Hívők akik az evolúcióban is hisztek, hogyan értelmezitek az éden kertet?
#1
Valószínűleg arra céloz, hogy a keresztény teremtéstörténet teljesen ellentmond a materialista nézeteknek.
A másik jó kérdés, hogy miként fér össze a keresztény nézetekkel a természetes szelekció elve, ahol a gyenge, alkalmazkodni képtelen egyed elpusztul, hogy teret adjon az alkalmasabbnak.
"A másik jó kérdés, hogy miként fér össze a keresztény nézetekkel a természetes szelekció elve, ahol a gyenge, alkalmazkodni képtelen egyed elpusztul, hogy teret adjon az alkalmasabbnak."
Fordítva, a természetes szelekció nem a gyengébbek pusztulásáról, hanem éppen ellenkezőleg, az alkalmazkodóképesebbek hatékonyabb túléléséről/szaporodásáról szól.
Tudom, most a mi esetünkben ez gyakorlatilag csak nézőpont kérdése, mert egyik a másikkal karöltve történik. De azért tartom mégis fontosnak kiemelni ezt, mert a halál a világunk sajátja, nem pedig az evolúció mechanizmusa. Hogy ezt megértsük, ahhoz viszont már számít, melyik szempontból is közelítjük meg a kérdést.
Szóval, a halál nemes egyszerűséggel azért szükségszerű, mert a világunkban minden anyag véges. Ha senki nem hal meg, viszont szaporodunk, akkor előbb-utóbb elfogy minden étel, és a vége az, hogy mindenki meghal. A növények is csak akkor tudnak élni, ha folyamatosan pusztulnak az állatok, amelyek lebontott anyagaiból ők újra képesek szerves anyagokat szintetizálni a saját növekedésükhöz. Termelők, fogyasztók, lebontók, ennek a hármasnak a folyamatos körforgása nélkülözhetetlen hogy itt ebben a világban fennmaradhasson az élet, és ehhez egyszerűen szükségszerű hogy a születések és halálozások száma egymással folyamatos arányban legyen.
Na most, mivel az evolúció is ebben a világban zajlik, értelemszerűen az evolválódó élőlények is folyamatosan pusztulni fognak idővel, de a lényeg, ez a világunk sajátja, nem az evolúcióé.
Egy hipotetikus világban, ahol minden végtelen mennyiségben állhat rendelkezésre, ahol nincs hiány és nélkülözés, például a Messiási királyságban, a feltámadás után nem lesz halál, de evolúció ugyanúgy működhet ott is, bármiféle halál nélkül. Csupán valami pozitív szelekciós nyomás szükséges hozzá.
Egyébként pedig, rátérve a kérdező kérdésére, én a magam részéről úgy gondolom, teljesen logikus lehet összevetni az eledelül kapott növények tényét azzal, hogy gyakorlatilag a táplálékláncolatok alján mindig a növények/magok állnak. Azaz egy növényevő elfogyasztásával egy ragadozó is közvetve a növények, mint termelő szervezetek által előállított szerves anyagokhoz jut hozzá, szóval végtére is a Biblia szavaival összhangban az állati táplálkozás alapja a növényzet. Csupán egyesek ezt közvetlenül, mások közvetve fogyasztják, de a vége ugyanaz.
#3
Na ezek most olyan logikai érvelések, mint amikor a csecsemő azt hiszi, hogy ő teremti a tejet azzal, hogy szopik.
#4
Ha nem értesz egyet, várom az ellenvetést.
Gabriel.Tailor, a válasz arra akart célozni, hogy az írásodban nincsenek logikai láncok vagy semmi hasonló.
Amit leírtál, "akár igaz is lehet", de az egyik része semmilyen módon nem következik a másikból.
Szerintem elég sok keresztény van aki nem szó szerint értelmezi a Bibliában leírtakat, pláne nem az ószövetséget. De ugye olyat, hogy "hinni" az evolúcióban, úgy mint Istenben nem lehet?
Nálam valahogy az édenkert és a bűnbeesés összekapcsolódik. Egész biztosan nem egy kertre gondolok almafával és kígyóval, inkább egy történésnek a hasonlatokkal körülírt magyarázatát. Amolyan isteni létből való kiszakadás, mikor a lélek már az anyagi világba került, de még nem lépett vele kölcsönhatásba. Gondolom valahogy ez lenne a végső cél is, visszakerülni ebbe az állapotba, de azt már az emberi létből elérve.
Ez simán megfér az evolúciós elmélet mellett is akár, amiből sok mindent el tudok fogadni, de azt hogy az ember is állat, azt nem igazán. Nem jobb vagy rosszabb, csak nem az.
#4 ezt most hallottam először, de nagyon tetszik, egy zöldet legalább megér:)
A természetes szelekció nem egy folyamat, ami szelektál. A változást valami túl éli, az alkalmazkodott, valami elvész az kiszelektálódott a környezethez mérve.
A növény csak kaja. Az állatok meg halandóak, attól mert nem eszik egymást. De a szelekciót értelezheted egységre és csoportra is. A csoportra vigyáz a termelő általában.
mirőlszól!
Akár elfogadod, akár nem, az ember is állat. Attól, hogy a homo sapiens intellektuálisan fejlettebb(?) a többi idegrendszerrel rendelkező élőlénynél, még nem lesz természet felett álló, ez vitán felül álló.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!