Hogyan tekint Isten arra az egyházra, amely anno megkínoztatta és nem is akármilyen halálba küldte az eretneknek nevezett embereket? No és azokra, akik még ma is védik őket?
Szerintem I nem intézményekre tekint: hanem minden egyes gyermekére. Ott a halál kapujában áll Ő előtte istengyermeke és ott már nincs is hová, mi mögé bújjon.
Itt még minden mögé elrejtőzhetünk, ahogy Ady írja a gyönyörű versében:
Hallom, ahogy lelkemben lépked
S az ő bús »Ádám, hol vagy?«-ára
Felelnek hangos szívverések
- vagyis elbújt (mintha lehetne:) és hangosan ver a szíve félelmében.
ÁDÁM, HOL VAGY?
Oszlik lelkemnek barna gyásza:
Nagy, fehér fényben jön az Isten,
Hogy ellenségim leigázza.
Az arcát még titkolja, rejti,
De Nap-szemét nagy szánalommal
Most már sokszor rajtam felejti.
És hogyha néha-néha győzök,
Ő járt, az Isten járt előttem,
Kivonta kardját, megelőzött.
Hallom, ahogy lelkemben lépked
S az ő bús »Ádám, hol vagy?«-ára
Felelnek hangos szívverések.
Szivemben már őt megtaláltam,
Megtaláltam és megöleltem
S egyek leszünk mi a halálban.
Azt csak Isten tudja, hogy hogyan tekint rájuk.
Mert több ilyen egyház is van, nem csak egy.
inkvizíció, inquisitio (a gör. exetaszisz, 'kiderít' és a lat. inquirere, 'keres, fölkutat' igéből): a hit és az erkölcs tisztaságának védelmére létrehozott e g y h á z i bírósági intézmény a középkorban. - Magyar Katolikus Lexikon -
Ha egyházi intézmény volt, akkor nem lehet egyes emberekre szűkíteni a kört. Melyik másik egyházban volt bírósági intézmény még a rómain kívül?
Attól hogy az inkvizíció katolikus egyházi intézmény volt, a protestánsoknak is voltak cuki dolgai... pl. a boszorkányüldözés legvadabb fellángolása a protestantizmus sara.
Általánosságban nem volt még olyan jelentősebb szervezet vagy mozgalom a világon aminek tiszta maradt volna a keze. Ez a lét dialektikus természetéből fakad.
"És ha az eretnekeknek volt igazuk?"... jó sok fajta eretnekség volt forgalomban. Vagy azért gyűlölnéd őket amiért a katolikus egyházat, vagy még vadabb dolgokért.
@Kérdező
Hogyan tekintett Isten arra a népre Jézus korában, amely a Kr.e. 7-6. században elégette a saját gyermekét, a prófétákat pedig meggyilkolta? Kb ilyen értelmetlen a kérdésed. Istennél mindig van bocsánat - legalábbis a néhány helyen ezt olvassuk a Bibliában.
Ami pedig a Katolikus Egyházat illeti: Azért ne vegyél már be minden maszlagot amit a fundamentalista protestánsok írtak. A közhiedelemmel ellentétben nem minden igaz azokból a legendákból, amit terjesztenek. Egyébként meg a protestánsok sem rejtették véka alá a véleményüket, nekik is megvolt a maguk inkvizíciója. Mindenki tudja, hogy például, hogy Szervét Mihály megégetésében Kálvin János keze benne volt, akármennyrie is próbálják tagadni. Igaz, hogy Szervét eretnek volt, de nem érdemelt ilyen büntetést.
"Melyik másik egyházban volt bírósági intézmény még a rómain kívül?"
Az szinte mindegy, hogy formálisan van-e bírósági intézménye az egyháznak, vagy nincs. A történelem az mutatja, hogy mindig akadt egy testület, amelyik meghozta a halálos ítéletet.
Szervét Mihályt Kálvin hívei égették meg eretnekség miatt máglyán. Maga Kálvin próbált közben járni és lefejezésre enyhíteni a büntetést, de az eretnekségért járó halálos ítéletet ő is jogosnak tartotta. Végül is Kálvin követői ebben az esetben nem hallhattak Kálvinra, és máglyán égették meg Szervét Mihályt.
Az akkori protestáns egyházak ugyanúgy megégették a boszorkánysággal vádolt személyeket, mind a katolikusuk. Egyedül az ortodox egyházban nem volt ilyen.
Előző, amit ortodoxról mondtál, azt még én sem tudtam.
De igen, lényegében az egy olyan korszak volt. Katolikus és protestánsok egyaránt képesek voltak halálra ítélni azt, aki nem egyezett meg az ő nézeteikkel.
Különben, hogy kicsit tovább legyen nyújtva a fonál: A középkor után a Nagy Francia Forradalom idején amikor ateistákhoz került a labda, akkor meg ők üldözték a vallásos embereket.
A régi korszak sajnos ilyen volt.
1. Nem csak egyházi intézmény volt. Több inkvizíció is volt, és máshogy működtek. Egyrészt volt a középkori, ahol egyháziak és világiak is voltak. Később államokhoz kötődően működtek: pl. a spanyol, a portugál, melyek az uralkodó alá tartoztak és nem szorosan az egyházhoz (A pápa konkréten bírálta is ezek működését). Egyedül a római inkvizíció tekinthető egyházinak, mert a Pápai Állam működtette.
2. Dokumentumok támasztják alá, hogy a kínvallatást ritkán alkalmazták és az inkvizíció tényleges áldozatai közel sem olyan nagyszámúak, mint pl. egy háborúé, a XX. század népirtásairól nem is beszélve...
3. Ezt így nem lehet megmondani, hogy Isten hogy tekint az Egyházra. Az Egyházon belül sok ember volt: voltak akik valóban felelősek voltak túlkapásokért, de olyanok is akik épp, hogy azon voltak, hogy megfékezzék.
Hogyan tekintett Isten arra a népre Jézus korában, amely a Kr.e. 7-6. században elégette a saját gyermekét, a prófétákat pedig meggyilkolta? Kb ilyen értelmetlen a kérdésed. Istennél mindig van bocsánat.
Nem a kérdés értelmetlen, mivel az Usz-ben rögzítve van a Krisztus követés mibenléte és hogyanja. Nem Kálvint kérdeztem, hanem egyházat, hogyan tekint rá az Isten? Hol van az évszázadokon át tartó kínzásra és a megégetésre az Isten bocsánatára való utalás? Nem a mellébeszélők véleménye érdekel, hanem akik ismerik Isten ide vonatkozó parancsait. És mi van akkor, ha Isten szemében azok az eretnekek, akik másokat kínoztak és megégettek?
„Ezt így nem lehet megmondani, hogy Isten hogy tekint az Egyházra.„
Miért nem lehet? Az Usz nem tárgyalja a szándékos gyilkosok ítéletét, vagy az egyház védelmezője vagy, azért ködösítesz?
nem elég, hogy egy valójában értelmetlen kérdést teszel fel, utána még agresszíven lehordod a válaszolókat.
Ez fiam, Istennek nem tetsző dolog.
Az ostoba provokatív kérdésre pedig:
FERDE SZEMMEl.
Mert kínai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!