Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nyírfaaraszoló lepkékkel...

A nyírfaaraszoló lepkékkel kapcsolatos elméletek tényleg hamisak?

Figyelt kérdés

A biológiatanárom azt mondta, hogy ez a példa az evolúcióra, mint tényre, hamis, és hogy ezt a nyugati országok között csak nálunk tanítják még mindig.

Ugyanis:

- a közzétett adatok nem voltak pontosak, mivel alacsony példányszámú egyedre alapozták, úgyhogy lehetett akár a véletlen műve is, hogy az adott esetben összegyűjtött fehér/lepkék számaránya eltért a valóságos (természetes) populáció összes egyedeinek fekete/fehér fenotípusú számarányától (remélem nagyjából érthető ez így:)

- másrészt a tankönyvben szereplő képek (azt hiszem, erre gondolt [link] csalókák, mivel ezek kiszárított, már nem élő példányok voltak, amelyeket egy gyűjteményből vettek ki, és úgy tettek rá őket a fa törzsére. Merthogy egyébként a sötét lepke soha nem időzne a fa törzsén, mindig az ág alatt sötét, árnyékos helyet részesíti előnyben. Éppen ezért már az ipari forradalom előtti fehér nyírfás időkben sem voltak rájuk nagyobb veszélyben az ellenségeiktől (madaraktól), mint a mai "sötét nyírfás" időkben.

Összefoglalva: a fehér és fekete lepkék számának aránya az ipari forradalom előtt és után ugyanaz volt, a felmérések pontatlanok voltak, így ez a példa az evolúcióra hamis.


2012. febr. 1. 16:29
 1/7 A kérdező kommentje:

angolosok előnyben:)

[link]

itt is van róla említés.

2012. febr. 1. 16:32
 2/7 anonim ***** válasza:

Ezek szerint hiaba tudsz angol nyelvu oldalt linkelni, elolvasni megerteni nem megy... ott is azt irjak, hogy habar a kreacionistak szeretik tamadni ezt a kiserletet, nincs nyoma, annak, hogy csaltak volna az eredeti tanulmany szerzoi, es tobb mas kiserlet is megerositi.


"Despite some valid criticisms of the early experiments, there has been no evidence of fraud. Subsequent experiments and observations have supported the initial explanation of the phenomenon."


Aki meg kreacionista, azt ez amugyse gyoz meg semmi.... HISZEN A BIBLIABAN BENNE VAN A TUTI!!!

2012. febr. 1. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

képzeld okostojás tudtam értelmezni a szöveget, és nem vagyok kreacionista. Bár a tanárom az.

És inkább olyanok válaszára lettem volna kíváncsi, akik nem tőlem hallottak erről először, és már korábban utánanéztek.

Például annak, hogy a tanár szerint külföldön ezt már nem is tanítják a diákoknak. Vagy akkor fogalmam sincs, honnan szedte ezt.

2012. febr. 1. 18:18
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem ez az a tanár, akit már emlegettek ezen a fórumon? Mert ez a "csak nálunk tanítják ezt az evolúciós tévhitet" szöveg ismerős. Nem ez az első kérdés ezzel kapcsolatban.

Texasban nem tanítják, valóban. Van olyan hely, ahol az iskola választhat, és ha ők a Bibliát veszik alapul, nincs evolúció.

De hogy ezt nem tanítanák, meg hazugság lenne... kiváló angol és amerikai könyveim vannak (evolúcióbiológia, populációbiológia témakörökben is), mindenhol ott van, hogy "ez ugyan unalomig ismételt példa, de a tisztelt olvasó biztos emlékszik rá", majd behoz más, jobb példákat, jobban dokumentált esettanulmányokat.

(Amúgy a tanárod próbált már nyírfaaraszolót fényképezni fatörzsön?)

2012. febr. 1. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Hehe:)

nem tudom, én még nem írtam róla ebbe a fórumba. De lehet, hogy más igen:)

Jaa, nem, tévedek. Ő azt szokta mondani, hogy sajnos mindenhol egyre jobban terjed az evolúció oktatása, és a kreacionizmus/ÉT háttérbe van szorulva. Ami csak azért vicces, mert Dawkins 2006-ban kiadott könyvében épp ellenkező véleményen van, miszerint Angliában és Amerikában egyre kisebb teret hagynak az evolúciónak.

Amikor ezt felhoztam a tanárnak, azt mondta, hogy ez akkoriban még valóban így volt, ma azonban már épp fordított a helyzet. Hát... kétlem, hogy 4 év alatt ez a dolog 180 fokos fordulatot vett volna...

Amúgy igen, én is említettem neki ezen kívül olyan példákat, amelyek alátámasztják az evolúciós elméletet, de mindenre van valami kifogása. Ha más nem, akkor az, hogy bizonyos dolgokat (még) nem tudnak bizonyítani.

ilyenkor mindig eszembe jut Carl Sagan mondása: "A bizonyíték hiánya nem egyenlő a hiány bizonyítékával":)

Egyébként ez a legkevesebb. Ő nem átlagos kreacionista. Rosszabb. Azt hirdeti, hogy a földet igenis Isten teremtette 6 nap alatt, Föld 6000 éves, és mi még együtt játszottunk a dínókkal. Tovább nem is folytatom:D

Ráadásul ez egy refi suli, úgyhogy talál is épp elég támogatót (akiknek persze biológiai tudása max. arra terjed ki, hogy az ember két lábhon jár és gerinces). Elég

idegesítő ezt hallgatni minden biológiaórán (merthogy mindig ide torkollik a vita). Főleg, hogy májusban emeltezem. Nagy segítség, mondhatom:)

2012. febr. 1. 20:00
 6/7 anonim válasza:

Kedves kérdező! Most képzeld el a keresztény gyerekek helyzetét, akik eddig azt hitték, hogy Isten teremtette az embert, az iskolákban pedig arra tanítják őket, hogy állatok vagyunk. Itt pedig nem feltétlenül a kisgyerekekre gondolok.

Esélyem sincs vitázni veled, mivel én még korántsem vagyok olyan magas szinten a biológiát illetően, mint te, de sok olyan példáról hallottam, ami alapjaiban cáfolja meg az evolúciót. Ott van példának okáért a bojtosúszós hal, amely állítólag több, mint 300 millió éve élt, a valóságban neg még most is él. Aztán ott a ló evolúciója, ami nem történt meg, ugyanis még most is él az a kis sivatagi állat, amit a ló elődének vélnek. Ott a körkörös érvelés, miszerint a kőzetet a kövület alapján, a kövületet pedig a kőzet alapján határozzuk meg. Amikor ezt kitalálták, még szó sem volt semmiféle radiometrikus kormeghatározásról, csak kitalálták, hogy így lesz, és kész. Ott van az emberek és a majmok közötti "közös láncszem". Tudtad, hogy valójában egy majom volt? Ott van Haeckel rajza a kutya és az ember embriójáról, amiről kiderült, hogy hamis, de még mindig tanítják.

Ez a lepkés dolog pedig nagyon hasonlít Haeckel produkciójához. Döglött lepkéket ragasztottak a fára, és azt fotózták le mondván, mostmár van bizonyíték, de nincs. De ha lenne is, ez hogy bizonyítja, hogy a lepkéből keletkezhet valami más, "felsőbbrendű" állat, egy új faj? Azt én is elhiszem, hogy a fajok megváltoznak, ezen nincs mit nem hinni, megfigyelték, be van bizonyítva. De a hogy egy fajból idővel másik jön létre, ez kitaláció. Ne akadj ki, de szerintem az evolúció an ugyanúgy lehet hinni, mint Istenben, és én akkor már inkább az Élőt választom a halott helyett.

Ha esetleg válaszolnál erre, nagyon kérlek, laikusok számára érthetetlen dolgokat fogalmazz meg!

2015. szept. 15. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Bocsi, ott egy szó kimaradt: NE laikusok számára érthetetlen dolgokat...
2015. szept. 15. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!