Milyen érvek támasztják alá, hogy a Biblia Istentől van?
A keresztényekkel folytatott vitában azt vettem észre, hogy egyetlen érvet sem tudnak felhozni az ihletettség mellet.
Várom az érveket pontokva szedve.
Szia
Külső, belső bizonyítéka van, Istentől való ihletettségére. Amiről most írok, az csak mogyorónyi, ahhoz kutatni kell..
A Biblia „Istentől ihletett”. Olvashatjuk a 2Timóteusz 3:16-ban. Persze néhányakban felmerülhet a kérdés, hogy ha a Bibliát emberek írták, akkor miért mondhatjuk, hogy Istentől származik. A Biblia válasza ez: „Isten üzenetét mondták el emberek, ahogy arra a szent szellem indította őket” 2Péter 1:21. Ezt ahhoz lehetne hasonlítani, mint amikor egy üzletember levelet írat a titkárával. Ki a levél szerzője? Az üzletember, és nem a titkár. Ugyanígy, a Biblia szerzője Isten, nem pedig az emberek, akikkel leíratta. Isten arra indította őket, hogy az ő gondolatait írják le. A Biblia tehát Isten szava .
1Tesszalonika 2:13 "Igen, ezért adunk hálát szüntelenül Istennek, mert amikor Isten szaváról hallottatok tőlünk, nem emberek szavaként fogadtátok, hanem pontosan akként, ami valójában, Isten szavaként, amely hatással is van rátok, hívőkre." Ezek morzsák a belső bizonyítékról
Külső bizonyíték:
A Biblia több mint 1600 év alatt íródott. Az írói különböző korokban éltek. Volt köztük tanult is, és kevésbé művelt is. Az egyikük például orvos volt, míg mások földművesek, halászok, pásztorok, próféták, bírák és királyok. Bár több írója volt a Bibliának, mégis egységes mű. Egyik fejezete sem mond ellent a másiknak. Ezt a világon egyetlen könyvről sem lehet elmondani!
A Biblia első néhány fejezete elmondja, hogyan kezdődtek a világban a bajok, az utolsó fejezetek pedig feltárják, hogyan fogja Isten orvosolni ezeket, és hogyan lesz paradicsom a föld. Több ezer évnyi emberi történelmet ölel fel, és kiemeli, hogy Isten szándéka mindig megvalósul.
Noha a Biblia nem tankönyv vagy tudományos kézikönyv, a kijelentései tudományos szempontból mindig pontosak. És éppen ezt várnánk el egy Istentől származó könyvtől. A Mózes 3. könyve például azt taglalja, hogy Isten milyen utasításokat adott az izraelitáknak, hogy a betegségek ne terjedjenek el. Ez jóval azelőtt volt, hogy az emberek rájöttek volna arra, hogyan okoznak betegségeket a baktériumok és a vírusok. A Biblia helyénvalóan azt is írja, hogy a föld a semmiben függ: Jób 26:7. És amikor az emberek többsége azt hitte, hogy a föld lapos, a Biblia kijelentette, hogy kerek: Ézsaiás 40:22.
A Biblia történelmi szempontból is teljesen pontos. Ezzel szemben sok történelemkönyv nem az, mivel az írói nem voltak őszinték. Például nem mindig beszéltek arról, ha a nemzetük elveszített egy csatát. A Biblia írói viszont őszintén leírták, ha Izrael veszített, sőt, a saját hibáikat is elismerték. Mózes a 4. könyvében például leírja, milyen komoly hibát követett el, és hogy Istennek meg kellett fegyelmeznie emiatt, pl-ul a 4Mózes 20:2–12 írerről. Az őszinteségük azt támasztja alá, hogy a Biblia Istentől származik. Ez pedig azt jelenti, hogy megbízhatunk a Bibliában.
A Biblia „Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra” 2Timóteusz 3:16. Vagyis a Biblia tanácsai a segítségünkre vannak. Jehova tudja, hogyan vagyunk megalkotva, így hát tisztában van az érzéseinkkel és a gondolatainkkal. Jobban ismer minket, mint mi magunkat, és azt szeretné, ha boldogok lennénk. Tudja, mi van a hasznunkra, és mi van a kárunkra - ez sem mondható el egyetlen könyvről sem!
A Máté evangéliumának 5–7. fejezeteiben Jézus jó tanácsait olvashatjuk arról, hogy hogyan lehetünk boldogok, hogyan jöhetünk ki másokkal, hogyan imádkozzunk, vagy hogyan tekintsünk a pénzre. Bár 2000 évvel ezelőtt hangoztak el a szavai, ma is hatásosak és gyakorlatiasak.
Jehova alapelveket is leíratott a Bibliában. Ezek segítenek, hogy boldogabb legyen a családunk, jobb munkaerők legyünk, és békében éljünk másokkal. Bárkik legyünk is, bárhol éljünk is, és bármilyen nehézségekkel nézzünk is szembe, a bibliai alapelvek mindig beválnak: Ézsaiás 48:17 "Ezt mondja Jehova, a te megváltód, Izrael szentje: „Én, Jehova, vagyok a te Istened, aki arra tanítalak, ami javadra válik, aki azon az úton vezetlek, amelyen járnod kell." - aki kipróbálta, tapasztalhatta Jehova igazát, aki nem, az természetesen tagadta, és tagadja ma is.
Sok bibliai prófécia beteljesedett már. Ézsaiás például megjövendölte, hogy Babilont el fogják pusztítani (Ézsaiás 13:19). Részletesen leírta, hogyan fog ez megtörténni. A várost hatalmas kapuk meg egy folyó védte. Ézsaiás mégis azt jövendölte, hogy a folyót kiszárítják, a városkapukat pedig nyitva hagyják. A támadók harc nélkül foglalják majd el. Ézsaiás azt is kijelentette, hogy egy Círusz nevű férfi fogja legyőzni Babilont. Itt olvashatsz utána: Ézsaiás 44:27–45:2. 200 évvel azután, hogy a prófécia fel lett jegyezve, egy hadsereg közeledett Babilonhoz, hogy megtámadja. Ki állt a sereg élén? Círusz, Perzsia királya – pont úgy, ahogy meg lett jövendölve. Minden adott volt ahhoz, hogy a prófécia többi része is beteljesedjen.
Az a tény, hogy a Biblia sok próféciája már beteljesedett, azt jelenti, hogy megbízhatunk abban, amit a jövőről ír. Biztosak lehetünk benne, hogy Jehova megtartja az ígéretét, és paradicsom lesz a föld. Miért? Mert "Isten nem ember, hogy hazudjon, nem is embernek fia, hogy meggondolja magát. Vajon mond olyasmit, amit nem tesz meg? Beszél olyasmiről, amit nem visz véghez? Abban reménykedünk, hogy örökké élhetünk, és „ezt a reménységet Isten, aki nem hazudhat, már régen megígérte” Titusz 1:2.
A Biblia történelme alatt Isten MINDEN ígéretét teljesítette! Akkor miért ne higgyem el, hogy azokat is teljesíti, amelyek napjainkra szólnak?
Ha előítélet nélkül olvasod el ezt a "mogyorónyi" bizonyítékot, akkor elgondolkodsz azon, hogyan érinti ez a személyes életedet.
Kedves KZitus!
Köszönöm valaszodat, és hogy jelentkeztél a kihívásra.
Holnap megvizsgálom az érveidet a következő kommentemben.
Szép estét.
Nos akkor, mint említettem, szeretném megvizsgálni Kzitus étveit.
Örülök, hogy azokat ide írta, mert így látható a vallásos és valláskritikai vélemeny is. Az átteinthetőség kedvért pontokban reagálok:
1. A (2Tim 3,16) az Ószövetségre vonatkozik (kérdés, hogy a szövegben említett verzió mennyire azonos a maival...) hiszen amikor az a levél íródik, Újszövetség még nincs. Arról tehát senki nem mondja, hogy ihletett. Bár te Istent jelölöd meg szerzőként, ennek ellenére Isten sokszor kifejezetten emberi módom viselkedik a szent iratokban.
2. Az 1600 év valószínűleg úgy jön ki, hogy a Tórát Mózesnek tulajdonítod. Nos, a Tóra nem olyan régi, mai formáját számos kutató szerint J-E-P-D forrásokból rakták össze jóval később. Én i.e. 445-re teszem a Tóra keletkezési idejét. A Biblia szerzőit pedig sok esetben nem ismerjük, a könyveket ismeretlen szerzők írták, a kutatás ugyanis számos könyvet eltulajdonít azoktól, akik szerint a hagyomány írta.
3. "A Biblia első néhány fejezete elmondja, hogyan kezdődtek a világban a bajok..." - írod. Ennél vedd figyelembe, hogy a történet szimbolikus, a történetnek teológiai mondanivalója lehet:
4. Írod:
"Noha a Biblia nem tankönyv vagy tudományos kézikönyv, a kijelentései tudományos szempontból mindig pontosak. És éppen ezt várnánk el egy Istentől származó könyvtől"
Ezt max egy fundamentalista várja. Te magad mondod, hogy a Biblia nem tudományos kézikönyv, akkor Isten miért ne engedhette volna meg, hogy korabeli, ókori világkép belekerüljön? A (Ter 1,16) szerint a Hold világít, ami nem így van. A (Zsolt 75,4) szerint a Földnem oszlopai vannak. Az Izajás 40,22-őt ha tovább olvasod, oda az van írva, hogy az ég ki van terjesztve, mint egy lepel... Nocsak, talán egy lapos Föld melletti érv ez?
A másik, most tényleg el kellene ájulnom attól, hogy a Leviták könyvében vannak utasítások arra, hogy a betegségek ne terjedjenek el? Érdekes módon az orvostudomány megalapítói mégsem a zsidók lettek, hanem a görög Hippokratész. Ez jelzi, hogy Görögországban fejlettebb volt ez a terület.
A folytatást később írom meg.
5. Ha a Biblia történelmi szempontból olyan pontos, akkor hogyan lehetséges, hogy a történettudomány nem ismeri a "méd Dáriusz" nevét, aki Dániel könyvében elfoglalta Babilont? Mellesleg hol vannak a korabeli történelmi források, Jézus szolgálatáról?
A Biblia történelmi szempontból bizonytalan. Viszont a Biblia nem is akar történelemkönyv lenni. Csak a fundamentalista körökben kezelik annak.
Véletlenül "A folytatást később írom meg." szöveget rossz helyre illesztettem. 😂
De a lényeg érthető. Kzitus érveinek a vizsgálatát később folytatom.
Akkor folytatom:
6. Nem hiszek abban, hogy a bibliai tánácsok segítenek abban, hogy boldogabbak legyünk. Természetesen vannak olyanok, akiknek a vallás beválik, ezt nem tagadom. Viszont én voltam gyakorló, hívő keresztény, és nekem nem vált be. Meggyőződésem szerint minden ember maga tudja, hogy mitől lehet boldog. Tehát ez az érv is bukott.
7. Őszintén szólva nem lepődöm meg azon, hogy a bibliai jövendöléseket behoztad a képbe, ez a fundamentalizmus Jolly jokere.
Izajás (Ésaias) pontatlanul jövendölt, ugyanis a szövegben azt olvassuk, hogy a médeket jelölte meg Babilon elpusztítójának. Valójában Babilon bukasakor, i.e. 539-ben önálló Méd Birodalom nem létezett, mert beolvadt az Óperzsa Birodalomba. Ami Círuszt illeti: a biblikus szakemberek elvitatják Izajástól a jövendölést, szerintük a 40-55. és az 56-66. más a szerzője. A Círuszról szóló szakaszok egy i.e. 6 századi ismeretlen szerzőtől származnak, akit deutero-Izajásnak neveznek. Ennek a prófétának az idejében zajlottak a perzsák hadjaratai, és a gyengülő Babilon esetében nem volt nehéz kikövetkeztetni, hogy az is perzsa uralom alá kerül majd. Deutero-Izajásnak tehát jó politikai érzéke lehetett. Ez azonban nem egyedi: vannak szakemberek, akik ma kikövetkeztették, hogy a világhatalomban váltás lesz, az USA helyett Kína kerül majd az élre.
Írod:
"Mert "Isten nem ember, hogy hazudjon, nem is embernek fia, hogy meggondolja magát."
Akkod javaslom, olvasd el Jónás könyvét, mert az mást mutat.
Hogy az Isten valóban teljesítette-e minden ígéretet, ahhoz el kellene megint olvasnom a Bibliát, elejétől a végéig, de de erre most nem vállalkoznék. A fentiek fényében egyebként is tudható már az eredmény.
-------
Összességében elmondhatom, hogy egyetlen bizonyítékot sem tudtál felhozni a Biblia mellett. Amiket írtál, azok nem bizonyítékok, hanem érvek. Hogy mennyit érnek, azt fent olvashattad. Kzitus, te átolvastad egyáltalán gondolkodva az érveidet? Utána néztél annak, hogy mit hiszel te bizonyítéknak?
A fentiek alpján ugyanis nincs bizonyítva semmi. A vallásod, a Jehova tanúi felekezet szinten cáfolható.
Érvnek a Szent Szellemet tudnám felhozni, amivel én is betöltekeztem immádság közben, amit Jézus ígért azoknak akik megtérnek Istenhez és elfogadják az ő váltságáldozatát. A Biblia leírja, hogy "Isten szavát" csak Isten szellemével lehet megérteni teljességben, a nem betöltekezett emberek általában nem értik meg úgy a kinyilatkoztatásokat, ahogyan az szükségszerű lenne. Pl. (Efézus 3:1-...) :For this reason I, Paul, the prisoner of Christ Jesus for you Gentiles—2 if indeed you have heard of the 1dispensation of the grace of God awhich was given to me for you, 3 bhow that by revelation cHe made known to me the mystery (as I have briefly written already, 4 by which, when you read, you may understand my knowledge in the mystery of Christ), 5 which in other ages was not made known to the sons of men, as it has now been revealed by the Spirit to His holy apostles and prophets:(...) Bocsánat, angolul másoltam, szerintem jobban érthető.
A Szent Szellem munkája olyansmikben nyilvánul meg nálam, hogy pl. oda nyitom ki a Bibliát, ahol pont kérdésem van/lenne valamiben, szellemileg is érzem Isten jelenlétét, szeretetét és hogy meghallhatja az imáimat, érzem hogyha bűnt követek el és azt meg kell bánnom. Egyszerűen átformál belülről, szellemileg éretté, erőssé tesz, segít tudásban is fejlődni egy prudens, gazdag elmét létrehozni,.. Jó lenni, de nem csupán felszínesen, hanem teljes őszinteségből, mint ahogy egy gyerek. És ahogyan saját kísérletből, akármilyen próbálkozással lehetetlen lenne.
Persze ez egyéni érv, nincsen átfogó alapja. Ha elhiszed, de nem tudom bizonyítani. Ha nagyon Istennel jársz akkor az emberek megérzik, tudják hogy van benned valami természetfölötti jó de nem értik/nem tudják felfogni egészen. Azokon érzem keresztényként akikbe szintén van és ők is érzik rajtam. Sugárzik.. ezt Isten dicsőségének hívják, lehet érezni a szeretetét és a hatalmasságát is mellette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!