Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha kiderülne, hogy világegyete...

Openyoureye kérdése:

Ha kiderülne, hogy világegyetemben máshol nincs élet az bizonyítaná a teremtéselméletet azaz az intelligens teremtést?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy:


Amennyiben a jövő technikája lehetővé teszi majd, hogy kizárjuk, hogy a világegyetemben nincs rajtunk kívül élet, az azt jelentené, hogy a mai elképzelés, miszerint az élet megjelenése elkerülhetetlen folyamat volt, megdőlne és utat kellene engednie a vallási teremtés elméletnek?


A kérdést, gondolatébresztőnek, vitaalapnak szánom.


Természetesen fordítva is értelmezhetjük: Ha kiderül, hogy van máshol élet, az az intelligens tervezésre kedvezőtlenül hatna?



2014. szept. 9. 12:51
1 2 3 4 5 6
 21/60 ceri ***** válasza:

"Miért nem lehet azt elfogadni, hogy "nem tudjuk", miért kell helyette hinni valamit"


Mert az ember ilyen. Egyesek nehezen törődnek bele, hogy valamit nem tudnak. Másrészt ez mozgatja a tudományt, meg úgy általánosságban az embert. Nem szereti a bizonytalanságot, és a megoldatlan dolgokat. Fejlődés sem lenne ha nem járna az agyunk. Az hogy eljusson valaki oda, hogy belássa, hogy "nem tudjuk", ahhoz is végig kellene gondolni minden szóba jöhető lehetőséget. Mindent persze nem lehet, de nagyon sok mindent. Körbejárni a problémát minden irányból. Erre sokan lusták. Sokkal egyszerűbb valahová letenni a voksot, és aztán ahhoz keresni minél több bizonyítékot. Meg a nem bizonyítékot is annak tekinteni. Így sokkal egyszerűbb. A tudás hiányát pedig lehet hangerővel, mások minősítgetésével, lehülyézésével igazságnak feltüntetni, kompenzálni.

A dogmatikus hívőkön még nem is nagyon csodálkozom, ők legalább olyannak mutatják magukat amilyenek. Eljutottak valahová és az kielégíti őket, biztonságot ad nekik.

A materialistának viszont nyitottabbnak illene lenni, mint egy hívőnek -hiszen erről szól a világnézete. És ehhez nem kell Hawking szintű tudósnak lenni. Ő pl egy filmsorozatban sok órában jut el oda, hogy kijelentse "nem szükséges a rendszerhez isten". De emögött a kijelentés mögött sok-sok év töprengése van. Talán az egész élete. Itt meg egyesek csak úgy kirázzák a kisujjukból a tutit. Tipikusan a félműveltek mindentudásával.

2014. szept. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/60 Ozmium42 ***** válasza:
Az ember tudalattija tartalmazza az egóját, az ego pedig igényli, hogy igaza legyen, akkor is, ha nincs. Ez mindannyiunk számára folyamatos késztetés, hogy bármi áron igazoljuk magunkat, de ezt, mint a tudalatti egyéb működéseit is, a tudatunk felülírhatja. Nem műveltség, és nem világnézetfüggő a dolog, hogy ki lesz makacs és beszűkült, és ki nyitott, csupán jellembeli tulajdonság. A tudat fejlesztésén, gyakorláson és önismereten múlik. A baba ordít, ha nem kap meg valamit, amit megkíván, mert a tudatalattija dolgozik, a tudata viszont még fejletlen.
2014. szept. 9. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/60 Jack Wilshere ***** válasza:

"A materialistának viszont nyitottabbnak illene lenni, mint egy hívőnek -hiszen erről szól a világnézete."


Az a probléma a te általad felvázolt "agnosztikussággal", hogy ha konzisztens akar lenni, akkor nagyon sok hipotézisnek kéne erőforrást és egyenlő teret biztosítani. Például mi a helyzet a fogtündérekkel? Szoktál éjszakánként a fogtündérek lehetőségéről elmélkedni?


A vallások által felvázolt hipotézisek kb a fogtündér elméletének szintjén állnak, kidolgozottságukban, logikájukban és a jelenleg prezentált evidenciájukban. Csak azért irányul rájuk figyelem, mert a világ lakosságának nagy része fontosnak tartja ezeket. Ellentétben a fogtündérekkel.


A vallási hipotézisek elvetéséhez ugyanúgy nem kell Hawking szintű tudás, mint a fogtündér elméletéhez sem.

2014. szept. 9. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/60 ceri ***** válasza:

"A vallási hipotézisek elvetéséhez ugyanúgy nem kell Hawking szintű tudás, mint a fogtündér elméletéhez sem."


Persze, de előbb alapvető dolgokat kell eldönteni.

Aztán lehet kitalálni -ha valakinek van ehhez kedve- mindenféle alapot nélkülöző lényeket, meg azoknak a neveit.

Isten létére rengeteg bizonyíték vagy hamisítás van- ellentétben a fogtündérrel.

Másrészt a jelentősége sem akármennyi. Nem véletlen, hogy a fogtündérekkel senki sem foglalkozik.


A kérdéshez:


Ha a földről valahogy bebizonyosodna, hogy kitüntetett hely az sem lenne perdöntő, de nagyon valószínűvé tenné isten létét. Nem a vallások tanai, hanem a kivételezettség miatt. Azért az elgondolkodtató kellene, hogy legyen, hogy 100 milliárd * 100 milliárd lehetőségből miért pont 1-en van értelmes élet.

2014. szept. 9. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/60 A kérdező kommentje:

20-nak:


"Ha van világ, akkor ugye csakis Isten teremthette, de ezt csak az olyan emberek fogadják el, akik hisznek az elefántok moziba járásában, mert ha egyszer a fejükbe vesznek valamit, akkor nem szükséges azt megindokolni, úgy van és kész, állítják, pedig helyette a valóság feltárásán kellene munkálkodni. "


- Nem, csak túl sok olyan eset történik/történt a világban, melyek arra engednek következtetni, hogy nem csak az létezhet ami kézzel fogható. Persze vannak teóriák magyarázatként, de azok nem bizonyítottak.

A baj az, hogy sokan nem szkeptikusok, hanem materialista felfogásúak és tagadják, hogy bármi olyan létezhetne, mely nem evilági annak ellenére, hogy tömegek tapasztalják/tapasztalták már meg ennek ellenkezőjét. Úgy lehetne példába foglalni az egészet, hogy valaki feltalálja az elektromosságot és csak az hinné el, aki már látta, viszont ezeket az embereket a nagytöbbség alaptalanul hazugsággal, képzelgéssel és egyéb nevetséges magyarázattal illetné, mert ők még nem voltak szemtanui az estnek. Na ez az amiről Ceri beszélt a 12-es kommentben és amit ismételten átgondolatlanul lehúztatok anélkül, hogy akár egy szóval is indokoltátok volna tettetek.

És hogy mik azok a megtapasztalások amik erre engedHETnek következtetni? A regressziós hipnózisban átélt előző életbeli emlékek, a klinikai halál utáni testen kívüli élmények, de megemlíteném a buddhista szerzetesek testen kívüli élményeit is meditáció közben. A világ bármely pontján fellelhető intelligens entitás(isten/istenek) létezésére alapuló vallások kialakulását egymástól függetlenül már évezredekkel ezelőtt, a tudatmódosító szerek, mint pl ayahuasca tea fogyasztása utáni szinte teljesen ugyan olyan történetek elbeszélését(isten megtapsztalását, az egység megtapasztalását, természet iránti tiszteletet, információt arról, hogy a növények is tudattal rendelkező intelligens lények, stb.) Auralátás, placebóhatás, az a tény, hogy olyan hogy szilárd anyag nem is létezik így nem is kell magyarázni mi a lélek a vallásokban, végül pedig annak feltételezése, hogy az élettelen életre kel a legnagyobb abszurdum ami egy marerialista szájából elhangozhat.


A fenti felsorolásra a legtöbb válasz a következő: Kitaláció, hallucináció. Ha reálisan és szkeptikusan is gondolkodik az ember, sem lehet ennyi dologra kijelenteni, hogy mind kitaláció.


Nem kell senkinek sem elfogadnia ebből semmit, de tény, hogy az emberek részrehajlóan ítélkeznek és nem az igazságot keresik, hanem önigazolást a SAJÁT elméleteikre. Ugyan ez igaz az elvakult hívőre is aki tagadja a tudomány eddigi eredményeit, vagy a józan paraszti észnek ellentmondva nem hajlandók tanulni, mert mindjárt itt az armageddon(jehovisták) amire újfent semmi bizonyíték.


"Miért nem lehet azt elfogadni, hogy "nem tudjuk", miért kell helyette hinni valamit, érthetetlen a számomra."


- Na ezt a hívők is kérdezhetnék a materialistáktól, akik a fent említett dolgokra hallucinációként tekintenek. Miért nem ismerik be, hogy nem tudják az okát és kész? :)



"A dogmatikus hívőkön még nem is nagyon csodálkozom, ők legalább olyannak mutatják magukat amilyenek. Eljutottak valahová és az kielégíti őket, biztonságot ad nekik.

A materialistának viszont nyitottabbnak illene lenni, mint egy hívőnek -hiszen erről szól a világnézete."


- Nagyon igaz! A hívők nem a bizonyítékok miatt hisznek, viszont a materialisták hit alapján utasítanak el egy csomó mindent(nem pedig cáfolatok útján), mert az nem fér bele az ő világképükbe. A materialista világkép alapja az, hogy azt fogadják el amikézzel fogható és bizonyítható, ezzel szemben a vallási nézeteket a sajátos szemléletük miatt, nem pedig bizonyítékok alapján ítélik el. Kettős mérce.



" Nem műveltség, és nem világnézetfüggő a dolog, hogy ki lesz makacs és beszűkült, és ki nyitott, csupán jellembeli tulajdonság. A tudat fejlesztésén, gyakorláson és önismereten múlik. A baba ordít, ha nem kap meg valamit, amit megkíván, mert a tudatalattija dolgozik, a tudata viszont még fejletlen."


- Ez való igaz de ki szeretném emelni, hogy a beszűkült tudat MINDKÉT táborban megtalálható, mind az ateista(már az, hogy valaminek létezését tagadon bizonyíték nélkül is erre enged következtetni) mind pedig a vallásosak között.



"Az a probléma a te általad felvázolt "agnosztikussággal", hogy ha konzisztens akar lenni, akkor nagyon sok hipotézisnek kéne erőforrást és egyenlő teret biztosítani. Például mi a helyzet a fogtündérekkel? Szoktál éjszakánként a fogtündérek lehetőségéről elmélkedni? "


- Ez tipikus példája az ellenfél nevetségessé tételének, mint önigazolás. Viszont ezzel se nem bizonyítottál, se nem segítetted a megoldás felé vezető lépéseinket. Csak egy kérdés, ha magadat egy biorobotnak képzeled, miért vannak ösztöneid, vágyaid? Ezekre nincs szüksége egy gépnek.



"A vallások által felvázolt hipotézisek kb a fogtündér elméletének szintjén állnak, kidolgozottságukban, logikájukban és a jelenleg prezentált evidenciájukban."


- Csak úgy, mint a materialisták és ateisták magyarázatai a fentebb olvasható felsorolásomra, mi alapján hisz a hívő. A hallucináció édeskevés, ez nem magyarázat semmire.



"Csak azért irányul rájuk figyelem, mert a világ lakosságának nagy része fontosnak tartja ezeket. Ellentétben a fogtündérekkel. "


- Pontosan, a figyelem arra irányul mindig amit az ember fontosnak tart, de nem azért hisz bennük, mert szerinte az fontos. A kettőt ne keverük össze.



"A vallási hipotézisek elvetéséhez ugyanúgy nem kell Hawking szintű tudás, mint a fogtündér elméletéhez sem."


- Valóban nem kell tudás, ha csak elméleti szinten, csupán önigazolásból, vagy nem tetszésből szeretnéd elutasítani. Bármilyen elmélet elvetéséhez komoly műveltség szükségeltetik az adott dologról. A fogtündérnek nincs semmiféle története, 2 mondatba le lehet írni amit az ember róla tud. Hogy ezt elolvasva eldöntse, igaz e vagy sem, nos ahhoz valóban, nem kell sok ész, viszont 2 sort egyenrangúvá emelni egy vallási nézethez, na ehhez már kell, hogy az embernek vastag bőr legyen a képén. Ha valóban oly egyszerű eldönteni a kérdést, vajon miért nem sikerült még senkinek érdemben cáfolnia? Igen, ahhoz már műveltség kell, a te példádhoz(fogtübdér) viszont nem. Csak ennyi a különbség.



24-nek:


"Azért az elgondolkodtató kellene, hogy legyen, hogy 100 milliárd * 100 milliárd lehetőségből miért pont 1-en van értelmes élet."


- Csak azok számára akik hajlandóak gondolkodni és nem utasítják el csípőből a más nézeteket fogtündér mesékre hivatkozva.

2014. szept. 9. 23:21
 26/60 Jack Wilshere ***** válasza:

"A baj az, hogy sokan nem szkeptikusok, hanem materialista felfogásúak és tagadják, hogy bármi olyan létezhetne, mely nem evilági annak ellenére, hogy tömegek tapasztalják/tapasztalták már meg ennek ellenkezőjét. Úgy lehetne példába foglalni az egészet, hogy valaki feltalálja az elektromosságot és csak az hinné el, aki már látta, viszont ezeket az embereket a nagytöbbség alaptalanul hazugsággal, képzelgéssel és egyéb nevetséges magyarázattal illetné, mert ők még nem voltak szemtanui az estnek. Na ez az amiről Ceri beszélt a 12-es kommentben és amit ismételten átgondolatlanul lehúztatok anélkül, hogy akár egy szóval is indokoltátok volna tettetek."


A probléma, hogy a tapasztalások és a hozzá társított magyarázatokkal van a gond, nem állnak össze koherens képpé. De egyébként figyelmen kívül hagyod azt is, hogy a szkeptikusság ezekkel kapcsolatban már évezredek óta megvan, csak ugye régebben kevesebben voltak szkeptikusok ezekkel kapcsolatban. Majd jött a paradigma váltás és a módszertani naturalizmus megjelenése a tudományban és az ismereteink elképesztő gyorsasággal kezdtek bővülni. Valamiért csak az "e világ" feltételezése elősegítette a tudásunk gyarapítását.


"És hogy mik azok a megtapasztalások amik erre engedHETnek következtetni? A regressziós hipnózisban átélt előző életbeli emlékek, a klinikai halál utáni testen kívüli élmények, de megemlíteném a buddhista szerzetesek testen kívüli élményeit is meditáció közben. A világ bármely pontján fellelhető intelligens entitás(isten/istenek) létezésére alapuló vallások kialakulását egymástól függetlenül már évezredekkel ezelőtt, a tudatmódosító szerek, mint pl ayahuasca tea fogyasztása utáni szinte teljesen ugyan olyan történetek elbeszélését(isten megtapsztalását, az egység megtapasztalását, természet iránti tiszteletet, információt arról, hogy a növények is tudattal rendelkező intelligens lények, stb.) Auralátás, placebóhatás, az a tény, hogy olyan hogy szilárd anyag nem is létezik így nem is kell magyarázni mi a lélek a vallásokban, végül pedig annak feltételezése, hogy az élettelen életre kel a legnagyobb abszurdum ami egy marerialista szájából elhangozhat."


Én csak a halálközeli élmény példáján szeretném bemutatni, hogy többségében milyen problémák állnak fent ezekkel kapcsolatban. Az élmény magyarázataként azzal szolgálnak, hogy van a különálló lélek, ami nem kötődik az anyagi világhoz és elhagyta a testet. És ez a lélek később le tudja írni a szobát stb.


Problémák:

- Ha nem kötődik az anyagi világhoz, miért csak halál közelében történik? Amikor a test sokk hatása alatt van, az egy speciális anyagi folyamat. A lélekre hatással vannak anyagi folyamatok, kötődik anyagi folyamtokhoz?


- A lélek hogyan tudja, mi a test és mi nem az? Kötődik anyagi dolgokhoz?


- A test elhagyása után, hogyan lát a lélek? A szoba látásához szükséges a fotonok érzékelése. A szoba mindenképpen anyagi valósága kötődik a lélekhez? Ráadásul a lélek furcsa mód emberi szemként lát, ami szintén speciális anyagi halmaz.


Ezek a problémák szintén nem új keletűek. [link]


"Nagyon igaz! A hívők nem a bizonyítékok miatt hisznek, viszont a materialisták hit alapján utasítanak el egy csomó mindent(nem pedig cáfolatok útján), mert az nem fér bele az ő világképükbe."


Nem kell elutasítanom semmit, amíg nincs koherens értelmes magyarázat előbb. Értelmezhetetlen, logikátlan és alapból téves kijelentésekkel nem lehet mit kezdeni. Nincs semmi hit ebben.


"Ez való igaz de ki szeretném emelni, hogy a beszűkült tudat MINDKÉT táborban megtalálható, mind az ateista(már az, hogy valaminek létezését tagadom bizonyíték nélkül is erre enged következtetni) mind pedig a vallásosak között."


Egy ateistának nem kell semmilyen bizonyítékot szolgáltatnia. Nem ő állít valamit.


"Csak úgy, mint a materialisták és ateisták magyarázatai a fentebb olvasható felsorolásomra, mi alapján hisz a hívő. A hallucináció édeskevés, ez nem magyarázat semmire."


Nem a kétkedőnek kell magyaráznia a jelenségeket, hanem annak aki állítja, hogy mi a magyarázatuk.


A hívő kijelenti, hogy testen kívüli élménye volt, ergo van lélek, ergo van isten.


A nem hívő kezdje el bizonyítani az ellenkezőjét, miközben semmilyen ismerettel nem rendelkezik erről? A másik félnek kellene bizonyítania a kapcsolatot a kijelentései között.


Bármilyen elmélet elvetéséhez komoly műveltség szükségeltetik az adott dologról.


"A fogtündérnek nincs semmiféle története, 2 mondatba le lehet írni amit az ember róla tud. Hogy ezt elolvasva eldöntse, igaz e vagy sem, nos ahhoz valóban, nem kell sok ész, viszont 2 sort egyenrangúvá emelni egy vallási nézethez, na ehhez már kell, hogy az embernek vastag bőr legyen a képén. Ha valóban oly egyszerű eldönteni a kérdést, vajon miért nem sikerült még senkinek érdemben cáfolnia?"


Ismételten nem cáfolni kell őket, hanem előbb bizonyítani.


Egyébként a fogtündérekről meglepően könnyelműen nyilatkozol.


Jól behatárolható földrajzi helyen alakult ki a mítosza. Hasonlóan a vallásokhoz.


Gyerekek a kihullott fogukat éjszaka a párna alá tették és reggelre eltűnt a fog és helyette volt pénz. Közvetett "bizonyíték" a létezésére. Hasonló a "visszahúzódott a rák mert imádkoztunk" ergo létezik isten beszámolókhoz.


Vannak festmények a fogtündérről, a helyi népszokás része. Hasonlóan a vallásokhoz.


Én nem igazán látom, hogy a te szempontrendszered szerint, miért vagy ennyire szkeptikus a fogtündérek esetleges létezésével kapcsolatban.


"Lehet mérni, hogy mennyi pénzt hagy a fogtündér a párna alatt, hogy több pénzt hagy az első vagy az utolsó fog után, vagy több pénzt kapsz, ha szépen becsomagolod a fogat. Kaphatunk mindenféle jó adatot, ami reprodukálható és statisztikailag szignifikáns. Igen, megtanultunk valamit. De nem azt tanultuk, amit gondoltunk, mert nem vettük a fáradságot annak megállapítása, hogy a fogtündér valóban létezik." - Harriet Hall

2014. szept. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/60 anonim ***** válasza:

"Körbejárni a problémát minden irányból. Erre sokan lusták."


Nem kötözködés, csak info:

A tudományos közösség, ha valamit nem tud (és sok ilyen dolog van), akkor gőzerővel kutatja a választ, csakhogy megvan ehhez a kidolgozott módszertan, ami határozottan kerüli a fantáziálás. Ez nem azt jelenti, hogy a kutatók nem szeretik a sci-fit vagy nem merengenek el "mi lenne ha" kérdéseken, de ezt nem keverik bele a kutatásba. Csak úgy tudnák belevonni, ha a találgatások és hidelemek mögött konkrét hipotézis állna, amire lehet pl. kutatási tervet készíteni, kísérleteket tervezni. (Ami tudományos kírsérlet mégis született ilyen téren, eddig semmi eredményt nem hozott.) Szóval a lusta jelző szerintem azokra illik inkább, akik szakértőnek próbálják magukat felmutatni, miközben kb. semmi háttérismeretük nincs, kivéve a nol.hu és hasonló cikkeket.

Bocs, ha erősen fogalmaztam, nem személyeskedés volt.

2014. szept. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/60 ceri ***** válasza:

A gond csak az, hogy én nem erről beszéltem. Emberek világnézetének a megalapozatlanságáról, és az ebből fakadó megnyilvánulásairól írtam ott.

Nem konkrét tudományos probléma megoldásáról, kutatásáról.

2014. szept. 10. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/60 A kérdező kommentje:

26-nak:


"De egyébként figyelmen kívül hagyod azt is, hogy a szkeptikusság ezekkel kapcsolatban már évezredek óta megvan, csak ugye régebben kevesebben voltak szkeptikusok ezekkel kapcsolatban."


- Te pedig azt hagyod figyelmen kívül, hogy a szkeptikusság nem egyenlő az elutasítással.


"Problémák:

- Ha nem kötődik az anyagi világhoz, miért csak halál közelében történik?"


- a lélek test nélkül nem képes megtapasztalni bizonyos dolgokat(elveszíteni valakit, fizikai fájdalmat, ha nem törődsz a testeddel azaz magaddal, az később visszahat rád, továbbá mivel leszűkíti a megtapasztalható világból felfogható jeleket amiket az öt érzékszerv közvetít, így kisebb adagokban sokkal könyebb megérteni azokat, stb) ehhez kell a test. Hasonlóan az elmélet és gyakorlat alkalmazásához a megszerzett tapasztalat valójában elméletként tárolódik el, de a gyakorlat elősegít a működés megértését és feldolgozását. Az pedig téves állítás, hogy nem kötődik az anyagi világhoz, hisz a fent említett módon a testtel teszi ezt.



"A lélekre hatással vannak anyagi folyamatok, kötődik anyagi folyamtokhoz? "


- Nem, a fizikai test reagál az ingerekre. Egy számítógépes játékban te sem hagyod, hogy lelőjjenek, a végsőkig harcolsz, viszont amin meghaltál az oly mértékben hat rád, hogy befejezed a játékot(most tekintsünk el a mentés lehetőségétől) de ettől több nem.


"- A lélek hogyan tudja, mi a test és mi nem az?"


- Ugyan, ennyire ne kelljen már leereszkedni. Te honnan tudod meddig tart a tested a valóságban, vagy mondjuk egy játékban?


"Kötődik anyagi dolgokhoz?"


- Igen kötődik. A testhez. Viszont azt jó lenne megvitatni mi is az anyagi világ, mert valójában olyan hogy szilárd test nem létezik. Az atomok elhanyagolhatóan kicsik és csak a köztük lévő kölcsönhatástól van az az érzet, hogy szilárd, egyébként nem az.



"- A test elhagyása után, hogyan lát a lélek?"


- Az a baj, hogy neked le van korlátozva a gondolkodásmódod az öt érzékszervünkre. Nem tudsz elvonatkoztatni ettől, ez pedig a képzelet erős dezintegrációjára utal. Tegyük fel, hogy nincs csak 3 érzékszervünk, hogy magyaráznád el a másik kettőt valakinek akinek nincs ilyen? Nem tudom, hogy lát nem is ez az érdekes, de felteszem, te sem vagy tisztában azzal, hogyan lát valójában az ember. Miért fordítaná meg a képet az agy, mikor úgy is feldolgozható? És valóban a szemünkkel látunk? Akkor mégis mi van akkor mikor álmodunk?

Inkább ne menjünk bele ezen kérdések elmemezgetésébe, mert már így is eléggé elkanyarodtunk az eredeti témától.


"A szoba látásához szükséges a fotonok érzékelése."


- És ki mondott olyat, hogy nem érzékeli. Amit én mondtam az az volt, hogy bizonyos dolgok megtapasztalása miatt szükségeltetik a test, de nem minden lehetőség van azért mert azt is meg kell tapasztalnia, hanem kiegészítésként. Egy autó is lehetne fémből, ablakok nélkül épp csak a legszükségesebb dolgokkal felszerelve, mégsem így árulják őket.


"Ráadásul a lélek furcsa mód emberi szemként lát, ami szintén speciális anyagi halmaz. "


- Ja, ugyan úgy ahogy te is látsz a számítógépes emberke szemszögéből, mégsem vagy részese a monitornak, vagy a számítógépnek.



"Ezek a problémák szintén nem új keletűek."


- Itt nem tudom mire gondolsz, talán ha kiemelnéd az ellenvetésed. Ha arra gondolsz, hogy az elmélet nem újkeletű, azt senki sem állította. Képzeld, Fritz Zwicky állt elő azzal az ötlettel, hogy a galaxisnak a teret meghajlító gravitációja lencseként működhet. Ezt az elméletét csak 40 évvel később tudták igazolni. Nem értem mi itt a probléma? Attól, hogy valami nem teljesen új, az szerinted azt jelenti, hogy hamis?



" Értelmezhetetlen, logikátlan és alapból téves kijelentésekkel nem lehet mit kezdeni."


- Azt elfelejtetted odaírni, hogy számodra értelmezhetetlen.... stb.


"Nincs semmi hit ebben. "


- De bizony van. Meg is mondom mi. Az, hogy azt a kijelentést, hogy valamire nincs magyarázat/bizonyíték tényként kezeled ahelyett, hogy elfogadnád azt amit valójában jelent: MÉG nincs rá magyarázat/bizonyíték, de cáfolat sem!



" Egy ateistának nem kell semmilyen bizonyítékot szolgáltatnia. Nem ő állít valamit. "


- Valóban nem, ő tagad. És vajon lehet tagadni a semmit? Nem.



"Nem a kétkedőnek kell magyaráznia a jelenségeket, hanem annak aki állítja, hogy mi a magyarázatuk. "


- Fentebb megtettem mi alapján hiszik azt amit. Ebből egyetlen példát vettél elő amire válaszoltam is. A többiről szó sem esett, mert nem tudsz érdemleges válasszal szolgálni ahogy más sem. De ettől te ugyan úgy tagadod. Szóval semmivel sem vagy jobb, mint egy vallásos aki nem tudja alátámasztani az igazát.


"A hívő kijelenti, hogy testen kívüli élménye volt, ergo van lélek, ergo van isten.


A nem hívő kezdje el bizonyítani az ellenkezőjét, miközben semmilyen ismerettel nem rendelkezik erről?"


- Na álljunk meg egy szóra, kinek is kell bizonyíték, a hívőnek??

Azt amit ti nem értetek meg másnak kellene bizonygatnia úgy, hogy még maga sem ismeri valójában a jelenséget? Ez úgy hangzik, mintha egy átlagember feldedezne egy új anyagot(találna mondjuk egy barlang mélyén) és máris lexikális tudással kellene felenie minden felmerülő szkepticista kérdésre. Ez abszurdum.



"Ismételten nem cáfolni kell őket, hanem előbb bizonyítani."


- Bizonyítsa az, akinek igénye van rá.



"Egyébként a fogtündérekről meglepően könnyelműen nyilatkozol. "


- Tényleg? Lássuk te mit tudtál összeszedni róla:


"Jól behatárolható földrajzi helyen alakult ki a mítosza. Hasonlóan a vallásokhoz.


Gyerekek a kihullott fogukat éjszaka a párna alá tették és reggelre eltűnt a fog és helyette volt pénz. Közvetett "bizonyíték" a létezésére. Hasonló a "visszahúzódott a rák mert imádkoztunk" ergo létezik isten beszámolókhoz.


Vannak festmények a fogtündérről, a helyi népszokás része. Hasonlóan a vallásokhoz. "


7 mondat. Szerintem ennél a biblia első lapján is több mondat van és még nem is beszéltünk a többi vallásról. Persze ezt jól bevált szokás könnyelműen elfelejteni.



"Én nem igazán látom, hogy a te szempontrendszered szerint, miért vagy ennyire szkeptikus a fogtündérek esetleges létezésével kapcsolatban. "


- Ettől szájbarágósabban hova magyarázzam? Te egy vicclap első oldalát próbálod hasonlítani egy Britannica enciklopédiához. Ha nem érzed a kettő közti különbséget, sajnos akkor nem tudok segíteni.


A fogtündéres példád bizonygatása eléggé vontatott már, inkább hagyjuk jó? Próbáld mondjuk cáfolni a vallásosak hitének alapjait jelentő dolgokat.



27-nek:


"A tudományos közösség, ha valamit nem tud (és sok ilyen dolog van), akkor gőzerővel kutatja a választ, csakhogy megvan ehhez a kidolgozott módszertan, ami határozottan kerüli a fantáziálás. Ez nem azt jelenti, hogy a kutatók nem szeretik a sci-fit vagy nem merengenek el "mi lenne ha" kérdéseken, de ezt nem keverik bele a kutatásba. Csak úgy tudnák belevonni, ha a találgatások és hidelemek mögött konkrét hipotézis állna, amire lehet pl. kutatási tervet készíteni, kísérleteket tervezni. "


- Tökéletesen egyetértek veled, nem is a tudományt bírálom hanem a szemellenzős nézetekkel megáldott embereket akik ateistának vallják magukat és tagadják a nagy semmit( mert ugye szerintük nincs Isten). Úgy látszik a logikának is van határa, az pedig az ateizmus fogalmának megteremtése.



"Szóval a lusta jelző szerintem azokra illik inkább, akik szakértőnek próbálják magukat felmutatni, miközben kb. semmi háttérismeretük nincs, kivéve a nol.hu és hasonló cikkeket. "


- Neem, nagyon is jól fogalmaztál. Itt világosan látszik, hogy míg az ateisták a vallásokat bírálják(most ne menjünk bele jogosan e) addig ők mit is tesznek a felmerülő elméletekkel? Ahelyett, hogy cáfolnák, megpróbálják nevetségessé tenni, vagy egyszerűen annyit mondanak rá vizsgálat nélkül, hogy képzelgés és hallucináció.

Tökéletesen megértettem az álláspontjukat, hogy ha valaki valamit állít annak kellene bizonyítania. Csak azt nem akarják felfogni, hogy a vallásosaknak erre nincs igénye, csak nekik. Ezen logikát követve a vallásosak joggal követelhetnék bármely új felfedezés azonnali teljeskörű magyarázatát(de akár régebbiét is) anélkül, hogy a kisujjukat is mozdítanák ezügyben. Szerinted ez így rendben van?

Ha valaki jobban tudja, mi hogy működik, ki és mit tapasztalt/élt meg, az menjen és szerezzen rá bizonyítékot és ne egy dilettánstól várja a teljeskörű magyarázatot. Vicc, hogy az emberek mindenkinél jobban tudnak mindent, még az esetet átélt alanytól is.


Nos röviden ennyi.

2014. szept. 10. 19:08
 30/60 ceri ***** válasza:

26-ra


"Problémák:

- Ha nem kötődik az anyagi világhoz, miért csak halál közelében történik?"


A lélek az életnek nevezett folyamat közben kötődik az anyagi testhez. A halálközeli élmény során pedig elválik tőle -mint ahogy a halálkor is. Azért nevezik hk-nek- mert valamiért visszajön.


"A test elhagyása után, hogyan lát a lélek?"


Majd ha visszajöttem elmondom. :D

De valami magyarázatot adhatok, amit persze bizonyítani nem tudok.

Képzelj el egy 2 dimenziós világot. Te innen a 3 dimenzióból tökéletesen átlátod az ottani eseményeket, mint 1 rajzfilmet a tv-ben nekik viszont fogalmuk sincs rólad. Semmilyen módon nem tudnak érzékelni. Mi van ha igazak a kvantumfizikai elképzelések 7, 11, 43 létező dimenzióról? lényeg, hogy több legyen mint 3. És mi van ha valamelyik plusz dimenzióban élnek a lelkek vagy akár isten.

Sok halálközeli élményt publikáltak. Müller Péter is beszámolt róla ami vele történt egy autóbaleset kapcsán. Persze ha csak néhány lenne, talán én is legyintenék. Sok ember, és családtagjaik beszámolnak róla, hogy egész más lett azóta az életfelfogásuk. teljesen megváltoztak. Szerinted ez lehetséges, ha nincs valami katartikus élményük.

Megszólalnak orvosok ebben a témában. A klinikai halálból visszajött beteg elmondja, hogy zajlott az operáció (kívülről),hányan voltak ott, sőt elmondja mi van a szekrény tetején a műtőben, amit akkor sem láthatott volna ha ott sétálgat és nézelődik, a szekrény magassága miatt. Meg különben is azóta nem is vitték be oda.


"Nem kell elutasítanom semmit, amíg nincs koherens értelmes magyarázat előbb. Értelmezhetetlen, logikátlan és alapból téves kijelentésekkel nem lehet mit kezdeni. Nincs semmi hit ebben."


Akkor ne kezdj vele semmit. Persze más ha meg akar téríteni, akkor mond azt, h te nem hiszed, nem érdekel. Mindig is ezt mondtam.


"Egy ateistának nem kell semmilyen bizonyítékot szolgáltatnia. Nem ő állít valamit. "


Ha ez így lenne, akkor ez tényleg helyes magatartás lehetne. De amint azt mondod, hogy a hívő hülyeséget beszél, máris állítottál valamit. Azt pedig illik megindokolni, legalábbis kultúr emberek között. De különben is mi hasznod belőle ha a másik hitét szándékozod rombolni. Vagy csak jól esik?

Amint azt mondod, hogy nincs isten, azzal máris állítottál valamit. Ha azt mondod nem tudod, vagy nem érdekel az más.


"Nem a kétkedőnek kell magyaráznia a jelenségeket, hanem annak aki állítja, hogy mi a magyarázatuk.


A hívő kijelenti, hogy testen kívüli élménye volt, ergo van lélek, ergo van isten.


A nem hívő kezdje el bizonyítani az ellenkezőjét, miközben semmilyen ismerettel nem rendelkezik erről? A másik félnek kellene bizonyítania a kapcsolatot a kijelentései között."


Ne bizonyíts semmit, mert ez persze nem a te dolgod. Igazad van.

Nem a hívő jelenti ki, hogy testen kívüli élménye volt, hanem valaki. Azok közül sokan akik állítólag odaát voltak, pont emiatt lettek hívők. Előtte talán épp olyanok voltak, mint te, vagy én, vagy bárki nemhívő.


Életemben volt 1 álom, ami semelyik másikhoz nem hasonlítható. Egy nyitott repülő szerkezeten repültünk valami nádas felett 5-6 ismeret emberrel, Kb olyan 10 méter magasságban. Általában fekete-fehér álmaim vannak, illetve elég matt és nem túl részletgazdag a kép.

No ez olyan volt, mint a valóság. Amig 3-4 m magasan voltunk a nádak erezetét láttam. A nüansznyi színárnyalati különbséget ahogy épp sütötte a nap vagy a másik irányból nem-. Stb, teljesen valóságos volt.

Azóta sem tudom mire vélni, de sosem felejtem el. És képzeld, nincs semmi értelmes magyarázatom, csak azt tudom, hogy olyan volt, mint az életben. A fények, árnyak, a nádszálak hajladozása. De mintha ez utóbbit is valami hajtómű okozhatta volna, mert távolabb nem hajladoztak annyira, és akkor sem ahogy feljebb emelkedtünk.


se bizonyítani nem tudom, sem megmagyarázni. Örök rejtély, de hívő nem lettem tőle.

,

2014. szept. 10. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!