útja"


Ez így is igaz, tudod miért? Mert most még itt vagyunk, de honnan tudjuk azt hogy este hol kötünk ki? Talán a kórházban...vagy még roszabb helyen? Ki tudja?


Kívánom, hogy mindannyian szerencsésen együtt legyünk szeretteinkkel :)

2014. szept. 25. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!