Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért fontos, miért olyan...

Mansour kérdése:

Miért fontos, miért olyan nagy érték a szabad akarat?

Figyelt kérdés

A bűnbeeséssel kapcsolatban azzal szoktak érvelni, hogy az ember szabad akaratából döntött Isten ellen. És döntésének következménye halál és szenvedés. Isten szabad akaratot adott az embernek, pedig tudta, tudnia kellett, hogy az ember el fog bukni a szabad akaratával, és el fogja szenvedni a döntése következményeit. Mindezek ellenére biztosította az embernek a szabad akaratot, és mivel Isten a lehető legjobbat akarja a teremtményének (ezt gondolom feltételezhetjük), ez azt jelenti, hogy a szabad akarat valami olyan értéket hordoz, ami megéri azt a rengeteg szenvedést, amin emberek generációi mentek és mennek át, évezredeken keresztül. De miért ilyen értékes a szabad akarat?

Többször hallottam már, hogy Isten nem robotokat vagy rabszolgákat akart. De hát nem sokkal-sokkal jobb egy boldog, gondtalan, ura szeretetében élő rabszolgának, aki ráadásul határtalan lehetőségekkel rendelkezik, csak abban az egy dologban nem szabad, hogy nem mondhat ellen az urának, mint egy kitaszított, iszonyú szenvedéseket átélni kénytelen szabadnak, akinek ráadásul a szabadsága is nagyon korlátozott? Tulajdonképpen csak annyiban szabad, hogy szabadon ellentmondhat, ha neki úgy tetszik. Ez a szabadság lenne annyira értékes? Én nem értem miért...



2017. dec. 11. 16:26
1 2 3 4 5 6
 51/52 anonim ***** válasza:

furcsa vagy te kérdező... nem tudom, megfelel-e neked a világ egyik legnagyobb költőjének,József Attilának a megfogalmazása, de ismerkedj meg vele:


"Az én vezérem bensőmből vezérel!

Emberek, nem vadak -

elmék vagyunk! Szivünk, mig vágyat érlel,

nem kartoték-adat.

Jöjj el, szabadság! Te szülj nekem rendet,

jó szóval oktasd, játszani is engedd

szép, komoly fiadat!"

2017. dec. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/52 A kérdező kommentje:

József Attilát én is nagy költőnek tartom, lényegi kérdésekre tapintott rá, bizonyos érzéseket rendkívül hatásosan tudott megfogalmazni. Mindezek ellenére életvezetési tanácsadóként nem hagyatkoznék rá, sem morális, sem társadalmi kérdésekben.


Én azt nem értem, miért tekinti mindenki a szabadságot a Legfőbb Jónak a világban. Szerintem ezt a korszellem sugallja. Én úgy gondolom, hogy a szabadság viszonylagos dolog, nincs neki "abszolút értéke". Ha valahol elnyomás van, az embereket alapvető dolgokban korlátozzák, akkor abban a helyzetben fontos érték a szabadság, olyasmi, amiért érdemes küzdeni. Tehát a szabadság igazából csak valamilyen korlátozáshoz viszonyítva, azzal szembeállítva határozható meg. Teljes szabadság pedig úgysem létezhet, még gondolatban sem, az embert a körülményei határozzák meg. Van egy bizonyos mozgástér, amin belül lehet egyáltalán szabadságról beszélni. Szóval az abszolutizált szabadságfogalom nekem üres, és szerintem ezt csak gumicsontként dobták oda az embereknek.

2017. dec. 28. 10:57
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!