Hovindnak mely érvei hamisak? Miért?
Itt nagyon szeretik lehúzni a komát. Az volna a kérésem, hogy a válaszok Hovind konkrét érveire legyenek, lehetőleg ezekből a videókból szemezgetve: http://www.youtube.com/user/Eletteremtes/videos
Arra kérem továbbá a válaszolókat, hogy adják meg, hogy az adott érvet melyik videó hányadik percénél mondja Hovind, hogy meg tudjam találni, hogy tényleg mondta-e, ha nem emlékeznék rá. Ellenérvnek forrást is kérnék szépen.
Gúnyolódók kivételesen kíméljenek, ha képesek rá, mivel egyszerű kérdésre pontos válaszokat keresek, nem akarok bizonygatni senkinek semmi sem. Bár úgyis itt fognak élvezkedni... de nem baj! :)
Nagyon szívesen :)
Egyébként én szívesen válaszolok mindenféle kérdésre, mert kicsit gyorsan kellett gépelnem, hogy közben figyelni tudjak a videóra, és bizony én sem magyaráztam meg mindent.
Néha talán gúnyosnak tűnhettem, de inkább haragos voltam, mert nem szeretem, ha valaki manipulatív eszközökkel él.
Én azt mondom, nem kizárt, hogy valaha valamiben igaza lesz Hovindnak, de ez valószínűleg csak véletlen ráhibázásból. A jelenlegi tudományos elméleteket lehet támadni, lehet új alternatívákkal előrukkolni, mi több, az ilyen újfajta meglátások viszik előre a tudományt. De ezeknek nagyon komoly kritériumai vannak. Külső szemlélő számára úgy tűnhet, hogy a tudósok olykor hasraütésszerűen rukkolnak elő elméleteikkel, holott valójában mögöttük nagyon melós és hosszas bizonyítási eljárások húzódnak meg. Ezt mondjuk középiskolában, vagy egy természetfilmben nem mutatják be, mert nem véletlenül kell hozzá egyetemi végzettség. Egy laikus számára ugyanúgy nem lenne érthető, ahogy egy mikrochip kapcsolási sémája.
Na az ilyen kritériumok azok, amiknek a Hovind és hozzá hasonló elméletei nem teljesítenek. A tudomány ezért nem foglalkozik velük, és ezért nem veszi őket komolyan, mert akkor saját szigorú követelményeit szegné meg. A tudomány, mondhatni természetéből adódóan nem fogadhatja el ezeket releváns tudományos elméletként, nem pedig büszkeségből és egzisztenciából.
Srapnel:
Hát igen, Hovind személye nem valami szimpatikus, ezért is idegesítettem fel magam rajta a videó közben. Az ilyet nem lehet vitapartnerként kezelni. Csak el akartam kerülni a személyes felhangokat, és az állításaira koncentrálni. Ettől még simán elmehetne rosszabbikféle internetes trollnak.
Mindenki válaszát köszönöm! Zárásul annyi megfigyelést fűznék hozzá, hogy általában bármilyen kutató már egy eleve meggyőződéssel kutat. Két nézőpont kutatásáról van szó. Az evolúciós elméletet hívőké nagyságrendekkel nagyobb, mint a teremtéshívőké. Ezért ha evolucionista kutató találna valamit, ami látszólag alátámasztaná a teremtést, akkor ha elég kicsi dologról van szó, egyszerűen nem venne róla tudomást, ha eléggé nagy dolog, akkor pedig valamilyen evolucionista elméletet próbál a tudóstársadalom kreálni hozzá. Ha az sem megy, akkor beteszik a megoldásra váró kérdések halmazába. És ez nem azért van így, mert ők a megátalkodott, erőszakos evolucionisták, Hovind ebben óriásit téved. Azért történik így, mert ezen emberek számára az evolúciós elmélet a realitás, mint ahogy reggel felkel a nap. Annak ellenére, hogy elmélet, még ha (állítólag) bizonyított is. Magam is így voltam ezzel.
Aztán ott van a szűk kreacionista oldal. Vannak köztük eléggé elszállósak is (pl. Hovindot is annak tartom), akik a már jól ismert tények mellé, amelyek beszélnek önmagukban is, rengeteg olyan dolgot akarnak még begyűjteni, ami esetleg nemigen állná meg objektivitásként a helyét. Az indok náluk is ugyanaz, a kreacionizmus számukra a realitás, pedig nem látták, csak ennyire hisznek benne. Objektíven vizsgálódni szinte lehetetlen. Még nekem is nehezen megy pedig egyszer feje tetejére állt a világképem, de nem érzelmi trauma, hanem egyszerű vizsgálódások hatására. Mindenesetre az biztos tény, hogy ha egy kreacionista fedez fel valamit, akkor a másik oldal azt azonnal hiteltelennek minősíti. Nem indul el tőlük általuk elismert csoport, hogy megvizsgálják alaposan, eleve eldöntik a dolgot, vizsgálat nélkül.
Mindezen dolgok summája ez: tudni csak azt tudhatod, amit szemed lát, amit kezed fog. Más dolgokat hihetsz, de soha nem tudod. Ne tartsd a hited tudásnak (mert az evolúciós elmélet is hit, nem volt ott senki a fajok kifejlődésénél), mert akkor elmédet dobozba zárod, és nem csak másik dobozban élőket tartasz bolondnak, de azokat is, akik nincsenek dobozban. Pedig ők jobban látnak, mert nem tettek fel szemellenzőt.
"Ezért ha evolucionista kutató találna valamit, ami látszólag alátámasztaná a teremtést, akkor ha elég kicsi dologról van szó, egyszerűen nem venne róla tudomást, ha eléggé nagy dolog, akkor pedig valamilyen evolucionista elméletet próbál a tudóstársadalom kreálni hozzá."
Komoly tudós nem siklik át dolgok felett és nem söpör félre adatokat, hanem kivizsgálja, még ha jelentéktelennek is tűnhet. Az pedig természetes, hogyha találnak valamit, ami nem passzol az elméletbe, és az a valami nem mérési/eljárási hiba, akkor újragondolják az elméletet. Ezért tart ott a tudomány, ahol. Mert javítja önmaga hibáit.
"Mindenesetre az biztos tény, hogy ha egy kreacionista fedez fel valamit, akkor a másik oldal azt azonnal hiteltelennek minősíti. Nem indul el tőlük általuk elismert csoport, hogy megvizsgálják alaposan, eleve eldöntik a dolgot, vizsgálat nélkül."
Nem tény. Legalábbis nem úgy, ahogy te gondolod. A tudománynak van egy módszertana és a kreacionista felfedezők ezt nem szokták tartani. Emiatt eleve hiteltelenek a felfedezéseik, nem mert mást kutatnak, mint amit a tudományos közvélemény igaznak tart.
"Ne tartsd a hited tudásnak (mert az evolúciós elmélet is hit, nem volt ott senki a fajok kifejlődésénél), mert akkor elmédet dobozba zárod, és nem csak másik dobozban élőket tartasz bolondnak, de azokat is, akik nincsenek dobozban."
Ez igaz is lehetne, ha igaz volna, de mivel nem az, így nem az. :)
A dolgok vizsgálatának számos módszere van a közvetlen megfigyelések nélkül is. Erre pedig a biológiában is számtalan eszköz rendelkezésre áll, így attól, hogy senki nem nézte végig a fajok kialakulását, még meg tudják állapítani, hogy melyik mikor és miből alakult ki.
Ezen kívül egy hívőnek tudnia kellene, hogy kit nem csak egyféle van.
Ebben a témában mindig Erich Frommot szoktam előszedni:
"Mi a hit? Vajon szükségképpen Istenben vagy vallási dogmákban való hitet jelent? Okvetlenül ellentétes az értelemmel és a racionális gondolkodással? Hogy a hit problémáját megérthessük, mindenekelőtt különbséget kell tennünk racionális és irracionális hit között. Irracionálisnak nevezem azt a hitet (személyben vagy eszmében), amely azon alapul, hogy az ember aláveti magát valamely irracionális tekintélynek. A racionális hit, ellenkezőleg, az ember gondolati vagy érzelmi tapasztalatában gyökerező meggyőződés. Elsősorban nem a hit valamiben, hanem meggyőződéseink bizonyosságának és szilárdságának a minősége. A hit inkább az egész személyiséget átható jellemvonás, mintsem egyvalaminek a hívése.
A racionális hit a termékeny intellektuális és érzelmi tevékenységben gyökerezik. A racionális gondolkodásnak, amelyben közhiedelem szerint a hitnek nincs helye, fontos összetevője a racionális hit. Hogyan jut például a tudós új felfedezésre? Úgy kezd hozzá, hogy kísérletet kísérlet után végez el, tényt tényre halmoz, és közben nem él benne egy látomás arról, hogy mit szeretne megtalálni? Igazán fontos felfedezés ritkán született ezen a módon bárhol is. Aminthogy fontos következtetésekre sem jutottak még az emberek olyankor, amikor csak vaktában fantáziáltak.
A teremtő gondolkodás folyamata az emberi erőfeszítések bármely területén gyakran kezdődik azzal, amit "racionális látomásnak" nevezhetünk, és maga is számottevő előzetes stúdium, reflektív gondolkodás és megfigyelés eredménye. Mikor a tudósnak sikerül elegendő adatot összegyűjtenie vagy egy matematikai képletet kidolgoznia, hogy eredeti látomását hitelt érdemlően valószínűsítse, azt mondhatjuk, hogy eljutott egy kísérleti hipotézishez. A gondos elemzés, amely tisztázza a hipotézis lehetséges következményeit, és a feltevést alátámasztó adatok összegyűjtése egy adekvátabb hipotézishez vezet, amely végül talán beleolvad egy átfogó elméletbe.
A tudomány története bőséges példatárát kínálja az értelembe vetett hitnek és az igazság látomásainak. Kopernikusz, Kepler, Galilei és Newton mind rendíthetetlenül hittek az értelemben. Ugyanezért égették meg a máglyán Brunót és közösítették ki Spinozát. Egy racionális látomás megfogamzásától az elmélet kidolgozásáig minden lépéshez szükséges a hit: hit a látomásban mint racionálisan igazolható célban, amit érdemes követni, hit a hipotézisben mint valószínű és hihető tételben és hit a végső elméletben, legalábbis amíg érvényessége körül nem alakul ki általános egyetértés. Ez a hit az ember saját tapasztalatában, a gondolkodása erejébe vetett bizalomban, a megfigyelésben és a józan ítéletben gyökerezik.
Az irracionális hit azt jelenti, hogy valamit igaznak fogadok el, mert egy tekintély vagy a többség azt mondja; a racionális hit gyökere viszont a független meggyőződés, amely az ember saját termékeny megfigyelésén és gondolkodásán alapul, dacolva a többség véleményével."
Ez talán segít megérteni az evolúcióba vetett hit lényegét, és hogy miként különbözik a kreacionizmus irracionális hitétől.
"Ez igaz is lehetne, ha igaz volna, de mivel nem az, így nem az"
Ezek szerint vagy te voltál ott a törzsfejlődésnél, vagy van róla jó hosszú, hitelesített videó dokumentációd. Mivel tudásom szerint egyik sem lehetséges, ezért épp állításomat támasztottad alá. Egyik példája vagy, aki a saját hitét tudásként kezeli. És ezzel most sem értesz egyet valószínűleg, mert ekkora mértékben a realitásoddá vált a hited. A mostani megállapítások nem a tudást, hanem a következtetések tárházát gazdagítják. A következtetés pedig hit. Nem tudás. :)
"Egyik példája vagy, aki a saját hitét tudásként kezeli. És ezzel most sem értesz egyet valószínűleg, mert ekkora mértékben a realitásoddá vált a hited."
Nem értek egyet, mert a fajok leszármazási vonalát végig lehet követni, jól meg tudják becsülni egy-egy mutáció megjelenésének idejét. Az, hogy te ezt nem fogadod el, már egyéni probléma. Ugyanilyen alapon lehetne tagadni az exobolygók létezését, mert a nagy távolságok miatt azokat is csak közvetve képesek észlelni. Van aki meg is teszik és tudásként kezelt hitnek bélyegzik a létük elfogadását, pedig csak nem értik (és sokszor nem is akarják) a módszert.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!