Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Meddig marad még fenn a...

Meddig marad még fenn a téveszme, miszerint Isten a férfit hamarabb teremtette, mint a nőt?

Figyelt kérdés

Mózes I. könyve

1.26 : "És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra"


1.27: "Teremté tehát az Isten az embert az õ képére, Isten képére teremté õt: férfiúvá és asszonynyá teremté õket. "


2.7: "És formálta vala az Úr Isten az embert a földnek porából, és lehellett vala az õ orrába életnek lehelletét. Így lõn az ember élõ lélekké. "


2.21-2.22: "Bocsáta tehát az Úr Isten mély álmot az emberre, és ez elaluvék. Akkor kivõn egyet annak oldalbordái közûl, és hússal tölté be annak helyét. És alkotá az Úr Isten azt az oldalbordát, a melyet kivett vala az emberbõl, asszonynyá, és vivé az emberhez."


Van egy vallási elmélet, amely szerint az első ember androgün volt, tehát férfi és nő egyszerre; ez érzelmezhető a 1.27 alapján is.


Fontos ismerni az eredeti Biblia szavainak jelentését. Az Ádám ember jelent héberül; tehát nem férfit, egyszerűen embert.

Csak akkor vélik Ádám férfivá, amikor az Úr kiveszi az egyik bordáját, csak abban a pillanatban lesz önálló neme, addig mindkettő volt - tehát a férfi és nő egyszerre születik meg, a bordakivétel másodpercében.

A Biblia csak ezután nevezi őket férfinak (ish) és nőnek (isháh); addig emberek, ami egy nemtelen fogalom.


Tehát a nő és férfi azonos pillanatban született meg: amikor kettévált a test.


2010. júl. 20. 13:50
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
És az sem, hogy Jézus és az Angyalok valamint a próféták mind férfiak?
2010. aug. 3. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 A kérdező kommentje:
Tégy különbséget az Édenkor és a patriarchális társadalmak ideje között :)
2010. aug. 4. 08:16
 13/32 anonim ***** válasza:
Igen, igaz, hogy a férfi a nő feje. Na de mi irányítja a fejet (férfit)? A nyak (nő)! :P :)
2010. aug. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
a tekintetet a nyak- a fejet az értelem.az értelmet a félelem...és jó ha ez az I'stentől ered.
2010. szept. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:

És az sem, hogy Jézus és az Angyalok valamint a próféták mind férfiak?


Képzeld el, mi lett volna, ha Jézus nő lett volna! Le se sz@rták volna az emberek az akkori felfogás miatt. Nem azért volt férfi, mert Isten többre tartja a férfit a nőnél, hanem mert az akkori társadalomban a férfi volt a "felsőbbrendű", ezt nem Isten intézte így, hanem az emberek a szabad akaratukkal. Léteznek olyan társadalmak, ahol a nő az "uralkodó" nem (igaz, ritkábban, de voltak és ma is vannak ilyen törzsek, népcsoportok), de az Isten által kiválasztott zsidó népnél a férfi volt az.

Ugyanez az oka annak, hogy nagyon kevés adat van női prófétákról. Természetesen voltak női próféták (valamikor olvastam is konkrétumokról, de már nem emlékszem pontosan, most nem állok neki keresni), de mint mondtam, az akkori társadalom háttérbe szorította a nőket.

Ami az angyalokat illeti, én úgy tudom, az angyalok szellemi lények, tehát nem férfiak és nem is nők. Maga Isten is ugyanilyen.

2010. dec. 26. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 A kérdező kommentje:

Az Isten az Atya, a Fiú és Szentlélek.


Tudtátok, hogy a Szentlélen nőnemű szó az eredeti héber Bibliában? Tehát Istenben ott a nő és a férfi is...

2010. dec. 26. 11:43
 17/32 anonim ***** válasza:
Igen, női prófétákat is megemlít a Biblia: Hulda, Debora, Míriám és Filep négy prófétalánya. Ha jól, tudom, ennyi... de nem vagyok benne teljesen biztos :)
2011. jan. 4. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:

Azonfelül, hogy Bibliátlan, Bullshitos baromság és értelmetlenség... Ha Ádám egyszerre lett volna 2nemű, nem fogalmazódhatott volna meg benne a másik iránti vágy/hiány.


És ezt egy olyan férfi mondta, aki sokkal jobbra és többre tartja a női nemet, mint a sajátját, de ettől még nem fogja meghazudtolni a Bibliát.

2011. ápr. 27. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 A kérdező kommentje:
A Bibliában egy szó sincs arról, hogy Ádám párt kívánt volna, Isten gondolta úgy, hogy nem jó, ha az EMBER egyedül van.
2011. ápr. 27. 23:23
 20/32 anonim ***** válasza:

Hát most nem tudom beidézni, de ott van.

Majd beidézhetem, ha gondolod.

De még ha nem lenne ott, és úgy lenne, ahogy mondod, mármint, hogy "Isten gondolta úgy", akkor visszakérdezek: miért gondolta úgy?

2011. máj. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!