Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A rossz szabad akarat, a jó...

A rossz szabad akarat, a jó Isten műve. Nem sántít ez egy kicsit?

Figyelt kérdés
Nem értem miért nem lehet egy ember szabad akaratából jó,Istentől függetlenül,nem hívőként?
2013. jún. 27. 20:38
1 2 3 4
 11/34 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes válaszokat!

Kedves Péter! Érthetően leírtad,amit egy hívő embere erről gondol és hisz.Én nem vagyok hitét gyakorló keresztény,de remélem,h cselekedeteimmel nem bántok másokat és mélyen elítélem az egymás elleni erőszakot.Sőt a másik ember feletti "hatalmat". De mivel nem nagyon ismerem a Bibliát,nem is tanításai szerint,hanem saját lelkiismeretem szerint cselekszem. Biztosan vétek hibákat,de ahogy öregszem egyre kevesebbet(legalábbis remélem),mert bizony a lelkiismeretem egyre erősebben jelez. Ezt a tapasztalat hozta,gondolom,nem az,amit a Bibliából tanultam. És végül is nem az a lényeg,h ki hogyan él,hanem az,h gyakorol-e vallást,vagy sem?

2013. jún. 28. 07:35
 12/34 anonim ***** válasza:
63%

A rák okát pontosan ismerik. A megtermékenyített petesejt a fogamzás után burjánzásnak indul. Az egyetlen sejt osztódni kezd, osztódik, osztódik, amíg kifejlődik az embrió, rendkívül rövid idő alatt. Később ez a növekedés lelassul, a burjánzás blokkolódik.

Ez a blokkolás sérül valamely káros hatás következtében. Sellye hasonlatát önkényesen kisajátítottad, Ő csak a szervezet rendkívül bonyolult, összetett voltát érzékelteti vele. Valójában itt vallási fogalmat cáfol, de udvarias formában.

A többi meg egyszerű hablaty.

2013. jún. 28. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:

Az élet verseny az erőforrásokért. Egy ember puszta létezése más élőlények erőforrásait veszi el. Ha emberi fajra nézzük,akkor belátható,hogy ha kevés az erőforrás az emberi populáció számára,akkor valakinek sérülni fog az érdeke.

Igazságos elosztás pedig nincs.

Ha tegyük fel valaki 2x akkorának születik,mint a másik,akkor hogy osztod el a termett búzát,ha csak két normál méretű ember számára lenne elég?

2013. jún. 28. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
34%

Szia!


Jób könyvében olvassuk ezt a gondolatot: "Ki adhat tisztát a tisztátalanból? Senki." Való igaz, hogy a cselekedetek számítanak, de "a cselekedetekből nem igazul meg egy test sem". Ugyanakkor "a tudatlanság idejét elnézi az Isten", mert Ő kegyelmes, és "azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön és az igazság ismeretére eljusson".


A magunk erejéből képtelenek vagyunk a jóra, mert mindannyiunkban ott van az önzés. Isten azonban képes megváltoztatni bennünket. Kívánom neked is azt, hogy megismerd Őt, és azt amit érted tesz.

Ehhez kiváló eszköz lehet a Biblia.


Üdv. Péter

2013. jún. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
Nekem ezzel az a gondom,ha alkotok valamit,de nem úgy működik,hogy betartsa a szabályaim,akkor miért az utódját büntessem? Ez nekem túl emberi ...
2013. jún. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
63%

Kedves Péter!

A vallások számos esetben tehetnek önzővé.

Az arab terrorista, aki felrobbantja saját magát, önzőnek nem nevezhető, csak fanatikusnak.

A Biblia is szítja az önzést.

Jóváhagyja a rabszolgaságot, a gyerekek verését, a halálos ítéletet. Hozzájárul a nők megkülönböztetéséhez és megadja azt ami a császáré, ezzel jóváhagyta a társadalmi igazságtalanságokat a rabszolgatartó és a feudális társadalomban, de még napjainkban is.

Önzetlenséget egyáltalán nem tanít, ezt a humanizmus teszi. Már maga az, hogy mindenkitől megköveteli, hogy benne higgyen, rendkívül önző álláspont.

2013. jún. 28. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:

Nem véletlenül céloztam a mohamedán terroristára.

Önzetlen tette, amellyel feláldozza életét, mégis önző, mert szerinte csak és csakis neki lehet igaza és ezt drasztikus módon kifejezésre juttatja. Önzetlenül önző.

Akárcsak némely erőszakos keresztény felekezet, akik szintén kissé erőszakosan hirdetik saját meggyőződésüket és nem veszik fontolóra az ellenérveket.

Igen erősen Bibliások, amint az köztudott.

Önzésüket, amellyel csak ők juthatnak a menyországba, éppen a Bibliából merítik.

2013. jún. 28. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
40%

Kedves tzolko!


Látom ma reggel is elemedben vagy. Akkor haladjunk sorban. Először is Selye. Ezt írja: "Nincs egyetlen érző ember sem, aki ha a felhőtlen éjszakai égboltra tekint, meg ne kérdezné önmagától, mi a rendeltetése a csillogó égitesteknek, és mi az, ami a világmindenség rendjét megszabja. Ugyanez a kérdés támad bennünk, ha az emberi testbe helyezett liliputi világmindenséget kémleljük, vagy akár csak azt a titkokat firtató emberi szempárt, mely minduntalan összefüggéseket keres e két világ között. Ha a megértés bármely fokáról szemléljük is a Természet megnyilvánulásainak harmonikus nagyvonalúságát, az emberi érzékelés legnagyszerűbb élményében részesülünk. Aki e nagyság egyetlen parányát is megragadja, máris célt ért el. És észreveszi, hogy segítséget kapott, amit az élet mindennapjain kamatoztathat. Ha tekintetünket a végtelen nagyra szegezzük, hétköznapi gondjaink semmiséggé törpülnek. Van egyfajta nyugalom és lelki béke, amit csak a felsőbbrendűhöz való kapcsolódás nyújthat." (Selye János: Életünk és a stressz, Bp., 1973, 303. l.)


Másodszor. Az államot maga Isten hozta létre a gonoszság megfékezése céljából. Sajnos az önző ember visszaélt a hatalommal, de a jók megmaradása érdekében szükség van a gonoszság korlátozására. A mózesi törvények egy olyan népre vonatkoztak, amely elkötelezte magát az Isten mellett, ezért voltak olyan szigorúak. Mózes törvénye nem volt tökéletes ezért volt szükség arra, hogy Jézus pontosítsa ezeket. Meg is tette. Kár, hogy ezt nem veszed figyelembe.


Üdv. Péter

2013. jún. 28. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

Kedves Péter!

Jézus korától még egészen a Római Birodalom végnapjaiig rabszolgaság volt. A jobbágyságot sem tagadhatod, évszázadokon keresztül eléggé igazságtalan társadalmi berendezkedés volt.

Ma már tudjuk, hogy a királyok nem istentől származnak, akármilyen ceremónia és szent kenet által kenték fel őket, csak egyszerű világi uralkodók voltak és szerencsére már kevés helyen van hatalmuk.

Az egyház még a kommunista hatalommal is megfért, mert saját hatalma érdekében mindenre, a legnagyobb önzésre is áldását adja.

Sellyét nem tudom, miért idézted megint. Nézzük az elsőt:

"„A racionális értelem korában szinte megörvendeztet, hogy az emberi magatartást nevelő vallási és bölcseleti tantételeknek tudományosan feltárható biológiai igazság az alapjuk.” (Életünk és a stressz)

"

Nekem úgy tűnik, rossz passzust választottál, itt éppen kivesz dolgokat a vallás hatásköréből és a tudomány mellett érvel.

A második esetben is a csillagászatot felsőbbrendűhöz hasonlítja és a Természet a kiindulásának az alapja. Egyébként mindezek a hasonlatok mellékesek, Sellye a stresszről értekezik és minderre csak azért tér ki, hogy ilyen lelki fogalmakat, mint a stressz, vallásosak számára is érthetővé tegyen, hogy bemutassa és elfogadtassa a stressz anyagi jellegét, egy lelki folyamatot, aminek okait, kialakulását és lefolyását pontosan feltárta és azt orvosilag elemezte. Mint az köztudott, a stressz egy olyan lelki folyamat, amely súlyos betegségeket okozhat. Megértése nagy lépés különféle betegségek kialakulásának megismerésében.


Szóval Te nem tartod önzőnek a Jehova Tanúi azon nézetét, amit a Bibliára alapoznak, hogy csak ők juthatnak a menyországba?

2013. jún. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
45%

Kedves tzolko!


Sajnos Selyét már nem tudjuk megkérdezni, hogy hogyan értette ezeket, számomra világos, de bizonyára lehet úgy is érteni, ahogy te gondolod.


Azt, hogy ki jut a mennyországba hála Istennek nem Jehova Tanúi döntik el, hanem Isten. Hogy önzőség-e Isten döntését kisajátítani? Szerintem szimplán tudatlanság. Ha megkérdezed Katyt, hogy szerinte én hova kerülök szerintem nem az örök kárhoztatot fogja válaszolni, pedig én nem vagyok Tanú... ;-)


Üdv. Péter

2013. jún. 28. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!