Miért közömbüselnek el ennyien a vallástól manaság? Értelmes válaszokat várok.
Végülis semmi rosszra nem tanít, csak hogy az emberek szeressék egymást, és Istennel "együtt" éljenek, ne a saját hülyeségeiket csinálják. Szerintem épp hogy ráférne a mai emberekre, mert nagyon sok lezüllöt, elkeseredett, kilátástalan embert látni...
A legtöbb ember mindig az alábbiakra asszociál, ahelyett hogy jobban belegondolna:
-Fanatikusok akik ha egy autóbalesetben a gyerekük vért veszít, nem adnának neki vért mert valahol a Bibliában a vér tiszteletéről van szó, és fuhh "nyílván az ilyen helyzetekre gondol a Biblia". Nem írom le a vallás nevét, csak annyi hogy J-vel kezdődik és ehova tanúira végződik.
-Fanatikusok B változata: "Megyek gyónni, meg szenteltvízért, mert a jóságos
szent szűz Mária mit fog szólni... ma még csak százszor vetettem keresztet és össze is tört az utolsó vacsora képem..."
-Sajnálatos módom előforduló korrupciós vagy molesztálási botrányok a papok körében.
-Vagy amikor valaki jön ollyannl pl. hogy az evolúció az igaz, nem az hogy Isten teremtette a vilgáot. Persze a Biblia az képletekben beszél, nem történelemkönyv a világ kialakulásáról.
-Vagy egyáltalán honnan tudnám hogy Isten létezik? Ha egy azt mondom hogy a repülő spaghettiszörny létezik, akkor is ugyanott tartok... Hát mi is az az Isten? Ők sem tudják, én sem tudom pontosan... de én valahogy úgy képzelem el, hogy tulajdonképpen maga a mindenség, a szeretet. Épp ezért nem lehet létezés vagy nem létezés kérdése, mint egy repülő spaghettiszörny...
(Nem olvastam végig a válaszokat.)
Nekem nincs rá szükségem.
"Mert a templomokba is begyűrűzött a politika és a hatalom.
A válaszíró 80%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/9 ma 15:00 Privát üzenet "
sajnos van benne valami, de gondolod hogy ha nem így lenne, akkor sokkal több hívő lenne? Sőt a vallásellenességbe is ugyaanúgy beköltözött a polizika és a nagyhatalom
"Nemvagyok válasza:
Mert már megtehetik (jobb helyeken).
"Szerintem épp hogy ráférne a mai emberekre, mert nagyon sok züllött, elkeseredett, kilátástalan embert látni... "
A vallásosak között is vannak ilyen emberek, és legtöbbjüknek pont a vallásuk okozza.
+ a Sok száz vallásból (nem csak kereszténység létezik), mi alapján döntöd el,hogy objektíven melyik az igaz és melyik nem.
Ha választasz is egyet a 100ból és a szerint élsz kevesebb mint egy 1% eséllyel nyered el az Isten(ek) tetszéét
A többi okot meg leírtad."
Hogy a vallás okozná a lezüllöttséget, azzal nem értek egyet, legalábbis én még nem tapasztaltam ilyet...
Szerintem a legtöbb embernél a vallásválasztás az ősei mintájára épül, tehát Európában a katolikus, valamint protestáns vallások elterjedtek (valamint Keleten az orthodox), Közel-Keleten a muzulmán, stb... De a lényege összesnek ugyanaz, csak a körítés más...
"Az első tömören leírta, csak annyit tennék hozzá, hogy a vallás és itt most a keresztényre gondolok ugye meghatározó volt itt európában pár száz évvel ezelőttig. És most hagyjuk a tudományt, meg a nyakatekert gondolatmeneteket, ezek nélkül is könnyen érthető. Régen mi volt? A társadalom nagy része falvakban élt és a mezőgazdaságban dolgozott, az életét közel a természethez élte le és attól is függött (mennyi termés lesz, ebből mennyi futja az állatoknak stb). Az átlagember reggel felkelt kiment kapálni ( na jó azért más munkák is voltak) este meg evett,ivott,beszélgetett a családdal és templombajárt. Egy ilyen környezetben sokkal sikeresebb a vallás,mint egy városi,polgári társadalomban. Miért? mert ugye valamitől fügött az ember (az időjárástól), hogy mennyi termés lesz,hogy fog élni és hát ki határozta ezt meg? Isten. Így sokkal könyebb az élet, valamibe lehet kapaszkodni, ha rosszul megy a dolog kicsit imádkozni hogy jobb lesz. Ehhez még hozzájön az akkori egyház hatalma, a templombajárás, a szokások és a társadalmi kivetettség fenyegetettsége,amennyiben valaki kitűnik és mondjuk nem tartja be a vallási szokásokat.
És akkor jöttek a városok,ahol már gépek is voltak,az emberek más emberektől függtek nem a természet szeszélyeitől, nem isten súlytott le ha valami rossz történt,hanem a másik ember volt szemét (elnézést az ilyen fogalmazásért most nincs kedvem szépirodalmi művet írni). Eltűnt az a környezet ahol a vallás virágzik,ahol még életképes. És ez fokozódik,minél városibb egy társadalom,annál jobban."
Értem, bár szerintem akármilyen városi egy ember, akkor sem csinálnak meg mindent a gépek, akkor is csak ember marad, akinek vannak érzései, aki egyszer csak szívrohamot kaphat és mindennek vége, stb...
""milyen "köntösre" gondolsz"
Pl. a teremtésmítoszra, és olyan dolgokra, amik az 1-2000 évvel ezelőtt élt emberek fejében éltek a környező világról. Vagy Pl. hogy az ember azért teretetett, hogy uralkodjon a Földön és annak minden javain. Akkoriban ez elment, de ma már elfogadhatatlan és önző hozzáállás."
Hát de a fajok közt nem az ember uralkodik? Mi rendelkezünk a legjobb technikai megoldásokkal, más állatnak nincsenek olyan komplex gondolatai, nem jártas a tudományokban, filozófiában, stb... :DD Lehet hogy épp azért is van az embereknek a vallás, hogy ne fordítsák maguk ellen az erejüket, hanem mindent csak ésszel...?
"Értem, bár szerintem akármilyen városi egy ember, akkor sem csinálnak meg mindent a gépek, akkor is csak ember marad, akinek vannak érzései, "
Ez igaz, de itt most nem a gépeken van a hangsúly, 1000 oka van a vallásosság csökenésének,amelyek egymással összefüggenek. Én csak kiragadtam 1-2-t pl a gépeket, de önmagában a gépek, a technológia még nem elég ehhez.
Persze világos...
Csak ha "kötekedek", az nem azért van, mert meg akarom cáfolni hogy nem ezért csökken a vallásosság, hanem hogy milyen szomorú hogy ilyen miatt elfelejtkeznek magukról az emberek :) azért még ment a zöld :P
"Hát de a fajok közt nem az ember uralkodik?"
Nem is arra akartam utalni, hogy nem az ember a legjobban alkalmazkodott faj, hanem a céljára. Akkoriban alapfeltevés volt, hogy uralkodnunk kell a Földön, és hogy minden azért van, hogy minket szolgáljon. De ez nem szabad, hogy cél legyen. Ma már tudjuk, hogy egészséges szimbiózisra kell törekedni a természettel, és nem kihasználni. És véletlenül sem miattunk vannak a földi javak, egyszerűen csak egy faj vagyunk a többi közt. Nem tehetjük meg, amit csak akarunk. Akkoriban fel sem merült, hogy tönkretesszük a Földet, sőt minél jobban ki kellett használni a túlélésért. Ma már kicsit idejétmúlt felfogás, nem taníthatjuk ezt a következő generációknak.
"Hogy a vallás okozná a lezüllöttséget, azzal nem értek egyet, legalábbis én még nem tapasztaltam ilyet"
Te nem, más igen. Olvas el pár GYK-s kérdést. Hányan vannak akik vallásuk miatt nem lehetnek szerelmükkel családjukkal, nem barátkozhat gonosz világival és ezért magányos, vagy csak nem hallgathatják azt a zenét amit szeretnének.
Az pedig téves felfogás,hogy a vallásoknak a szeret terjesztése a célja. A vallások célja,hogy Istenek falagát nyalogassuk különben jaj nekünk. A te istened szeretet központú (ami vicces egy milliárdos sorozat gyilkostól). De ő is csak egy a sok közül, más istenek ember/állat áldozat követeltek lehet épp azért rossz minden mert nem áldozzuk fel a falu szüzét. Azért mert a tiednek jelenleg kevésbé véres a szívecskés köntöse még nem teszi őt létezővé. Hamis vallást pedig nem sok értelme van terjeszteni.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__3..
Ezért a kérdésért pl. itt szépen megmagyarázzák a hívők a lánynak, még nagyobb bűntudatot keltve benne, hogy csak a házasság utáni szex a mormális és csak kereszténnyel lehet. S utána még hozzáteszik, hogy a lány szerelme valószínűleg nem is érdemes az örök életre, tehát őt nem szeretheti, mert minek. o.O Nekem ez magas.
Másik: "Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel!- milyen káosz lenne a társadalomban, ha mindenki szabadon gyilkolhatna, mi meg még rájuk is mosolyognánk, és megjutalmaznánk őket?
Álszentek a vallás tagjai, nem is tartják be, amit mondanak. Mivelhogy nem is lehet, mert emberek vagyunk, hibázunk, szeretünk, gyűlölünk, stb.
A
A vallást szerintem ne azonosítsuk a szélsőséges, fundamentalista ágakkal. (Ez igaz a keresztényekre és a muszlimokra is.)
"A vallások célja,hogy Istenek falagát nyalogassuk különben jaj nekünk."
Nem. Konkrétan a kereszténység eredeti célja, hogy reményt és hitet adjon ott, ahol az ember különben már feladta volna a harcot. Egy olyan eszköz, amivel a belső energiáinkat aktiválhatjuk, és a helyes irányba terelhetjük. (Hogy mi a helyes, az más kérdés, de azért főleg erkölcsi útmutatásokról van szó.) Egy olyan világ, ahol valóra válnak az álmok és egy szerető, gondoskodó környezetben lehetünk. Ezt a világot vetíti ki a valóságra, és a hívők ebben élnek. Kb. mint a gyerekeknél a képzelt barát. Megnyugvást ad, nem veszekszik, megbocsát, mindig ott van, ha vígasztalás kell.
A gond az, hogy ez a "kivetített" világ egyre kevésbé passzol a mögötte lévő valósággal, legalábbis azoknál, akik figyelemmel kísérik az emberiség törekvését a megismerésre. Nem csoda, hogy az egyház sokáig nem támogatta a tudományt, és sötétségben tartott többszáz évet. Csak úgy tud jól működni ez a hitvilág, ha az emberek világképe megmarad a 1500-2000 évvel ezelőtti szinten, amikor a Biblia íródott.
Ne legyen félreértés, a kereszténység (és gondolom a többi vallás is) alapvetően pozitív energiákat szabadít fel az emberben, ha nem elvakult az illető. Csak ehhez valóban el kell hinni, amit mutat felénk, amit állít.
Olyan, mint egy romantikus film, ami könnyet csal a szemünkbe. Amíg sötét van a moziteremben, működik, és gyönyörködtet, de ahogy besüt a nap, és egyre kevésbé látjuk a vásznat, elvész a varázs.
Ez a körülményektől és az adott ember egyéniségétől függ. kifejtették előttem, az ember mitől bizonytalanodik el. Az ilyen ember fél a jövőtől az ismeretlentől, nem tudja,hogyan reagáljon, de megkérdezni is szégyelli, mert van önérzete. Ez az állapot elviselhetetlen, ráadásul ilyenre rá is lehet venni valakit, például neveléssel. Ha az illető hisz egy felsőbbrendű lényben, a helyzet alapvetően változik meg. Az ismeretlen és a rossz isten rendelése (nem mi vagyunk a hibásak), megmondják, mit tegyünk, nekünk elég szót fogadni. Adottak a rituálék hivatalosan (mise), és hétköznapian (imádság). Ez egyfajta vonalvezetést ad az életnek.
Aki ezt magától is képes szervezni, aki megérti a környezete működését akár villámról, akár az atomenergiáról, akár az adózásról van szó, nincs szüksége mankóra. Aki ha nem tud valamit, fel tudja mérni, szüksége van-e rá, és hol nézzen utána, nem várja, hogy vezessék, képes járni. A tudománnyal ez annyiban függ össze, hogy ma nagyobbak a lehetőségek, mint mondjuk 500 éve. Az erkölcsöt nem keverném bele, az nem vallás-ateizmus kérdése, hanem tisztesség-hitványság dolga. Mindkettőből van mindkét közösségben.
Ha megnő a bizonytalanság, mint például ma nálunk gazdasági téren, nő a vallásra ráébredők száma. Ha konszolidálódik a helyzet, kevesebb szükség van mankóra.
Ezt kicsit bonyolítja a befolyásolás, térítés és a gazdasági helyzetből adódó tanulási vágy, és tanulási lehetőség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!