Mit lehet tudni a Baptistákról? Ki miért lesz az? Keresztény vallásnak tekinthető vagy szektának? Mennyiben különbözik a Jehova Tanúi hitnézeteitől?
""4).A Baptisták hisznek a pokol valóságában.
-A Jehovisták NEM."
Sajnálhatjátok! :-)
Mi csak a Bibliának hiszünk. Seol (Seól, héber שְׁאוֹל Sə'ôl) kifejezés 65-ször jelenik meg a Biblia héber szövegében (az Ótestamentumban). Ti miért tagadjátok?"
Vajon a Mindenható Isten teremtette ezt a gyötrelemhelyet? Nézzük, hogyan nyilatkozott Isten, amikor az izraeliták a környező népek szokása szerint elkezdték tűzben megégetni gyermekeiket? Szent Szavában Isten kijelentette: „Felépítették a Tófet magaslatait, a mely a Ben-Hinnom völgyében van, hogy megégessék fiaikat és leányaikat tűzben, a mit nem parancsoltam, és a mi gondolatomban sem volt” (Jeremiás 7:31, Károli).
Mindenképpen elgondolkoztató: Ha emberek tűzben való égetésének gondolata fel sem merült Isten szívében, ésszerű-e azt gondolni, hogy ő teremtett egy tüzes poklot azok kínzására, akik nem szolgálják őt? A Biblia kijelenti: „Isten szeretet” (1János 4:8). Elképzelhető-e, hogy a szeretet Istene örökké kínozzon embereket néhány évnyi gonoszság büntetéséül? Te képes lennél erre? Mivel Isten szeretet, forduljunk bizalommal az ő Szavához, hogy megtudjuk, mi a pokol. Kik mennek oda és mennyi időre?
SEOL ÉS HÁDESZ
A Webster’s Dictionary azt mondja, hogy az angol „hell” (=pokol) szó azonos a héber Seol és a görög Hades szavakkal. A német Bibliákban „Hölle” szót használják a „hell” (=pokol) helyett: a portugálok az infernó, a spanyolok az infierno, a franciák pedig az Enfer szót. A héber Seol szót a Biblia Károli Gáspár-féle fordításában 19-szer az eredeti Seol formában, 10 esetben „pokol”, 2 esetben „alvilág”, 26 esetben „sír”, 1 esetben „hal”, 5 esetben „koporsó”, 2 esetben „holtak országa” változatban találjuk. A Biblia Káldi György fordításában 63 esetben „alvilág” és 2 esetben „halál” szóval van visszaadva. A Hádesz szót, amely tízszer fordul elő, az általában Újtestamentom néven ismert, Keresztény Görög Iratokban, Károli Gáspár 8 esetben „pokol”, 2 esetben „sír” szóval fordítja (Máté 11:23; 16:18; Lukács 10:15; 16:23; Cselekedetek 2:27, 31; Jelenések 1:18; 6:8; 20:13, 14).
Felmerül a kérdés: Miféle hely a pokol vagy Hádesz? Az a tény, hogy a Károli Gáspár fordítás az egy héber Seol szót hat különböző szóval fordítja, azt mutatja, hogy mindezek a szavak — a pokol, alvilág, sír, koporsó, holtak országa és Jónás esetében a hal — egy és ugyanazt a dolgot jelentik. Ha a pokol az emberiség közös sírját jelenti, nem jelentheti ugyanakkor a tüzes gyötrelem helyét. Mit jelent tehát a Seol és Hádesz szó? A sírt vagy az örök gyötrelem helyét?
Mielőtt felelnénk erre a kérdésre, tisztázzuk, hogy a héber Seol és a görög Hádesz szó egyet jelent. Ez kitűnik abból, hogyha megnézzük a Zsoltárok 16:10-et a Héber Iratokban és a Cselekedetek 2:31-et a Keresztény Görög Iratokban. Mindkét vers a következő oldalon látható. Figyeljük meg, hogy a Zsoltárok 16:10-et idézve, ahol a Seol szó fordul elő, a Cselekedetek 2:31 a sír szót használja. Azt is figyeljük meg, hogy Jézus Krisztus a Hádeszben, vagyis a pokolban volt. Vajon azt kell hinnünk, hogy Isten a pokol tüzében kínozta Jézust? Természetesen nem! Jézus egyszerűen a sírban volt.
Jákób, amikor a halottnak hitt szeretett fiát, Józsefet gyászolta, így beszélt: „Gyászolva szállok alá fiamhoz a Seolba!” (1Mózes 37:35). Az Ökumenikus fordítás ezt így fordítja: „a halottak hazájába”, az Új katolikus fordítás viszont „az alvilágba”. Állj meg most egy pillanatra és gondolkozz egy kicsit! Vajon Jákób azt hitte, hogy a fia az örök gyötrelem helyére ment és oda kívánkozott, hogy együtt lehessen vele? Vagy inkább azt gondolta, hogy szeretett fia meghalt és a sírban van s ezért akart maga is meghalni?
Igen, jó emberek IS jutnak a bibliai pokolba. Például a derék Jób, aki nagyon sokat szenvedett, így könyörgött Istenhez: „Bárcsak a Seolban (Káldi, alvilágban: Ökumenikus, holtak hazájában) rejtenél el engem . . . határidőt szabnál nekem és megemlékeznél rólam!” (Jób 14:13). Gondolod, hogyha a Seol tüzes gyötrelem helyét jelentené, Jób kívánkozott volna odajutni és ott maradni, amíg Isten megemlékezik róla? Jób egyszerűen meg akart halni és a sírba kerülni, hogy minél előbb véget érjenek szenvedései.
Bárhol fordul is elő a Seol szó a Bibliában, sohasem kapcsolódik hozzá az élet, tevékenység vagy gyötrelem gondolata. Vegyük például a Prédikátor 9:10-et, [9:12, Károli]: „Valamit hatalmadban van cselekedni erőd szerint, azt cselekedjed, mert semmi cselekedet, okoskodás, tudomány és bölcsesség nincs a Seolban, [Ökumenikus, a holtak hazájában; Káldi, alvilágban], ahová menendő vagy.” [Károli] A felelet tehát világos, a Seol vagy a Hádesz nem a gyötrelem helye, hanem az emberiség közös sírja (Zsoltárok 139:8). Mind a jók, mind a rosszak a bibliai pokolba jutnak.
KIKERÜLÉS A POKOLBÓL
Kijöhetnek-e az emberek a pokolból? Vizsgáljuk meg Jónás esetét. Amikor Isten lenyelette őt egy nagy hallal, hogy megmentse a vízbefúlástól, Jónás könyörgött a hal gyomrából: „Szorongattatásomban Jehovához kiáltottam és ő válaszolt nekem. A Seol hasából [Új katolikus, az alvilág gyomrából; Káldi, a pokol gyomrából; Károli, a Seol torkából] kiáltottam segítségért. S te meghallottad hangomat” (Jónás 2:2, [2:3, Károli]).
Mit értett Jónás a „pokol hasából” kifejezésen? Nos, a hal hasa biztosan nem volt a tüzes gyötrelem helye. Ám Jónásnak sírja lehetett volna. Valóban Jézus azt mondta önmagára vonatkozóan: „Mert miként Jónás három nap és három éjjel a hatalmas hal hasában volt, úgy lesz az Emberfia három nap és három éjjel a föld szívében” (Máté 12:40).
Jézus meghalt és három napig a sírban volt. A Biblia tudósítása szerint azonban „az ő lelke nem hagyatott a sírban . . . Ezt a Jézust feltámasztotta az Isten” (Cselekedetek 2:31, 32, Károli). Isten beavatkozásával Jónás is feltámadt a pokolból, azaz onnan, ahol sírját lelhette volna, mert a hal kihányta őt a szárazra. Igen, az emberek kijöhetnek a pokolból! Valójában azzal a szívetmelengető ígérettel rendelkezünk, hogy a pokol [Hádesz] kiadja az összes halottait. Ez kitűnik a Jelenések 20:13. szavaiból: „És a tenger kiadá a halottakat, a kik ő benne voltak; és a halál és a pokol [Hádesz] is kiadá a halottakat, a kik ő nálok voltak; és megítéltetének mindnyájan az ő cselekedeteik szerint” [Károli].
A GYEHENNA ÉS A TŰZ TAVA
Mégis azt az ellenvetést tehetné valaki, hogy: „A Biblia beszél a pokol tüzéről és a tűz taváról. Vajon ez nem azt bizonyítja-e, hogy a pokol a tüzes gyötrelem helye?” Való igaz, hogy a Biblia néhány fordítása, mint például a King James Version, tartalmaz ilyen kifejezést, hogy „a pokol tüze”, vagy hogy valaki „pokolra vettetik, a tűzbe, amely soha el nem alszik”; Károli ezt a következőképpen fordítja: „a gyehenna tüzére” és „a gyehennára, a megolthatatlan tűzre” (Máté 5:22; Márk 9:45). A Keresztény Görög Iratokban 12 olyan hely van, ahol a King James Version a görög gehenna szót „pokol”-nak fordítja. Vajon a gyehenna valóban a tüzes gyötrelem helye, míg a pokolnak fordított Hádesz egyszerűen a sírt jelenti?
A héber Seol és a görög Hades szó egyértelműen a sírt jelenti. De mit jelent akkor a gyehenna? A Héber Iratokban a gyehenna a „Hinnom völgye”. Emlékezz vissza, hogy Hinnom volt a neve annak a völgynek, amely közvetlenül Jeruzsálem falain kívül fekszik, és ahol az izraeliták feláldozták gyermekeiket tűzben. A jó Jósiás király a maga idejében hulladék vagy szemétgyűjtőteleppé alakította ezt a völgyet, s ezzel megszüntette ezt a borzalmas szokást (2Királyok 23:10).
Abban az időben tehát, amikor Jézus a földön tartózkodott, a gyehenna Jeruzsálem szeméttelepe volt. E telepen a szemét hatásos elégetésének fokozására kén adagolásával táplálták a tüzet. A Smith’s Dictionary of the Bible első kötete ilyen magyarázatot közöl: „Ez lett a város közös szemétgyűjtőtelepe. Ide dobták a bűnözők holttesteit, az állatok hulláit és minden szennyes dolgot.” De egyetlen élő teremtményt sem vetettek oda.
Jeruzsálem lakói jól ismerték városuk szeméttelepét, ezért pontosan értelmezték Jézus szavait, amikor így szólt a gonosz vallásvezérekhez: „Kígyók, mérges kígyóknak [viperáknak, ÚV.] fajzatai, miképen kerülitek ki a gyehennának büntetését?” (Máté 23:33, Károli). Jézus itt nem arra gondolt, hogy a vallásvezéreket kínozni fogják. Emlékezzünk vissza, mit mondott Isten, amikor az izraeliták élve megégették gyermekeiket: ’Ilyen borzalmas dolog mégcsak eszembe sem jutott!’ Nyilvánvaló tehát, hogy Jézus a gyehennát a teljes és örök megsemmisülés találó szemléltetésére használta. Jézus szavai annyit jelentettek, hogy e gonosz vallásvezérek nem méltók a feltámadásra. Jézus hallgatói megértették, hogy a gyehennára jutók sorsa olyan, mint a szemété: örök megsemmisülés.
Mit értsünk akkor a Jelenések könyvében említett „tűz tava” kifejezésen? Ennek a gyehennáéhoz hasonló jelentése van. Nem öntudatos állapotban való gyötrést, hanem örökké tartó halált, vagy örök megsemmisülést jelent. Figyeld meg, hogyan mondja ezt meg maga a Biblia a Jelenések 20:14-ben: „És a halált és a Hádeszt (Károli, pokolt) vetették a tűz tavába. Ez jelenti a második halált: a tűz tava.” Igen, a tűz tava a „második halált” jelenti, amelyből nincs feltámadás. Nyilvánvaló, hogy ez a „tó” jelkép, szemléltetés, hiszen a halál és a pokol [Hádesz] is bele vettetnek. A halált és a pokolt nyilván nem lehet szó szerint megégetni. De meg lehet őket szüntetni, és meg is lesznek semmisítve.
Igen ám, de a Biblia azt is mondja, hogy az Ördög és a hamis próféta kínoztatnak [a tűz tavában] „éjjel és nappal, örökkön örökké” — mutathat rá valaki (Jelenések 20:10, Károli). Mit jelent ez? Nos, amikor Jézus itt járt a földön, a börtönőröket olykor „kínzóknak” vagy „gyötrőknek” is nevezték. Amint Jézus mondta egy példázatában az egyik emberről: „Ekkor megharagudott az ura s kínzóknak (Károli, hóhéroknak; Új katolikus, poroszlóknak) adta át őt arra az időre, míg tartozását mind meg nem fizeti nekir” (Máté 18:34, Csia fordítás). Mivel azok, akik a „tűz tavába” vettetnek, a „második halálba” jutnak, amelyből nincs feltámadás, így ők jelképesen szólva örökre a halál fogságában tartatnak. A halálban maradnak, mintha börtönőrök őriznék őket az egész örökkévalóságon át. E gonoszokat természetesen nem szó szerinti kínzással gyötrik, mert amikor valaki meghal, teljesen megszűnik létezni, semminek nincsen tudatában.
"Van Szentlélek és az egész Bibliában személyként van jelölve."
Látod ezekét a buta kijelentéseidért mondtam a fentieket. A Biblia legnagyobb részében a szellem, Isten szent szelleme SZEMÉLYTELEN ERŐKÉNT szerepel! Vannak olyan helyek kisebb számban, ahol a szemléletesség miatt megszemélyesíti az Írás, de ez nem szokatlan, hiszen más személytelen dolgokat is megszemélyesít a Biblia, mint pl. a bölcsességet, vagy a halált.
Nem értem a 43-as válaszolónak az első bekezdését, hiszen milyen érv az a hitelességünk ellen, hogy voltak tévedések a múltban? Szerinted az ember ma tévedhetetlen, csalhatatlan és tökéletes? Mert ha nem, te hogyan mutogathatsz ránk újjal, hogy tévedtünk abban a munkában, melyet senki más nem csinál? És vajon nem-e az a fontos, hogy a hibáinkat kijavítsuk és ne ragadjunk le a hazug és megtévesztő tanok és sátáni filozófiák tanításánál? Csak mert a Tanúk ezt MINDIG KÉSZEK VOLTAK MEGTENNI, de sajnos másokra ez nem jellemző. Nem gondolod, hogy a szálka-gerenda esete amit csinálsz? Mert én úgy látom! (Ja és te is említed a "jövendölést". Attól, hogy magaddal együtt megtévesztesz másokat is, még nem lesz igazad!)
"Fogjátok már fel, hogy Isten nem azalapján fog ítélni, h te mit gondolsz arról, h van e pokol vagy nincs, hogy van a feltámadás vagy nincs."
Akkor légy szíves olvasd el nagyon alaposan a 41-es és a 48-as válaszomat, abban benne van, hogy miért is fontos a PONTOS ISMERET. János 17:3:
"Az pedig az örök élet, hogy ismeretet szerezzenek rólad, az egyedüli igaz Istenről, és arról, akit elküldtél, Jézus Krisztusról."
De vajon milyen ismeretet kell szereznünk Róluk? Vajon meg kell-e elégednünk a saját egyházaink különféle, egymásnak is ellentmondó és ezzel gyakran a végletekig megosztó, valamint gyakran bizonyítottan ROSSZ GYÜMÖLCSÖKET TERMŐ válaszaival??? Vagy SZEMÉLYES felelősségünk Isten előtt, hogy mi magunk kutassunk az isteni igazságok után? Ezzel nem azt akarom mondani, hogy minden információforrástól elszakadva, önerőből, saját kútfőből, mert nyilvánvalóan a legtöbbünknek nincs meg a megfelelő képzettsége a területen (akinek megvan, annak is őszintének, pártatlannak és igazságszeretőnek kell lennie, különben semmit sem ér a tudása). Nem, csak azt akarom mondani, hogy mindenkinek a saját felelőssége a források összehasonlítása az eredeti forrással, a Bibliával.
"Az Íge az csak egy szelet Istenből és nem a teljes Isten."
Igen ám, de nekünk ez a szelet is elég belőle a megmentéshez, na akarj többet annál, mint amit a szent Szava ad. A te véleményeddel ellentétben ezt mondja az Írás:
„A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, feddésre, a dolgok helyreigazítására, az igazságban való nevelésre, hogy az Isten embere teljesen alkalmas, minden jó cselekedetre tökéletesen felkészített legyen” (2Timótheus 3:16, 17).
49-s
Azt hiszem pont erről beszélgettünk, amit ez a válaszoló itt bizonygat már megint.
Nem megyek bele újabb csatározásokba. A menny Istene téged is áldjon meg és kívánok erőt és győzelmet
"Remélem Isten az idők végén eggyé kovácsolja az Övéit"
Sajnos te sem vagy jelenleg elég nyitott, és nem látod meg, hogy ezt az "utolsó napokban" már megtette. Ez nem pusztán emberi óhaj, hanem bibliai prófécia!
(Ézsaiás 2:2-4) "És úgy lesz a napok befejező részében, hogy szilárdan áll majd Jehova házának hegye a hegyek teteje fölött, és magasabbra emeltetik a domboknál, és oda fognak özönleni mind a nemzetek. Sok nép jön el, és ezt mondják: „Jöjjetek, menjünk fel Jehova hegyére, Jákob Istenének házához, és ő oktatni fog bennünket útjaira, mi pedig az ő ösvényein járunk.” Mert Sionból jön a törvény, és Jehova szava Jeruzsálemből. 4 Ítélkezni fog a nemzetek között, és elrendezi sok nép ügyeit. Kardjaikat ekevasakká kovácsolják, és lándzsáikat metszőkésekké. Nemzet nemzet ellen kardot nem emel, és hadakozást többé nem tanulnak."
Tehát hogy tiszta legyen, ezek az "UTOLSÓ NAPOKRA" szóló próféciák! Vagyis már akkor meg kell ennek valósulnia, mikor még a régi gonosz rendszer áll. És valóban, van egy NEMZETEK FELETTI szellemiségű világszervezet, mely megtermi ezeket a gyümölcsöket.
És ugyanerről az időszakról ír a következő írásszöveg:
(Dániel 2:44) "És azoknak a királyoknak a napjaiban az egek Istene felállít egy királyságot, amely soha nem fog elpusztulni. Ez a királyság nem száll át más népre. Szétzúzza és megsemmisíti mindazokat a királyságokat, maga pedig megáll időtlen időkig"
"Szóval könyörgöm Jehova Tanúi és egyéb szervezet agjai mindenki velem együtt tartson egy kis önismereti órát"
Nem, ha Bibliaismereti órát, azaz ÓRÁKAT tartunk, annál nincs jobb és FONTOSABB teendőnk a megmentés eléréséhez, mely Jehovától ki nem érdemelt kedvessége által valósulhat meg. És ha a Bibliát tanulmányozod, akkor ezáltal az önismereted is gyarapszik!
Igen #56 nagyon jól látom, hogy ez az ember mit művel itt.
És azt is elmondom, hogy most már igazat kell adnom neked ami ezt illeti :) és egyetértek veled azzal, hogy nem állsz ki vitatkozni vele mert most már én sem fogok, hogy miért az maradjon az én titkom . :)
Viszont egyvalamit azért megteszek;
23% ez neked szól;
"12. Mi vezetett Sátán árulásához, és mit folytat továbbra is?
12 Ehhez hasonlóan egykor annak a szellemteremtménynek is, akiből később Sátán lett, megvolt a bölcsessége, hogy bármilyen megbízatásnak eleget tegyen, amelyet Isten adott neki. Ahelyett, hogy hálás lett volna, ’felfuvalkodott a büszkeségtől’, és kezdte lebecsülni Isten uralkodási módszerét (1Timóteusz 3:6). Túl sokat gondolt magáról, és kezdte egyre erősebben kívánni, hogy Ádám és Éva őt imádja. Ez a gonosz kívánság megfogant és bűnt szült (Jakab 1:14, 15). Sátán rávette Évát, hogy egyen annak a fának a gyümölcséből, amely az egyetlen volt, amitől Isten eltiltotta őket. Majd Sátán arra használta fel Évát, hogy Ádámot is rávegye a tiltott gyümölcsből való evésre (1Mózes 3:1–6). Így az első emberpár elutasította Istennek azt a jogát, hogy uralkodjon felettük, és valójában Sátán imádóivá váltak. Sátán gőgössége nem ismer határokat. Megpróbálta rávenni az összes égi és földi intelligens teremtményt, beleértve Jézus Krisztust is, hogy őt imádják, Jehova szuverenitását pedig elutasítsák (Máté 4:8–10; Jelenések 12:3, 4, 9).
13. Mit eredményezett a gőg?
13 Ebből tehát látható, hogy a gőg Sátántól ered, és a világban jelenleg tapasztalható bűn, szenvedés és romlottság alapvető oka. Mint „ennek a világrendszernek az istene”, Sátán továbbra is a helytelen büszkeség és a gőg előmozdítója (2Korintusz 4:4). Tudja, hogy rövid az ideje, ezért harcot vív az igaz keresztények ellen. A célja az, hogy elfordítsa őket Istentől, és hogy önmagukat szeretőkké, önteltekké és gőgösekké váljanak. A Biblia megjövendölte, hogy az ilyen önző viselkedésformák elterjedtek lesznek ezekben „az utolsó napokban” (2Timóteusz 3:1, 2; Jelenések 12:12, 17)."
(Vigyázz, nehogy gőgössé váljon a szíved!
w05 10/15 21–26. o.
Az Őrtorony (2005))
Jól vigyázz mert te már nagyon közel vagy a fent megemlitettekben!
"és egyetértek veled azzal, hogy nem állsz ki vitatkozni vele mert most már én sem fogok, hogy miért az maradjon az én titkom . :)"
Nem titok ez, ne kábíts! Egyszerűen hamis, nem bibliai tanokban hiszel, amit nem tudsz megvédeni, mert bibliailag és ésszerűen nem lehet, ennyi a te történeted. Csak félsz ezt még magadnak is beismerni. Ez pedig nagyon szomorú. :-(
Persze ez igaz a másik válaszolóra is sajnos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!