Hívők és ateisták! Mit szólnátok egy ilyen kísérlethez?
Karizmatikus közösségek közt ismeretes a nyelveken szólás ajándéka (idézőjelben vagy anélkül, mindenki döntse el maga). És vannak olyan emberek, akik azt mondják, le tudják fordítani a nyelveken való imádságot, amit elmondásuk szerint a Szentlélek (Szent Szellem) ihlet.
A kísérlet arról szólna, hogy keresünk egy embert, aki rendszeresen imádkozik nyelveken, imádkozását felvehetjük mondjuk diktafonnal. Választunk két fordítót, akiket a hívők hitelesnek tartanak, és megkérjük őket külön-külön, egymástól függetlenül, akár egymásról nem tudva, hogy fordítsák le az elhangzott imádságot magyarra. Választhatunk több fordítót is, a lényeg, hogy mindegyikre igaz legyen, hogy ne legyenek kapcsolatban egymással, főleg ne lássák és ne hallják egymást fordítás közben.
Nektek mi a véleményetek egy ilyen kísérletről? Egyáltalán egyetértetek, vagy ellenzitek, hogy legyen ilyen? A lényeg, hogy ellenőrzött keretek között, a tudományos feltételeknek eleget téve történjen, s ha valakinek eszébe jut egy tényező, amivel tökéletesebbé lehetne tenni a kísérletet, mondja!
Hívők, titeket hogyan befolyásolna, ha sikertelen lenne a végkimenetel (azaz, ha a fordítók különböző dolgokat mondanának)? Ateisták, titeket hogyan befolyásolna, ha sikeres lenne az eredmény (azaz, ha a fordítók fordításai legalább tartalmi szinten egyeznének)?
Megjegyzem, én magam is nagyon kíváncsi lennék a végeredményre! Vajon végeztek már amúgy efféle kísérletet?
Én sejtem, hogy hívő vagy-e vagy sem, csak udvariasságból nem mondom ki, nehogy úgy tűnjön, rágalmazom azt az oldalt, hogy no lám, így viselkednek az olyanok.
Mi a valóság? A teljes valóságot valószínűleg soha nem ismerhetjük meg. De amit bebizonyítunk, az valóság, vagy közel van a valósághoz.
"Azt, hogy hit kérdésébe nem szabad belekeverni a bizonyítékokat. A hit halála a bizonyítás. Az ugyanis nem hit, hanem tudás onnantól kezdve"
A probléma az, hogy te kevered a bibliai hitet a hiszékenységgel. A görög Újszövetségben a hitnek fordított kifejezés a "pisztisz" amelynek érdemes volna tanulmányoznod a jelentéseit. Elsődleges jelentése ugyanis: bizalom. Bízni pedig csak abban tudunk, aki bizonyítékát adta annak, hogy megbízható. Tény és való, hogy vannak a Bibliában olyan kijelentések, amelyekre nem szolgáltat a Szentírás bizonyítékot, ezeket hittel tudjuk elfogadni a szó legszorosabb értelmében, viszont nem tartom reálisnak önmagára az egész bibliai hitre ezt ráhúzni. Ha tovább kutatjuk a bibliai görög nyelvet, akkor azzzal szembesülhetünk hogy "pisztisz" szó jelentése kiterjed a "bizonyíték" kifejezésre is. Nyelvtanilag tehát semmiképpen sem tudok egyetérteni veled.
Másrészt: A nyelveken szólás nem csak az ateistáknak okoz problémákat, hanem más hívő embereknek is. Teológiailag ugyanis sokan nem tudják elfogadni, pl az 1Kor14 karizmatikus értelmezését. Maga Pál apostol mondta azt, hogy "mindent vizsgáljatok meg: a jót tartsátok meg," (1Thessz 5,21) Miért lenne ezalól a "nyelveken szólás" kivétel? Úgy gondolom, hogy minden gondolkodó ember örülne egy ilyen projectnek. Félni pedig csak annak kell, aki tudja, hogy van mitől...
Tisztelt Kérdező!
A probléma az, hogy kétféle nyelveken szólásról beszél a Biblia. Ezek közül az elsővel semmi baj nem volt, a másodikkal már annál inkább. A nyelveken szólás eredetileg egy mások által értett beszéd volt, és az evangéliumterjesztést hívatott elősegíteni. A gyakorlatban ez úgy működött, hogy az apostolok igehirdetését minden ember a saját nyelvén hallotta.(ap.csel 2,8) Ez az Istentől való nyelveken szólás. A korintusi gyülekezetben azonban megjelent egy hamis nyelveken szólás is, amelynek már semmi köze nem volt az evangéliumterjesztéshez, és ha bement valaki a gyülekezetbe, akkor abból a nyelveken szólásból semmit sem értett, mint ahogyan tudomásom szerint egy átlag ember számára ma sem érthető ez manapság. Pál apostol az első korintusi levélben foglalkozik evvel a problémával, a gond azonban az, hogy ezt a levelet sokan félreértik, mivel az apostol nagyon tapintatosan közelít a témához. Körülbelül úgy, mint ahogyan az athéni prédikációját kezdte (ap.csel 17,22). Pedig ha például a levél megírásának az indokát figyelembevesszük, odafigyelünk a szerkezezetre, akkor nyilvánvaló, hogy Pál a korintusi jelenséget nem támogatta. Amikor a lelki ajándékokról beszél, akkor az Istentől jövő nyelveken szólásra gondol. A karizmatikus nyelveken szólás pedig azért rossz, mert nem Istentől való, és a felfokozott érzelmi állapot következtében élményvallást csinál a kereszténységből.
Egyébként, nem akarom szétoffolni a topikot, mert nem célom senkivel teológiai vitát folytatni. Viszont úgy gondolom, hogy az esetleges kísérletről szóló elméleted nagyon érdekes, és jó lenne valóra váltani. Kíváncsi vagyok, hogy lesz-e jelentkező :-)
Kedves Kérdező.
Csatlakozom Péter válaszához, magam is mélységesen támogatnám.
Persze olyanokat akik nem tudnak és soha nem is tanultak semmilyen nyelvet ami a földön létezik.
Tisztelettel
Katy Weaver
Sziasztok
"De legyenek bár prófétálások, eltöröltetnek; vagy akár nyelveken szólás, megszűnik; vagy akár ismeret, eltöröltetik."
Kérdező! És mi lenne az álláspontod, ha a kísérlet eredménye az lenne, hogy mindkét fordító ugyan arra fordítaná le a szöveget? Rögtön azt állítanád, hogy oké, innentől kezdve elfogadom, hogy Istentől jövő ajándék ez? Ugyanis az ördögnek nem ez lenne az első csalása szerintem. És akkor az ördögre fognád? És ha mégis Istentől van? Akkor meg a szentlélek elleni káromlás lenne.
Mi van akkor, ha nem úgy fordítják? Lehet, hogy az egyik valóban jól fordította, a másik kissé elbizakodott volt, azt hitte birtokosa egy ajándéknak, de mégsem volt az. De lehet, hogy mindketten tévedtek, viszont a nyelveken szóló helyesen, Istentől indíttatva szólott, de nem erre következtetsz a hibás fordítók miatt, így a nyelveken szólást ördögtől, vagy embertől jövőnek nyilvánítod, holott tévedsz, így szintén a szent szellem elleni káromlásnak leszel részese. Gondolj csak bele a variációkba. Én sem támogatom, mi több eretnek, bibliai tanítástól távol lévőnek vallom a tömeges érthetetlen nyelveken szólást, amik egyes karizmatikus gyülekezetekbe tapasztalható, de mielőtt következtetéseket vonnál le vagy mások egy ilyen esetleges kísérlet kapcsán, mérlegeljetek, nehogy bűnbe keverjétek magatokat. Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy egy ilyen kísérletet nagyon alaposan elő kell készíteni, átgondolni, és több oldalról megtámogatni.
Sok sikert hozzá!
"És mi lenne az álláspontod, ha a kísérlet eredménye az lenne, hogy mindkét fordító ugyan arra fordítaná le a szöveget? Rögtön azt állítanád, hogy oké, innentől kezdve elfogadom, hogy Istentől jövő ajándék ez?"
Legalább is valószínűsíteném a felsőbb intelligenciától való információáramlást (ami jöhet természetesen az ördögtől is).
"Ugyanis az ördögnek nem ez lenne az első csalása szerintem. És akkor az ördögre fognád? És ha mégis Istentől van? Akkor meg a szentlélek elleni káromlás lenne."
Csak annyit mondanék, hogy természetfeletti.
"Mi van akkor, ha nem úgy fordítják? Lehet, hogy az egyik valóban jól fordította, a másik kissé elbizakodott volt, azt hitte birtokosa egy ajándéknak, de mégsem volt az."
Éppen ezért lenne jobb több fordító, mintsem kettő. Jobban kiszűrhető, ha valaki tévedett, és megtudakolhatjuk, hogy vajon miért tévedett.
"De lehet, hogy mindketten tévedtek, viszont a nyelveken szóló helyesen, Istentől indíttatva szólott, de nem erre következtetsz a hibás fordítók miatt, így a nyelveken szólást ördögtől, vagy embertől jövőnek nyilvánítod, holott tévedsz, így szintén a szent szellem elleni káromlásnak leszel részese."
A kísérlettel tulajdonképpen ezek szerint csak a fordítás ajándékát lehet tesztelni, hogy egyáltalán létezik-e ilyesmi. Azonban az is elképzelhető, hogy a nyelveken szóló csak blablákat beszél, ebben az esetben azonban ezt fel kell ismerniük a fordítóknak. Persze ez egy jolyjoker válasz tud lenni. :) A lényeg, hogy be lehet bizonyítani, hogy a nyelveken szóló értelmes dolgokat beszél (ez az az eset, amikor több fordító is uazt fordítja, és ekkor a fordítók is jól fordítanak), azt viszont soha nem lehet bebizonyítani, hogy nem. :) Köszi a ráébresztést! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!