Ugy van ahogy az elso irta.
Aztan megnezheted magad mire mentel Isten nelkul.
Hát, szerintem kétféle szabadság van, az egyik a tiszta, őszinte szabadság, a másik rosszabbik.
Elég vizuális vagyok, ezért így képzelem: van a valódi szabad ember, akinek a szabadsága "függőleges". Legyen ez mondjuk az aurája, ami felfelé tör belőle, az elméjéből, kifelé a mindenségbe. Messzire elér, kitágul a tudata, fogékony a lehetetlenre, a MINDENRE, ezért: szabad. De ez a szabadság, mivel "függőleges", ezért nagyon intim, személyes, az illető nem "kérkedik" vele, nem kelt hűhót, mert nem tartozik másra, sőt, az ilyet nem is lehet mással megosztani.
Aztán van az a szabadság, ami sokkal gyakoribbnak tűnhet, mert sokkal látványosabb. Ez a "vízszintes" szabadság, de ez rossz, ez mocskos, önző. Mivel ez vízszintesen tör utat magának, lesöpri a többi embert a Földről (ilyenek a politikusok, a híres emberek, a celebek, akik a nagy szájukkal csak rosszat hoznak a világra, ilyenek az alkoholisták, vagy a drogproblémákkal küzdő emberek, ilyenek a gyilkosok, a kegyetlenkedő, állatkínzó emberek, stb., biztos nem kell tovább sorolnom...). Ők földhözragadtan szabadok... szóval igazából nem is azok...
Létezik szabad akarat. De az nem abban áll, hogy lázadok, hogy csavargok, hogy visszabeszélek, hogy rablok, ölök, feltűnősködök, hogy azt csinálok, amit akarok, hazudok, csalok, nem csinálom a dolgomat. Pontosan ezek azok a dolgok, amik az alapjában véve szabad emberi lényt leláncolják.
Én úgy értelmezem, hogy nincs sors, nincs semmilyen elrendelés, nem mozgat téged senki, nincs megírva sehová sem, hogy mit kell csinálnod, hanem te hozol döntéseket és azokért felelős vagy.
Persze a fatalisták kicsit máshogy gondolják.
Egy materialistától még elfogadható eszme is lenne a fatalizmus, hiszen a felelősség elől nem lehet elbújni a fatalizmussal sem.
Viszont egy kereszténytől hallani teljesen irreális. Rengeteg ellentmondást generál és egy abszolút vitathatatlanul elmebeteg istenképet ad.
Klasszikus értelemben vett szabad akarat nem létezik, hiszen kötnek minket a körülmények. Sokan utálják a munkájukat és szívesen otthagynák, de nem tehetik, mert kényszerítve vannak, hiszen a számlákat fizetni kell.
Befolyásol minket az illem, a szokás, az amit elvárnak tőlünk és sok dologért jutalmat, vagy büntetést kapunk.
Még a szeretteink felé történő cselekedeteink sem a szabad akaratunkból történik, hiszen még az önfeláldozás is valamiért van.
Igazából az ember egy csomó nemszeretem dolgot megtesz, mert muszájnak véli, vagy valamiért fontosnak és sok dologról meg lemaradunk, rá sem jövünk, hogy igazából mit szeretnénk, mit akarnánk, mert mondjuk nem vagyunk benne elég jártasak.
Nem lehetek szabad akaratomból űrhajós, mert nem vagyok hozzá elég egészséges és hiányosak hozzá az ismereteim is, a szobrászathoz meg nincs tehetségem, pedig én azt is szívesen akarnám.
A zeneiskolát is abba kellett hagynom, pedig szerettem és ahhoz viszont tehetségem is volt, de kellett a pénz és szabadon akarnom kellett, hogy olyan munkát válasszak, ahol szabadon túlórázhatok egy kicsivel több pénzért és a főnököm is rám bízta, vállalom e, mert vagy vállalom, vagy kirúg, tehát szabadon választhattam.
Amikor csajozik az ember, akkor is szabadon választhat, vagy szórakoztató lesz és kedves, vagy lepattintják és abban is szabadon választhat az ember, hogy eszik e, vagy éhenhal, mert ki tudja, hátha van aki a másodikat választaná, mert ahhoz van kedve.
A vallásra értelmezve, akkor lenne az akaratod szabad, ha semmiféle előnnyel nem járna, de ha örök élet, meg mennyei gyönyörök kísérik, akkor világos, hogy meg vagy vesztegetve, azért keresed Istent, hogy pórul ne járj, hogy ki ne essél a kosárból. Akad akit meg inkább megfélemlít a büntetés és nem mer nem hinni, de az tévedés, hogy szabad lenne az akarata, mert befolyásolva van.
#2
"Ugy van ahogy az elso irta.
Aztan megnezheted magad mire mentel Isten nelkul."
Elég sok ember létezik, aki nem vallásos, mégis sokkal tartalmasabb, boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet él, mint a legtöbb vallásos ember. És itt nem csupán az anyagiakra gondolok, az sokszor csak velejárója ennek. Ők meg is nézik, hogy mire mentek Isten nélkül.
Te mire mentél Istennel? Azon kívül, hogy a végítélettől való folyamatos rettegésben éled az életed?
#6
"mindent megtehetsz ami erkölcsileg tiszta és Isten alapelveibe nem ütközik"
Tehát Istennek nincs szabad akarata? Hiszen ölt, pusztított, sokszor egész városokat, népcsoportokat, egyszer pedig csaknem az egész emberiséget is. Embereket nyomorított meg, és minden olyan dolgot tett, amely a saját alapelveibe ütközik. Elég csak végigbogarászni az Ószövetséget. Még az Újszövetségben is a saját fiát áldozta fel önmaga helyett.
Nos, nézd meg a kisgyermeket, aki tudja hogy hoztál egy tábla finom csokit, miközben még nem evett, és anyukája elébe teszi az "egészségesebb" zöldséges fözeléket
Figyeld közben az anyukát :D
#8 Ebből mit szerettél volna kihozni? Anyu megmondja nekem, hogy ne adjam oda neki, míg meg nem eszi a főzeléket, ez a normális. Én pedig nem adom oda neki, míg meg nem eszi a főzeléket, ez a normális. Nem pedig az, hogy elébe teszem mindkettőt, megmondom neki hogy nem szabad csokit ennie, aztán ha mégis megeszi, akkor úgy megverem hogy egy életre megnyomorodik. Ez a nem normális, véleményem szerint.
Vagy nem így gondolod?
Ennyi szart összehordani, el se hiszem....
Öt szó az egész, erre ki oldalakat írtok. Ez az ominózus 5 szó pedig: önálló döntés meghozatalához szükséges képesség.
Amit ti ecsetelni próbáltok, hogy "megtehetsz bármit, ami másnak nem árt" az a szabadság definíciója, ami megint egy más dolog. A szabadság és a szabad akarat nem ugyan az. Szabad akarata bárkinek lehet, szabadsága nem. Be vagy zárva egy cellába, akkor evidens, hogy nem vagy szabad, viszont eldöntheted, hogy elharapod inkább a nyelved, vagy megpróbálsz élve kijutni onnan. Egy vallásos azt teszi, amit az adott vallás törvényei előírnak, tehát a törvények szerint értelmezi a szabadságot, ami a keresztények esetében ennyi "megtehetsz akármit, ami Istennek tetsző dolog". Az ateisták így értelmezik a szabadságot: "megtehetsz bármit, amivel nem zavarod a többi embert".
Vallástól és ideológiától függetlenül a szabad akart definíciója ugyan az mindenkinél, hisz muszlimként is megvan a jogod bepiálni, meg zsidóként is tréflit enni. A szabadság más dolog, azt az adott vallás/eszme/ideológia/anyámkínja alapján határozzák meg az emberek.
Tehát a válasz még egyszer, hogy mi is a szabad akarat: önálló döntés meghozatalához szükséges képesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!