Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek nem szomorú, hogy...

Szerintetek nem szomorú, hogy emberek még mindig komolyan vesznek egy "mesekönyvet"?

Figyelt kérdés
Félreértés ne essék, nem a hívőket akarom bántani. Szerintem nincs semmi baj azzal, hogy valaki úgy véli, hogy létezik egy teremtő identitás. De arra, hogy egyik vallás sem mond igazat, már rég rá kellett volna jönnie az emberiségnek. Ha csak egy kicsit is értelmes az adott egyén és egy kicsi kis időt ráfordít arra, hogy végig gondolja, hogy konkrétan a Biblia nem más, mint egy régi vallási könyv, amelyet az akkori emberek írták, és az akkori emberek logikája tükröződik vissza benne, az akkori emberek megfigyeléseit tartalmazza, akkori "meséket" (melyeket sokszor más népektől, kultúráktól vettek át, mit sem törődve azzal, hogy egy teljesen más értékrendet vázol fel), ezenkívül egy csomó idejétmúlt szokást és törvényt és egy pár közhelyszerű igazságot (melyeket persze kizárólag ennek a könyvnek tulajdonítanak), bármely vallás istenében való hit értelmét veszti.

2014. febr. 6. 12:37
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/77 anonim ***** válasza:
0%

Vidiripi


Filoszmen!


"Ezek a mondatok több mint 3000 évvel ezelött voltak megírva. Próbálj kérlek belenézni. A Biblia óriási elönye az, hogy szinte minden háztartásban meg van. Egy kincs."



Ezeket a mondatokat grkaty írta. Annyival egészíteném ki hogy a könyvtárakat leszámítva alig akad olyan háztartás ahol az általad említett filozófusok művei megtalálhatóak. Ellentétben a Bibliával amely szinte mindegyik háztartásban megtalálható. Akkár olvassák akár nem. Ebben a tekintetben is egyedül álló bármely más irodalmi művel szemben.

2014. febr. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/77 anonim ***** válasza:
100%
Persze, mert évezredekig kötelező volt kereszténynek lenni.Pár generáció, és az is már csak könyvtári darab lesz.
2014. febr. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/77 anonim ***** válasza:
100%

Kedves grkaty!

Elnézést a késésért. Egyben a 35- ös hozzászólónak megköszönném a szíves tájékoztatást. Bár ez csak bepillantás a filozófiai gondolkodásba, kedvcsinálónak tökéletes. 😊

Rá kellene már végre ébredni, hogy a Biblia nem koherens, egységes mű, hanem más népek, más vallások egyvelege, amit Isteni jelzővel látnak el, holott semmi Isteni nincs benne. Ateisták elleni kritika, hogy aki nem olvassa, nem is érti meg a nagyszerűségét, azonban nem olvasni benne semmi olyat, amit korábban már ne mondtak volna, erkölcsi alapoktól kezdve az ún. sokat hivatkozott Aranyszabályra vonatkozóan.

A görög filozófiából nehéz mondatokat kiragadni, a műveket kell olvasni. És a nagy filozófusok munkáit ugyanúgy igazolja életük, mint pl. Szókratész önfeláldozása. Nem kevesebb,mint az állítólagos Jézusé, bár független források szóra sem említették...Szókratész az emberek javíthatóságának a hite miatt halt meg, holott bármikor kimehetett volna a cellából...Platón mindent leírt a mesteréről, minden műve, még a levelezései is fennmaradtak. Nagy hatással is voltak a kora keresztény pátriárkákra, akik azzal szenvedtek évtizedeket ( szt. Ágoston, szt. Tamás ),hogy Platónt összeházasítsák a kereszténységgel,hogy még megalapozattabbá tegyék a kibontakozó kereszténységet, de a filozófia lerázta magáról ezt a törekvést.

Nem pusztán idézgetni kell tőlük, hanem szembesülni a gondolataikkal. Aki idézget, az nem szembesül a filozófiai gondolkodással. Olvass! Olvass Platónt, olvasd el Szókratész védőbeszédét, hogy mást ne mondjak. Kb. 3000 oldal áll rendelkezésedre. Arisztotelész Nikomakhoszi Etikáját, ami a mai napig az ember etikai szemléletének talán legpregnánsabb kifejtése. Itt bontja ki az " arany középutat ",ami a legfontosabb a szélsőségektől mentes társadalmi élethez. Amíg nem akarsz szembesülni ezekkel, addig csak idézeteket akarsz, és máris hozod a Bibliai ellenidézeteket. A platóni dialógusokban lehet, hogy olyasmire is rádöbbennél, amiről eddig azt hitted, csak a vallásban találhatod meg, persze ne várj semmi örök léttel kapcsolatos hiú reményeket...

2014. febr. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/77 anonim ***** válasza:
0%

Vidiripi


"Persze, mert évezredekig kötelező volt kereszténynek lenni.Pár generáció, és az is már csak könyvtári darab lesz."


Mennyi ideig tartott mire egész Európa úgy mond "keresztény" lett?

Időszámításunk szerint I. Constantinus római császár 312-ben tért át a keresztény hitre.

Theodosius császár 380-ban a kereszténységet a Római Birodalom államvallásává tette.

Tehát már nem is beszélhetünk évezredekről amikor is a kereszténység úgymond kötelező.

S ez még csak a Római Birodalom.


Filoszmen!


"Rá kellene már végre ébredni, hogy a Biblia nem koherens, egységes mű, hanem más népek, más vallások egyvelege, amit Isteni jelzővel látnak el, holott semmi Isteni nincs benne.


A Biblia egy összefüggő mű. Ha nem így lenne akkor hogyan lehetne lehetséges hogy az Újszövetségnek nevezett részben idéznek az Ószövetségi részből? Különben nem lenne értelme hiszen nincs összefüggés.


"Ateisták elleni kritika, hogy aki nem olvassa, nem is érti meg a nagyszerűségét, azonban nem olvasni benne semmi olyat, amit korábban már ne mondtak volna, erkölcsi alapoktól kezdve az ún. sokat hivatkozott Aranyszabályra vonatkozóan."


Talán jogos az a kritika. Ez a parancs kb. 3500 éve lett leírva.

5Mózes 5:14 De a hetedik nap az Úrnak, a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon, se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se ökröd, se szamarad, és semminémű barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belől van, hogy megnyugodjék a te szolgád és szolgálóleányod, mint te magad;


Hol szerepel ,melyik népnél hogy még az állatnak is kell pihenőnapot tartani? Kiemelném hogy ez parancsba van foglalva. De nem csak az igás állat hanem még a szolgálók is.


1Mózes 9:4 Csak a húst az őt elevenítő vérrel meg ne egyétek.

Ez is más népektől lett volna átvéve?

3Mózes 22:28 De tehenet és juhot, azt és annak fiát ne öljétek meg egy napon.

Lehetne még folytatni a sort.

2014. febr. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/77 anonim ***** válasza:
100%

Na éppen erről beszéltem.


Ha Rómában nem a kereszténység, hanem mondjuk platonizmus alakult volna ki, akkor nagy valószínűséggel, ma majdnem minden háztartásban Platón munkásságai lennének megtalálhatók.

2014. febr. 8. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/77 anonim ***** válasza:
0%

Vidiripi


"Ha Rómában nem a kereszténység, hanem mondjuk platonizmus alakult volna ki, akkor nagy valószínűséggel, ma majdnem minden háztartásban Platón munkásságai lennének megtalálhatók."


Na de pont ez a lényeg miért nem az alakult ki? Vagy miért nem maradt meg legalább Görögországban?

Ezen is el lehetne filózni egy kicsit. S érdekes módon az uralkodók sem a "platonizmus" útjára léptek. Szerintem ez is egy érdekes téma hogy ennek milyen okai vannak.

Te mit gondolsz?

2014. febr. 8. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/77 anonim ***** válasza:
100%

Azt, hogy a platonizmus sosem ígért volna örök életet a halál után.

Most komolyan, ha sanyarú sorsod van, mint egy római római rabszolga, vagy plebejus, akkor te is lecsapsz egy ilyen vallásra, ami örök életet ígérget.Ennél nem kell több, jöhet is a lázadás.Innentől pedig idő kérdése és mindenki keresztény.

Hiába vannak neves filozófusok és azok munkássága, mert az nem ígéri, hogy örök életem lesz.

Ez ennyire egyszerű, ígérd meg nekik a csillagos eget is és követnek téged a szakadék mélyére is.

2014. febr. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/77 anonim ***** válasza:
21%

No most kedves kérdezö, és kedves barátaim.. Felteszek nektek egy kérdést.


Kiindulok a kézdezö gondolatából, hogy a Biblia csupán egy mesekönyv.


Az Ézaiás könyve /Ó szövetség/ kb. i.e a 8 század végén volt megírva. Különben része a 20. század felében megtalált Holt-tengeri tekercseknek, amik kb. i.e 1 vagy 2 századból származnak.


A kérdésem ez: Tudjátok ugye, hogy nem olyan régen jöttek rá a tudósok, hogy a galaxisok távolodnak egymástól. Söt a rádióasztronómusok csoportja szerint még nagyobb gyorsasággal mint ahogy ez eddig elképzelték.


A kérdésem ez: Az Ézsaiás 40:22 ezt írta évezredekkel ezelött a Teremtö Istenröl: "Ki ül a föld kereksége fölött....ki az egeket kiterjeszti mint egy kárpitot és kifeszíti....."


Még azt a gondolatot, hogy a Föld kerek, jól van itt-ott valaki tudta a Biblia írón kívül is. Bár eltejredt volt az a hiedelem, hogy a Föld lapos.

De hogy az egeket Isten kifeszíti, hát azt igazából csak a 20 században értették meg a tudósok. Ma pedig olyan dolgokat fedeznek fel ezzel kapcsolatban, ami vita tárgya a tudós körökben, mert annyira fantasztikus.


és még egy kérdésem volna:


Olvastátok kedves barátaim a Mózes könyvében a tisztálkodási törvényt? Az egészet? Mi a véleményetek róla?


A Mózes könyve kb. 3600 évvel ezelött volt megírva. Tudjátok mikor fedezték fel a tudódok a betegségek és a kórokozók közötti összefügést? Mózes ezt leírta. Ez is csak egy mese könyv?


Nagyon szeretném ha, aki felel éppoly tisztelettel írna feleletét, mint ahogyan én is írtam, Köszönöm

2014. febr. 9. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/77 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Katy!

Nem értem, hogy a kifeszíti és a táguló szavak miképpen jelentenének bármi hasonlót? Ez csak egy allegórikus leírás, minden népnél találsz ilyet. Nem beszélve arról, hogy olyan értelemben van írva, hogy a Föld a mindenség közepe és az ég csak nekünk és fölénk lett teremtve. Ehelyett a Föld még a Naprendszernek is elhanyagolható része. Azt tudtad, hogy a Naprendszerünk összes tömegének 99,8%-a maga a Nap, a többi a maradék 0,2 az össze többi, Mars, Szaturnusz, Uránusz...a Föld egy porszem, semmi nincs érte, gondolom ez nyomasztó egy hívőnek, hiszen semmi, pár évig lebeg az űrben, aztán lebomlik atomi szintre. Ezt semmilyen hit nem tudja elodázni.Na de térjünk vissza...A kifeszítettség egy statikus helyzet, köze nincs a táguláshoz, nem is értem, hogy akarod ezt bemagyarázni???

A tisztaság. Minden népnek az puszta megfigyelés, hogy ahol a mocsok és az igénytelenség, ott a betegség, erre már mindenki rájött, különben egyik nép sem tisztálkodott volna. A tisztaság a keleti kultúrákban is alapvető, hát még a görögöknél. Fürdőket építettek, csatornahálózatokat...( idevágó rész: " Brian élete: Mit építettek nekünk a Rómaiak? "), a tisztaság az élet része volt, a Biblia ehelyett csak minimális higiéniát említ, amit mindenki tudott.

Betegségek? A Biblia betegségekkel és higiéniával kapcsolatos kijelentéseire épít az orvostudomány, vagy Hippokratész és Galénosz munkásságára? A Hippokratészi szemléletre esküszik az orvostudomány, ehhez képest a Biblia óvodás szint, az a kevés említésre se méltó. Pedig mennyi minden lehetett volna benne, de nem tudták és ezen nincs mit magyarázni.

2014. febr. 9. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/77 anonim ***** válasza:
0%

Kedves Filoszmen, olvastad mikor jöttek rá a csillagászok, hogy tényleg a világmindenség tágul, és elképzelhetetlen gyorsasággal? Most nincs idöm neked kiírni mire gondolok konkrétan.


Kérlek próbáld meg összehasonlítani, ki írta meg hamarább a hygyéniai törvényeket Mózes vagy Hypokratesz?


Kinek az írásait találjuk meg majdnem minden háztartásban?


Tudod hogy gyógyítottak az egyiptomiak abban az idöben amikor Mózes egy teljesen ellentétes tisztálkodási törvényt kiadott? Tudod mit tettek a leprásokkal?

2014. febr. 9. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!