Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van egyáltalán keresztény...

Van egyáltalán keresztény eleme a karácsonynak?

Figyelt kérdés

Én nem tudok róla, de kíváncsi lennék a meglátásaitokra.


* Tudtommal Jézus születését teológusok is jó egy hónappal előbbre teszik dec. 24-25-nél legalább, de még szeptemberi dátumot is olvastam valahol, tehát ez kihúzva.


* A faállítás és -díszétés pogány gyakorlat, elég sok nép űzte már jóval Krisztus előtt is. A Biblia pedig kifejezetten tiltja (Jeremiás 10:2-4).


* Az ajándékozást a rómaiak gyakorolták Szaturnusz ünnepén, apróságokkal, jótékonykodással.


* A karácsonyi lakoma is a római időkre megy vissza, a már említett Szaturnusz-ünnep mellett egy mithrászi ceremóniára (bikaölés), de általában véve elterjedt a lakomázás a pogányságban is.


* Az énekelgetés szintén római némajátékokra vezethető vissza.


* Az USA-ban elterjedt, bár nálunk talán annyira még nem ismert fagyöngyös dolog kelta (druidisztikus) gyökerű.


Akkor hát mi marad...?


2010. ápr. 22. 15:08
1 2 3 4 5 6 7
 1/63 anonim ***** válasza:
76%
a lényeg: Jézus születése
2010. ápr. 22. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/63 anonim ***** válasza:
31%
ha nem tetszik legyél zsidó vagy muzulmán!
2010. ápr. 22. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/63 A kérdező kommentje:

"a lényeg: Jézus születése"


Ami, mint mondtam, teológusok szerint is valamikorra őszre tehető, de semmiképpen sem télre. Ez olyan, mintha a te születésnapodat másfél-két hónappal később ünnepelnék meg.



"ha nem tetszik legyél zsidó vagy muzulmán!"


Á, igen. Kiírhattam volna, hogy csak értelmes válaszokat kérek.

No mindegy. Kiacsarkodtad magad, váljék egészsegedre, és most már mehetsz is, a továbbiakban nem tartok rád igényt.

2010. ápr. 22. 15:15
 4/63 anonim ***** válasza:
100%
Karácsonykor nem Jézus születésnapját! ünnepeljük, ez egy tévhit. Jézus születését ünnepeljük, tehát lényegtelen, hogy a tudósok hány hónappal előbbre-későbbre teszik a napját.
2010. ápr. 22. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/63 anonim ***** válasza:
a betlehemes játék például keresztény eleme!
2010. ápr. 22. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/63 A kérdező kommentje:
15:23 - A betlehemes játék szintén a római némajátékból ered, lásd a kiírásnál. (Bár igaz, ott csak énekelgetést írtam, ezúton kérek elnézést a pontatlanságért; a betlehemezés is ide tartozik.)
2010. ápr. 22. 16:58
 7/63 A kérdező kommentje:
15:21 - Ez eddig rendben is van, de mi a logika abban, hogy egy olyan napon tesszük ezt, ami még csak köszönőviszonyban sincs a tényleges dátummal? Értem én, hogy valamivel "ki kellett keresztelni" a téli napforduló ünnepét, de biztos lett volna számos más lehetőség is, amit rá lehetett volna húzni, Jézus születésének ünnepe meg lehetett volna plusz egy külön ünnep, másfél-két hónappal korábban.
2010. ápr. 22. 17:00
 8/63 anonim ***** válasza:
Mivel egy pogány népet kellett kereszténnyé tenni, célszerű volt a pogány elemek beépítése a keresztény kultúrkörbe (ünnepek, szokások stb.) a könnyebb átszoktatás érdekében. Annyi biztosan saját, hogy az EGY MEGVÁLTÓT ünneplik, és szerintem azért a téli napfordulókor, mert ez is a tavaszra, tehát a megújulásra enged emlékeztetni.
2010. ápr. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/63 anonim ***** válasza:
a betlehemezés az tudtommal az, hohy eljátszák Jézus születését!- hol van itt a római némajáték?
2010. ápr. 22. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/63 anonim ***** válasza:
igen, JÉZUS a megváltónk, ezért ez a legnagyobb ünnep az évben!
2010. ápr. 22. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!