Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A keresztények és a keresztény...

A keresztények és a keresztény egyházak antiszemitizmusa a vallástörténelem (ha nem a világtörténelem) legnagyobb és legellentmondásosabb paradoxona?

Figyelt kérdés
Értem ez alatt, hogy Jézus zsidó származású volt, zsidó családban született és a zsidóság körében kezdte el vallási tevékenységét, tanítványai és kezdeti követőinek is szinte minden tagja zsidó volt, ennek ellenére a későbbi keresztény mozgalmak vagy Isten fiának, vagy Isten küldöttének tekintették/tekintik a mai napig úgy, hogy nem veszik figyelembe az etnikai hátterét, és azt a népet (a zsidóságot) tekintik kollektíven bűnösnek az elítélésében és halálában, amihez saját életében maga is tartozott...

2021. szept. 28. 20:43
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
76%

Egyrészt az antiszemitizmus egy inkább politikai fogalom.

Másrészt meg minden oké, amit leírtál, de egy fontos kitételt kihagytál: Jézust a zsidók ölték meg, ráadásul Máté evangéliumában szerepel, hogy Pilátus kezeit mosta, hogy ártatlannak bizonyuljon, de erre a zsidó tömeg gyakorlatilag magára vállalta a felelősséget: „Vére rajtunk és fiainkon!” (Mt 27.24) Tehát annyira nem paradoxon.

Nem akarom erősíteni az antiszemita hangokat, illetve a keresztény teológiában nincs ilyen, hogy az apák bűne a fiaikra ragad (ez a hagyományos zsidó gondolkodás), de a keresztény antiszemitizmus egyik alapja a zsidók magatartása Krisztus halálra ítélésekor illetve hogy ő maguk vállalták magukra ezt. De önmagában nem csak ez, hanem emellett az idegenkedés a teljesen más életvitelüktől, a pénzzel, a hitelezéssel és az üzleti élettel kapcsolatos ügyeskedések miatt, stb. Nem is vallási dolgok. Muszlimokkal szemben is volt idegenkedés, de ez ugyanígy fordítva, a keresztények felé is megvolt. Emberi sajátosság.

Olvasva keresztény antiszemitának mondott írásokat láthatod, hogy a szerzők is megkülönböztettek "jó zsidót" és "rossz zsidót". A rossz általában a nagytőkével azonos, főleg a századforduló irodalmában. Tehát nem kollektíve mindenkit tartottak rossznak. Persze keresztényként egyébként nem elfogadható a gyűlölet.

2021. szept. 29. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
80%

Ez a keresztény kultúra gnosztikus örökségének a túlélése. Az antiszemitizmus önmagában nem a kereszények találmánya, hanem a gnosztikus szektáké, azon belül is egy Markión nevű vezetőt követőké (markionizmus).


Sok olyan toposz, amit mi a kereszténységből fakadónak gondolunk, valójában gnosztikus eretnekség átmentése. Ilyen például az, hogy a test romlott, a lélek tiszta (valójában a keresztény tanítás alapján test és lélek egyaránt szent), vagy hogy az anyagi világ megront (valójában a kereszténység szerint nem, az anyagi világ éppúgy alapértelmezetten jó). Ezek valójában gnosztikus tanok, akik azt hirdették, hogy az anyagi világ és test egy káprázat és börtön, aminek börtönőrei az istenek, hogy emgakadályozzák az ember kiteljesedését. Ezt aztán elvitték odáig, hogy a Demiurosz, ennek a látszatvilágnak a megalkotója és fenntartója azonos magával az ószövetségi JHVH-val, és így a zsidók gyakorlatilag az emberiség ellenségei, mint ennek a Demiurgosznak a szolgái.


Szerintem ezért is van az, hogy az antiszemitizmus időről időre fellángol a keresztény kultúrában, mert nem számoltunk le rendesen saját eretnek nézeteinkkel.

2021. szept. 29. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
85%
A gnoszticizmus nem annyira antiszemita, inkább antijudaista. Nem magukat a zsidókat mint népet kritizálták (különben a legtöbb gnosztikus filozófus zsidó származású volt, pl. Valentinus), hanem a zsidó vallást. Azért azt is tudni kell, hogy a gnoszticizmus korántsem volt egységes. Néhányan, pl. Kérinthosz és követői egyenesen megkövetelték Mózes törvényeinek betartását.
2021. szept. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
72%

Ez így van, a kabbalizmus is elég nagy hatást gyakorolt a gnoszticizmusra.


Akkor úgy pontosítanék, hogy amíg a gnosztikus tanok túlélnek, úgy a markióni következtetést újra és újra levonja valaki. Amúgy szerintem az összeesküvés-elméletekre is ezért vagyunk annyira fogékonyak.

2021. szept. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 szp72 ***** válasza:
68%

Nincs itt semmi gnosztikus befolyás. A kereszténység természeténél fogva antijudaista, hiszen azt képviseli, hogy Jézus a megváltó, a Messiás, az Isten Fia, a mózesi előírások pedig meghaladottá váltak, s nincs üdvösséget adó erejük.


Az Újszövetség Jézus elutasítását bűnnek tartja, amiből a zsidóknak meg kell térniük. Az persze sajnálatos, hogy a keresztények idővel úgy gondolták, hogy akár erőszakkal is motiválni kell zsidókat a megtérésre. Mint ahogy az is sajnálatos, hogy kezdetben a zsidóság is üldözendőnek vélte a kereszténységet. Ma már tolerálni és tisztelni tudjuk egymás egyébként teljeséggel összeegyeztethetetlen hitét, feltételezve a másikban a jóhiszemű tévedést, az őszinte istenkeresést, s nem a gonosz megátalkodottságot.

2021. szept. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
41%
@szp72 szerintem ez még nem antijudaizmus, hisz még az ApCselben is van, hogy arra szólítják fel a keresztényeket, hogy tartózkodjanak a vértől, hogy ne botránkoztassák meg a környezetükben élő zsidókat. Azért innen kell néhány elég hajmeresztő lépés, hogy kijussunk az antiszemitizmusnál, nem elég érte a szomszédba menni.
2021. szept. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!