Isten létezésére mi a bizonyíték?
#31
Gondolkodom, tehát vagyok.
A világ nagyjából mindegy, hogy létezik, vagy szimulált, mivel az életedet ez nem befolyásolja.
Isten - vagy a hiánya - viszont nagyon is befolyásolja!
Igen.
És azt is tudom, hogy azokkal a problémákkal, amelyek elvileg sem bizonyíthatóak, ÉS még ráadásul az életünket sem befolyásolják - nem érdemes sokat foglalkozni.
#33
Nahát akkor hagy lássanam hogyan befolyásolja az életünket ég, isten.
Minden bizonyíték relatív bizonyíték, vagyis csak akkor bizonyíték, ha a bizonyításra nem szoruló kiindulási alaptételeink igazak. Például mi a bizonyíték, hogy emberek jártak a holdon? A felvételek? A beszámolók? Igen, ha elhisszük, hogy ezek nem hamisítások és hazugságok.
Mi a bizonyíték Isten létére? Például sok ember állítja, hogy találkozott vele valamilyen formában, hogy volt valamilyen kisebb-nagyobb istenélménye, mondjuk megélt valamilyen csodát. Persze a legnagyobb csoda beszámolók sem bizonyítanak semmit, ha abból indulunk ki, hogy az ilyen élmények és beszámolók kizárólag hülyéktől vagy szélhámosoktól származhatnak. De ha abból indulunk ki nem lehet mindenki teljesen hülye, akkor ez bizonyíték. Persze lehet további kételyeket is megfogalmazni. Mi van ha csak az UFO lények szórakoztak az ilyen emberekkel?
További istenbizonyíték például az ember transzcendencia iránti igénye és fogékonysága. Tehát ahogy a szomjúság összefügg a vízzel úgy a transzcendencia iránti szomjúságunk is logikusan összefügg a létező transzcendenciával. Persze éppenséggel kiindulhatunk abból is, hogy csak agyunk űz velünk gonosz tréfát.
Bizonyíték például a tudatos emberi lét, s az egész létező világ. Ahogy az órából következtethetünk az órásra, úgy a teremtett világból is következtethetünk a Teremtőjére. Persze ha valaki abból indul ki, hogy az értelmes emberi lét igenis létrejöhet teljesen véletlenül, akkor ez nem bizonyíték. Én mondjuk ezt nem találom nagyon okosnak, de mindenki abba hisz amibe csak akar, éppenséggel a véletlenül összeállt órákban is lehet hinni, csak szerintem egy kicsit hülyének kell lenni hozzá.
Az ateisták a nagyszámok törvényére szoktak hivatkozni, miszerint minden megtörténhet, ha van elég próbálkozási lehetőség. Tehát ahogy például a dobókockán előbb-utóbb hatos lesz, a rulett keréken nulla, vagy az ötös lottón telitalálat úgy az irdatlan nagyságú és végtelen idejű anyagi világ véletlenszerű alakulása is előbb-utóbb eljut az emberhez.
Ezzel ugye csak az a probléma, hogy a dobókockával is kizárólag csak azért lehet véletlenül hatost dobni, mert valaki eleve úgy készítette el azt, hogy ez lehetséges legyen, például a hetes dobás soha nem fog sikerülni, ahogy a ruletten sem a 37-es vagy az ötös lottón a 91-es. Vajon véletlen, hogy az anyag egyáltalán birtokolja az értelmes emberré válás lehetőségét? Ha valaki szerint igen, lelke rajta.
Azon sem csodálkoznak, hogy az anyag próbálkozási lehetősége végtelen, pedig éppenséggel az állítólagosan öröktől fogva változó anyag már eljuthatott volna egy tökéletesen fejlődésképtelen állapotba, amiből már soha nem lehet értelmes lény. Ráadásul ezt úgy teszik, hogy a tudomány, amit annyira tisztelnek éppen arról tájékoztat, hogy az anyagi világ egy ilyen örök szétesés fele tart.
Éppenséggel bárki hihet abban, hogy véletlenül élünk, s ha szerencsénk van élvezzük egy picit, majd kisebb nagyobb szenvedés után mindennek vége. Aki ebben hisz, az eleve feladta az örök boldogság reményét és lehetőségét, s valójában meg sem érdemli, hogy akkor része legyen benne.
#38
A holdraszállást emberek nézhették, ha elég közel éltek, hogy fellőttek egy rakétát.
Mindenki aki ott volt ugyan azt látta.
Na ez a különbség istenek, csodák és a valóság között.
Van rá bizonyítékok, hogy megtörtént és nem csak anekdoták amelyek szubjektívak és ellentmondásosak.
Plusz ha bármit is tudsz, akkor az ateisták nem kötelezően materialisták.
Csak nem hisznek egy vagy több isten létezésében.
Nem a nagy számok törvénye, hanem a biológiai és kémiai követelmények a lényegesek.
"hogyan befolyásolja az életünket ég, isten"
Embertársainkon keresztül.
Ott viszont nagyon csúnyán.
TEHÁT foglalkozni kell vele, nem is keveset.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!