Jézus miért nem hagyott feljegyzéseket?
Luk.ev 4
Jézus a názáreti zsinagógában
16 Ezután Názáretbe ment, abba a városba, ahol felnevelkedett. Szombaton, szokása szerint elment a zsinagógába. Amikor felállt, hogy az Írásokból felolvasson, 17 Ézsaiás próféta könyvét adták a kezébe. Kinyitotta a könyvtekercset, és azt a helyet kezdte olvasni, ahol ez van írva:
18 „Az Örökkévaló Szelleme van rajtam,
mivel felkent engem,
hogy örömhírt mondjak a szegényeknek,
elküldött, hogy szabadulást hirdessek a foglyoknak,
a vakoknak pedig szemük megnyílását,
hogy megszabadítsam a szenvedőket és elnyomottakat,
19 és hirdessem az Örökkévaló kegyelmének idejét.”[f]
20 Behajtotta a könyvtekercset, visszaadta a szolgának, és leült. A zsinagógában mindenki várakozva nézett rá. 21 „Ez az Írás most teljesedett be a fületek hallatára” — mondta nekik.
Azért nem írt semmit, mert már minden szükséges, lényeges, az emberiség számára létfontosságú tanítás és információ le volt addigra jegyezve. Maga az Úr jelenti ki, hogy mindaz, ami a prófétáknál és Mózesnél megíratott, őróla szól, azaz az Isten szándékáról a megváltásunkat illetően. A Felkent nem hozott új dolgokat, ezért nem is kellett feljegyzéseket készítenie saját dolgairól, mert az csak ugyanaz lett volna, mint ami már meg van írva.
Az apostolok írásai is csak emlékeztető iratok voltak, az alapvető tanítás és bizonyság átadás szóban zajlott, amire pl. bizonyság a János evangélium végén a megjegyzés, hogy annyi mindent lehetne még írni, ami a világ összes könyvébe sem férne bele. A fennmaradt levelek is abból a szükségből születtek, hogy a távolság miatt nem mindig volt lehetséges személyesen tanácsolni, de pl. Jánosnál látjuk, hogy a lehető legszűkszavúbban írt csak, és mindig a szemtől szemben beszélgetést várja és ígéri a testvéreknek.
Mert mint rabbinak, lejegyezték a mondásait. Ezt jelöljük Q-val (quelle = forrás [német]). Ez sajnos nem maradt ránk. Viszont ami kimaradt Mk-ból és Mt-ban és Lk-ban benne van származnia kell valahonnan.
Google többet tud, nézz utána pontosabban ha szeretnél
7es,
A Q forrás elmélete egyáltalán nem kizárólagos igazság, sok kutató vitatja, és nem is alátámasztható korai bizonyságokkal, hanem egy XIX. századi kigondolás, amit aztán a 60as években megtalált Tamás evangéliummal próbálnak igazolni, ami azonban erősen gnosztikus írás, és a 2. században íródott csak.
A hivatásos rabbik beszédeit csak jóval a Felkent földi szolgálata után, a Bar-kohba lázadást (i.sz.135) megtorló nagyszabású öldöklést követően kezdték el feljegyezni, amikor a jeshivákat felszámolták és sok hittudós halálával a tanításuk is elveszett. Egészen addig a szóbeli hagyomány és bölcsesség leírását kimondottan ellenezték a judaizmusban.
Üdv az ókorban, Kérdező!
Ókori személyek nem nagyon hagytak maguk után írott forrásokat. Vezetők sem. Amiket ismerünk, azok szinte kizárólag történetírók (leginkább) másolatban fennmaradt munkái.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!