Nem lenne jobb, ha elterjedtebb lenne Magyarországon az Unitárius vallás?
Szerintem az Unitárius vallás tanaival sok magyar tudat alatt is egyetért, legalábbis azok, akik a maguk módján hisznek Istenben, csak kiábrándultak a többi egyházból.
Az Unitáriusok spiritualitása, lelki hite sok mindenben hasonlít a Csillagok Háborújában azokra, akik az Erő Jó oldalát választották, csak az Unitáriusok valamivel specifikusabbak és konkrétan Istenben hisznek, nem egy személytelen természetfeletti hatalomban.
A vallás emellett egy közösséget is adna nekik, ahol segítőtársakra, és lelki támaszra számíthatnak.
Nem, hanem a sok álkérdésből amiket kiírnak és a még több eretnekségből, amit látok itt nap, mint nap. Meg például az is szavar, ha neveket (Szentháromság) valaki szándékosan kis betűvel ír. Az ateisták többsége is van annyira művelt, hogy Istent nagy betűvel írja. Sajnos nem mindenki.
A korábbi három egyházatyánál is megtalálható a Szentháromság, attól mert a megnevezést még nem így használták, létezett. Krisztus Istenségét egyértelműen vallják. A Szentlelket is egyértelműen személynek tartják. Istent is csak Mózes után hívták Jahve néven, de ettől függetlenül már előtte is létezett.
Mellesleg 1-2. századot írtam, ha jól emlékszem.
Kicsit segítek a magyar helyesírással kapcsolatban.
Isten (nagybetűvel)
istentisztelet (kisbetűvel)
Biblia (nagybetűvel)
bibliaismeret (kisbetűvel, esetleg: Biblia-ismeret)
Szentháromság, de:
szentháromságtan, a szentháromság tana (kisbetűvel)
Ld. pl. [link]
"attól mert a megnevezést még nem így használták, létezett"
Dehogy. Ami létezik, arra kreálnak szót is. Ez a nyelv természete.
(Persze amúgy vasaló is létezett már az ókorban, csak szavuk nem volt rá.)
"Krisztus Istenségét egyértelműen vallják."
Krisztust Istennek vallani monofizita eretnekség, csak szólok.
"A Szentlelket is egyértelműen személynek tartják."
Igen, a III-IV. századtól kezdve. :)
"Istent is csak Mózes után hívták Jahve néven, de ettől függetlenül már előtte is létezett."
... méghozzá szintén Jahveh néven, ugyanis már Mózes előtt is szerepel Jahveh néven a Bibliában, nem is értem ezt honnan vetted, hogy Mózes óta nevezték Őt így. :) Pl. Ábrahám is Mózes előtt volt (a Biblia szerint) és ő is Jahvéval társalgott. :)
Megkönnyítenéd az ember dolgát, ha összeszednéd gondolataidat és 5 helyett 1 hozzászólásban írnád, az ide-oda kapkodás helyett.
Nem "szentháromságtant" írtál, hanem "szentháromságot" tan nélkül. Olvasd vissza. Mielőtt felhoznád, hogy a dogmákra hozott példa volt, ismerem a dogmatikát, ott is nagybetűvel szerepel a Szentháromság, címként is, nem csak amikor Róla írnak.
Azzal, hogy Krisztust Istennek valljuk, nem állítjuk, hogy megtestesülésével ne vette volna fel az emberi természetet is. Azonban egy antitrinitárius eretneknek az Isteni természetét kell magyarázni, mert az emberit elismeri.
Olvass utána, szerintem nem teljesen tudod, hogy monofizita eretnekség, ha azzal vádolsz engem:
"már Mózes előtt is szerepel Jahveh néven a Bibliában"
Talán nem Mózes írta az első 5 könyvet? De Isten a nevét Mózesnek jelentette ki, előtte a zsidók Élinek, Elohimnak hívták többek között.
A 3-4. századot továbbra sem értem, magad ismerted el, hogy valóban megjelent már a 2. században is, csak nem volt olyan koforrott a teológiája. Én meg azt mondom, hogy már az első században is tudták és vallották, ahogy olvashattad Szent Ignácnál.
Elnézést, telefonról vagyok, könnyebb volt több hozzászólásban válaszolni. (Az arroganciád továbbra se keresztényi, jelzem.) És ez a gyakori se könnyíti meg a válaszadást, mivel nem mutatja írás közben amire válaszolok.
Nem, nem Mózes írta a Tórát, az ezzel kapcsolatos kijelentéseid teljesen tévesek, gyakorlatilag komolytalanok, teljes tudatlanságról árulkodnak. Kellene egy kis bibliaismeretet tanulnod, mert így nehéz lesz vitatkozni, hogy még egy középiskolás hittanos szintjén se vagy.
Még egyszer: amiről az emberek tudnak, arra szavuk is van. Ez a nyelv természete. Szentháromság legkorábban akkor létezhet, amikor egyáltalán a szó megszületik – de még ez sem garancia arra, hogy a szó amikor megszületik akkor rögtön ugyanazt értik alatta mint később. Még egyszer: a szentháromságtan nem bibliai tanítás, Jézus után úgy 150 évig még a szót se ismerték, a dogma tartalma pedig mindössze a IV. századra kristályosodott ki. Persze ettől még hihetsz benne, csak ne hivatkozz a Bibliára.
A szentháromságtan egyébként a hit legfőbb akadálya. Sokkal több ember lenne hívő keresztény, ha nem ilyen matematikai képtelenségekkel traktálná az egyház az embereket, hanem azzal amivel maga Jézus is: hogy Istennek köszönhetünk mindent, hogy Ő szeret minket és gondoskodik rólunk. Ha ez a te számodra hitetlenség, akkor legyen. Én továbbra is abban az Istenben hiszek, akit Jézus is tanított nekünk. :)
Amennyire én arrogánsan, te ugyan olyan mértékben lenézően és lekezelően írsz. Nyílván tudom, hogy Mózes 5 könyvét nem teljesen ő írta (már csak azért sem, mert halála is benne van), de ettől függetlenül a hagyomány neki tulajdonítja. A vita pedig nem erről az 5 könyvről szól, ezért én továbbra is Mózes 5 könyvének fogom nevezni.
De akkor követlek ebben és zárom is a témát, láthatóan előre nem visz. Maradok hitemnél, amit Krisztus, én Uram és Istenem (vallva együtt Tamás apostollal) jelentett ki számunkra a Szentírásban. Hiszem szavait, hogy Szentlélek valóban alászállt, és vezeti a Krisztus által alapított Egyházat az első Pünkösd óta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!