Miért kell hinni az evolúcióban ami egy nagy hazugság, és miért nem lehet hinni egy olyan könyvben, ami Jehova Isten iratot, és teljes igazságon alapszik?
JHWH - lehet hogy ez is csak teremtve lett. ?!
nekem ehez nincs elég tudásom, hogy erről véleményt mondjak, hogy JHVH az egyáltalán a valóságban honnan jött és hogy valóban az 1 igaz Teremtőhöz tartozik ?! , de tudok ilyen nálam 1000...x hozzáértőbb álláspontról is, persze ez sem jelenti hogy így is van, de talán felveti a reálisabb valóságot:
"
A YHWH tetrageammáról tudományosan többszörösen be lett bizonyítva nem Ábrahám, Izsák, Jákób Istenének a neve, hanem Baál azaz a napisten az égi bika megjelölésére szolgált. A név benne van az asszír, hettita, egyiptomi ,sőt a királyok neveiben.
Már a Gilgames Eposz beszámol egy Ullu Yah nevu istenrol,aki a magaslatok istene voltabban a korban.
Ezt tartalmazza a szoveg:
Az útmutatást, melyet Ur-sanábi Gilgamesnek adott, az eposz hettita nyelvű fordításában olvashatjuk, a vonatkozó töredékeket pedig Bogazköy és más hettita települések romjai közt találták meg. Ezekből a töredékekből, melyeket Johannes Friedrich - Die hethitischen Bruchstükes des Gilgamesh-Epos - rakosgatott össze, megtudhatjuk, hogy Gilgames azt az utasítást kapta, keresse meg, és kövesse „a messzi, Nagy Tenger" felé vezető „szokásos utat". Két kőoszlopot vagy útjelzőt kell fellelnie, melyek Ur- sanábi szavai szerint „mindig úti célomhoz segítenek engem". Itt el kellett kanyarodnia, [152] hogy eljusson az Itla nevű városba, melyet a hettiták az Ullu-Yah - 'ő a csúcsokról' - nevű istenüknek szenteltek.
Az ókori egyiptomiaknál ,mint holdisten az uralkodók neveiben is szerpelt:
Iah vagy Jah (ỉˁḥ) ókori egyiptomi holdisten. Neve eredetileg csak a holdat mint égitestet jelentette, később vált istenséggé,[2] majd magukba olvasztották más lunáris istenségek (Thot, Honszu).[3]
Ikonográfiája[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Ábrázolása antropomorf: álló férfialak, gyakran Honszuhoz hasonló, fején félhold vagy telihold szimbólummal, gyakran atef-koronával. Honszu oldalfürtje helyett hármas parókát visel. Thottal való azonosítása miatt íbiszfeje is lehet.[3]
Kultusza[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Már a Piramisszövegekben előfordul neve, ahol a király apjának és fivérének is nevezi.[4] Alakjának fejlődésében nagy szerepet játszhatott a kapcsolat más közel-keleti államokkal, hatással lehetett rá az akkád Szín holdisten. Kultuszának fénypontja a második átmeneti korra és a korai Újbirodalomra tehető, a bevándorló majd Egyiptomot uraló hükszoszok és az őket kiűző XVIII. dinasztia idejére. A királyi család tagjai nevében is mutatta az isten iránti elkötelezettségét: a Jahmesz (Ahmesz, Ahmosze; „Jah gyermeke” vagy „Jah megszületett”) nevet többen is viselték közülük, és Kamosze fáraó nevére („a bika megszületett”) is hatással lehetett, hogy Szín istent is említették bikaként. III. Thotmesz egyik feleségének a neve Szatiah, „Jah leánya”; ez után az idő után nincs sok nyom, mely Jah kultuszára utalna.
Természetesen nem elegendo egy bizonyítékra alapozni azt a felfedezést, hogy YAH ill. YHWH
osi pogány nemzetek istenei voltak. Ehhez számos régészeti adat felkutatására van szukség.
Egyik ilyen felfedezéshez a Kánaáni nyelvtorténet kutatása kapcsán jutottam:
Kánaáni nyelvek emlékei:
"
Tell el-Amárna (Jah-et-Aton): IV. Amen-hotep / Amenophisz (Eh-n-Aton / Akhenaten) fővárosa, i.e. XIV. század első fele. A könyvtárból előkerült a kor diplomácia levelezésének jelentős része (emiatt különösen jól ismerjük ezen évtizedek politikai-diplomáciai történelmét, pl. Szíria-Palesztina helyét a három nagy pólus, Egyiptom, Mezopotámia és a Hettita Birodalom közt), amelyek főleg ékírással, akkád nyelven (a kor lingua franca-ja) keletkeztek. Többek között Szíria-Palesztina (= Fönícia, Kánaán) (város-)államai uralkodóinak a levelei is előkerültek. Utóbbiak sok glosszát, azaz egy-egy beszúrt (magyarázó) szót, mondatot, tartalmaznak i.e 14. századi kánaáni nyelven"
Forrás: [link]
Ld. még Komoróczy Géza hand-out-ját a tanszéki honlapon.
A teolőgus doktorok mindezt tudják, de ahelyett , hogy beismernék eddigi tévedésüket, struccpolitikát folytatnak.
Fejüket homokba dugják, mintha mi sem tőrtént volna, ahelyett, hogy felvilágosítanák a keresztény és zsidó hivőket, elnézést kérve, hogy elsősorban a 16. századtól napjainkig a bibliafordításokban a bálványisten YHWH neve Ábrahám, Izsák, Jákób Istenének a neveként szerepeltették.
három leletben fordul elő a YHWH.
1. Az i.e 1370 ből származó , egyiptomban található Ra isten templomának egyik oszlop feliratán,
Nem héberek által készített írás! NEM A SZENTÍRÁS!
2. I.e. a 9.században Mésa(Moáb) király által készíttetett írás.
Nem héberek által készített írás! NEM A SZENTÍRÁS!
3. i.e. a 9. század közepe és 8. század közepe között Kuntillet-Adzsrudban, a Sínai-félsziget északkeleti részén,
sírkamrákban
a kamrák közti válaszfalak egyikén maradt fent a felirat,
Nem héberek által készített írás! NEM A SZENTÍRÁS!
Van itt még egy, mégpedig a Hinnom-völgyben talált ,amulet.
A Jeruzsálemben, a Hinnom-völgy oldalában talált Ketef Hinnom-i amulettek (Kr. e. 7/6. század) a Numeri 6,24–26-ban az ún. Papi áldás szövegeként ismert áldás egy rövidebb változatát tartalmazzák: „Áldjon meg és őrizzen meg; tekintsen rád kegyesen YHWH és adjon számodra jólétet”. Az áldás birtokosa az ezüstlemezre írt szöveget életében tekercs formájában a nyakában viselte.
Felmerül azonban itt egy kérdés.Hol olvasni a bibliában, hogy az igaz Isten imádói a nyakukban amulettet viseltek,
hogy megvédje őket a rossztól. Mi bizonyítja, hogy ez a papi áldás nem egy baál papi áldás, hisz ezek az amulettek épp
abból a korból valók, amikor izrael királyai Baát és Ashera imádták. Arról nem is beszélve, hogy a Moábiták Baált YHWH-nak
nevezték, Ashera hera férjének.
Hogy a Hinom-völgyében talált amulett nem bibliai papi áldást idéz mi sem bizonyítja jobban, mint az tény áldások gyakorlatát a fogság előtti korból a Biblián kívüli emlékek is dokumentálják. A Színai északi peremén fekvő Kuntillet Adzsrudban két, a Kr. e. 9–8. századra datálható épületet tártak fel, ahol a falakon és a helyiségekben talált gabonatároló edényeken (pithoszokon) áldásokról tudósító feljegyzések olvashatók, vörös és más színű festékkel írva. A feliratok YHWH áldásáról tudósítanak, amelyet különböző személyek nyertek el. A pithoszokra írt szövegek bajelhárító ikonográfia keretében jelennek meg (termékenységi jelképek, mint az „életfa” mellett ábrázolt kecskék, vagy a borját mosdató és szoptató tehén, továbbá félelmet keltő Bész-alakok, és a zene mágikus erejét megjelenítő, lanton játszó nő). Az ábrák és a feliratok nem professzionális minőségűek; ezek alapján vélhető, hogy a hely afféle zarándokhely, a népi vallásosság központja lehetett. Egy másik lelőhelyen, a Hebrontól nyugatra fekvő Hirbet el-Qom-ban feltárt sírok egyikében felirat olvasható. A Kr. e. 8. századra datálható szöveg arról számol be, hogy „Urijahu Jahve áldását kérte”, és az áldás hatékonyságáról is értesít (II-es sír, 3. felirat). Urijahu, a sír tulajdonosa életében szerezhette meg az áldást, amelynek tényét sírjában is felíratta. Hogy mi bizonyítja, hogy ezek a YHWH nevében áldást mondó szövegek nem a Szentírást idéző papi áldások.? Nos az, hogy az áldást Asherától, kérik.
A kánaáni Él társa/felesége Aséra volt, fiuk pedig Baál. Régészeti bizonyítékok igazolják, hogy Jahve társa/felesége is Aséra névre hallgatott, ami megerősíti a fentieket:
Két feliraton is szerepel:
Hirbet el-Qôm temető felirata:
Kom (8):3.
1. Uriyahu3[10], a falusi előljáró4[11]
2. Áldott Uriyahu YHWH előtt,
3. Mert megmentette őt ellenségeitől az ő Aserája által.
4. 5[12]Onyyahué
5. és az ő Aserája által
6. wh (ford.: Kőszeghy Miklós)
Kuntillet-‘Ajrud karavánszeráj lelete:
Pythos 1.
1. Mondta [...]: Mondd meg [...]nek és Yau‘asanak és [...]: Megáldalak téged
2. a samáriai YHWH és az ő Aserája által (ford.: Kőszeghy Miklós)
Forrás: [link]
"
"Elég érdekes, nálad sokkal okosabb emberek állítják, hogy ez Isten neve"
Mutass csak egyet, aki ezt állítja!
A való világban valahogy a szakértők mind elvetik a Jehovát mint egy középkori bakit, csak a Tanúk féle szektások ragaszkodnak hozzá valami érthetetlen oknál fogva...
"A Jehova név az egy magyar fordítás. A legelső magyar fordítású bibliában ez szerepel."
Ez egyszerűen nem igaz.
Egyébként mi a baj a wikipédiával? Igen, egy doktori disszertációhoz vagy akár egy Msc-s diplomamunkához tényleg nem használnám, de egyébként teljesen elfogadható. Számos ellenőrzött cikk van rajta.
4-es
"Az idézett szövegeket is emberek találták ki és írták le. Semmilyen szellemi lény nem mondta tollba ezeket." - nem hiszem, hogy ezt bizonyítani tudnád.
Viszont a Bibliát tényleg emberek írták(kb.40-en), és amit te "szellemnek" nevezel, arról Pál apostol ezt írta le:"A teljes Írás Istentől ihletett,...." ami mit jelent az "Istentől ihletett" kifejezés? Másik helyen azt írja erről szintén a Biblia:
2Péter 1:21
" Prófécia ugyanis soha nem ember akaratából hangzott el, hanem Isten üzenetét mondták el emberek, ahogy arra a szent szellem indította őket."
Mire képes ezen a téren a szent szellem? Erről Krisztus beszélt a tanítványainak, a :János 14:26-ban
"De a segítő, a szent szellem, melyet az Atya küld majd az én nevemben, mindenre megtanít titeket, és eszetekbe juttatja mindazt, amit mondtam nektek."
János apostol is beszélt(írt) arról, hpgy nem magától találta ki azokat a dolgokat, amelyeket meg kellett érteniük, tenniük, és leírniuk.
János 15:26
"Amikor eljön a segítő, vagyis az igazság szelleme – melyet elküldök majd nektek az Atyától, és amely az Atyától származik –, tanúskodni fog rólam."
János 16:13
"Amikor viszont eljön a segítő, az igazság szelleme, segíteni fog nektek, hogy teljesen megértsétek az igazságot, mert nem önmagától szól majd, hanem azt mondja, amit hall, és kijelenti nektek, hogy mi fog történni."
1János 2:27
"Megmarad bennetek a tőle jövő felkenetés, és nincs szükségetek arra, hogy bárki is tanítson titeket. A tőle jövő felkenetés ugyanis mindenre megtanít titeket, igaz és nem hazugság. Ahogy tanított titeket, maradjatok egységben vele."
Hogyan gondolod János tudta miről van szó amikor ezeket a dolgokat leírta? Magától találta ki?
Az evolúciós tény, nem vita tárgya, ezt kellene végre felfogni.
Ehelyett talán olyan kérdésekkel kellene foglalkozni, hogy miért van a kereszténység 1000+1 felekezetre/egyházra szakadva amelyek között komoly nézeteltérések vannak amelyek az állítólagos üdvösség, örök élet, megváltás, mennyei lét útjába is állhatnak. Ez különösen igaz a jehovistákra akik elég élesen szembeállnak más egyházakkal.
Erre kellene választ találni, nem? Hogy miért értelmezik ezerféle képen a Bibliát ami állítólag úgy íródott, hogy még a legegyszerűbb ember is megértse vagy ha magától nem is akkor Isten értelmet ad az olvasottaknak. Hogy lehet az, hogy ugyan az az Isten ennyiféle értelmezést ad?
Talán ilyen dolgokon kellene merengni, mert ahelyett, hogy az egyházak egymáshoz közelednének konkrétan már évtizedek, vagy inkább évszázadok óta, ha éppen nem harcolnak akkor megtűrik egymást, illetve évente több tucat vagy több száz új jön létre. Miért van ez, ha ugyan az az Isten akkor ahelyett, hogy a megtérteket egy helyre terelné, ahelyett azt sugallja, hogy új gyülekezetet kell létrehozni akkor is, ha a közvetlen környezetedben van 5 másik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!