Hogyan vagyunk képesek pl. szeretetet érezni?
19-esnek:
Megnéztem, jó kis film, megrázó, de tanulságos. Nekem nagyon (nem) tetszett (a gorillák lemészárlása)!
"Akkor nyisd ki jobban a szemeidet, mert az interneten nagyon sok olyan „eredmény” látható, ami bizonyítja a tudatosságukat... Ha nem lennének tudatos élőlények, akkor aligha lehetne őket betanítani bármiféle GONDOLKODÁST IGÉNYLŐ(!!!) „cirkuszi mutatványra”... "
csöppet agresszívnak látom az írást de midnegy
a videók nagy részénél olyan dolgokat láttam, amiket be lehet tanítani/ meg tudja tanulni az állat szimpla kondicionálással és társítással. A problémamegoldás nem feltétlen jár együtt én-tudatossággal.
persze lehet hogy félreérthetően írtam, de akkor javítom
a lovakról nem láttam olyan eredményt, ami bizonyítja a én-tudatosságukat...
Tehát nem youtube-os videóra, hanem rendes tanulmányra gondoltam...pl hogy átmegy-e egy ló a Gallup-féle tükörteszten?
26-osnak:
Ha a lovaknak nem lenne éntudatuk, akkor nem lenne köztük például dominancia-sorrend sem... Gondolj csak bele: egy éntudattal nem rendelkező lény VAJON HARCOL(hat) AZÉRT A TÁRSAIVAL, HOGY Ő LEGYEN AZ URALKODÓ EGYED...?
A fölé-alárendeltségi viszony, illetve a szigorú hierarchia, ami a méneseket jellemzi, egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a lovak (bizonyos fokú?) ÖNTUDATTAL RENDELKEZŐ, GONDOLKODÓ(!!!) lények...
A Gallup-féle tükörtesztről csak annyit, hogy az eredményei piszokul nem mérvadók, hiszen (mint már írtam) az állatok TÚLNYOMÓ TÖBBSÉGE (TUDATÁBAN ANNAK ÉLETTELEN VOLTÁVAL) egyáltalán nem foglalkozik a saját tükörképével (sem)...
Egy kis olvasnivaló a lovakról:
„a videók nagy részénél olyan dolgokat láttam, amiket be lehet tanítani/ meg tudja tanulni az állat szimpla kondicionálással és társítással.”
A kondicionálás (vagy társítás) egy KOMOLY GONDOLKODÁST IGÉNYLŐ, ÉRTELMI TEVÉKENYSÉG(!!!)... Következésképpen az idézett mondat hatalmas öngól a részedről, ami aligha magyarázható ki tudálékoskodó és/vagy dilettáns álérvekkel...
A tükörteszt sok mindent elárul. Először is azt, hogy a tükörképet idegen lénynek nézi e, hogyan reagál rá, megtámadja e, ha ugye a fenyegető magatartást a tükörkép visszaadja. Ha rájön, hogy nem élő, csak képmás a tükör, akkor vajon mögé pillant e, mennyire tisztázza a helyzetet. A csimpánz gondolkodása egészen tudományos ezen a téren, a vizsgálódása az analízis gyökereihez vezet vissza.
Ha ugye már biztosan tudja, hogy csak a saját tükörképe az, amit lát, próbál e ebből előnyt szerezni, megnézi e mondjuk a homlokát és ha mondjuk ott talál egy pattanást, akkor próbálja e kinyomni, kezelni a tükör segítségével. A majom képes erre, akár kirúzsozza a száját, közben jókat mulat. Mindenesetre a koordinációja rendkívüli, hiszen a tükörben a tükörképét látja, a jobb keze ott ballá változik.
Szóval ezen a teszten ezen kívül is egy csomó dolgot néznek, amik jellegzetesek és fontos információkat adnak a teszt alanyának viselkedéséről, értelmi szintjéről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!