Mikor lesz vallásmentes a világunk?
Az evolúció nem eszme, hanem tudományos tétel.
Az ateizmus szintén nem eszme, amely semmi másból nem áll, csupán abból, hogy nem létezik Isten.
"A világ legnagyobb mészárlását bizony az ateisták művelték. De úgy veszem észre, hogy a kérdezőt és táborát, ez a körülmény nem nagyon zavarja."
És azon nem gondolkodtál még el, hogy miért?
Talán csak nem azért, mert a középkorban annyira lehúzták a technikai fejlődést a vallási baromságok, hogy fejlett mezőgazdaság egyszerűen nem tudott kialakulni és így élelmiszer nélkül nem voltak képesek megélni a nagyobb néptömegek, szóval nem is volt kiknek meghalnia a háborúk során?
A 20. század nagy háborúinak idején egyrészt sokkal több ember élt a földön, mint a vallásos időszakokban, másrészt a technika fejlődésével a gyilkolásra való eszközök is fejlődtek.
De ha még nagyon kötözködni akarnék, ahol felhozhatnám, hogy rengetegen haltak éhen az éhezés és a betegségek miatt a középkorban (ez a vallás miatt volt, mert akadályozta a mezőgazdaság és az orvostudomány fejlődését), de rengeteg embernek kellett meghalnia közvetlenül a vallások miatt is (boszorkányégetések, azték emberáldozatok, keresztes hadjáratok, jihadok, amerikai indiánok leölése, stb.)
Nincs bővebben kifejtve a gondolat, de szerintem a 63-as arra gondol, hogy másfél évszázada, a szabadságharc korában Pestnek csupán húsz-harmincezer lakosa volt. Nem tudom, a kétéves háború áldozatainak a pontos számát, de néhány tízezer lehetett, vagy ha több, akkor sem nagyon haladhatta meg a százezres számot. Visszamenőleg a többi ilyen háború eseményeinek áldozata még kevesebb, de az akkori népességhez viszonyítva százalékosan viszont sok.
Persze itt más okok is közrejátszanak.
A sötét középkor idején, amit tényleg az egyház tevékenysége miatt tartunk főleg sötétnek, uralkodóak voltak a vallásos tévképzetek, mindenféle babonák és tévhitek, boszorkányok és egyéb ostoba elképzelések, amik következtében a keresztesháborúk korában Európa népessége nyolcvanmillióról lecsökken hatvanra. Persze itt hozzá kell számolni a keletről behurcolt pestist is, ami ellen alig tudtak valamit tenni, hiszen a tudományok elleni hozzáállás ezt megnehezítette. Végül az értelmes gondolkodás a karanténban tudott gátat emelni a ragály terjedésének.
Persze itt sok ok közrejátszik. Később a felfedezések korában a behozott nagy energiatartalmú növények újra lehetővé tették a népszaporulatot és megint felment a népesség száma, két évszázad múlva ismét 80, majd 100 és később 120 millió lett.
Csakhogy ekkor már a technológia, a mezőgazdasági termelés, a feudális földbirtokrendszer nem tette lehetővé az elegendő termelést. Szerkezetváltásra lett volna szükség, vagy legalább is kiugró technikai áttörésre, de a vallásra támaszkodó régi rend, az Ancien Regime nem engedte ezt.
Mindenhol infláció és általános elégedetlenség következett és ez az egyik oka volt a Francia Forradalom kitörésének, amelynek persze voltak más okai is, mert a dolgok bonyolultabbak gyakran, egy okra ritkán lehet bármit is visszavezetni. A kialakuló új polgári réteg is nagyobb hatalmat, befolyást igényelt, hiszen a gyarmati kereskedelemre alapulva létrejött a gazdagodó polgárság, vagyonokat szerezve és az 1 % -ot elérő nemesség, meg a szintén 1-2 % százaléknyi papság uralmát megelégelték.
A jobbágyság ekkorra már megszűnt ugyan náluk, de a nagybirtokrendszer akkori technológiája nem adott lehetőséget a továbblépésre. Mind a Feudális főuraktól, mind az egyháztól el kellett venni a birtokokat, hogy a fejlődés lehetséges legyen, új alapokra helyezni a világ sorsát.
Lényegében ez ma is érvényes, hiszen azóta folyamatosan megtöbbszöröződik a világ népessége, amit csupán állandó technológiai haladással lehet ellensúlyozni egy darabig, de lehetséges, hogy már a végső határ felé közeledünk, mert kérdés, mennyi erőforrása van egyáltalán a Földnek ?
Mostani gondolkodásunkat is fel kell váltsa valami új, valami, amire a legtöbben még nem is gondolnak, valami, ami a világot teljesen át fogja alakítani.
Talán a zöld mozgalmak jelentősége nagyobb, mint ma gondoljuk, vagy a szocialista eszmékben van több, mint az eddig látszott, hiszen az igazságosabb elosztás is megoldás lehet talán, vagy valami teljesen új nézet, de a vallási társadalomszemlélet már a középkorban megbukott, ahhoz visszatérni katasztrófa lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!