Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az emberiség nem képes civiliz...

Az emberiség nem képes civilizált társadalomba szerveződni vallás nélkül?

Figyelt kérdés

Amint fokozatosan a Nyugat elhagyta a vallás gyakorlatát és ateista lett, fokozottan érzékelhető a társadalmuk hanyatlása.


Elkerülhetetlen már az összeomlás?


Tényleg a vallás az egyetlen tényező amely képes az ember állati ösztöneit megzabolázni és megszólítani az emberi oldalát?


2021. júl. 14. 08:57
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
86%

Forrásmegjelölés? Definíciók?


"fokozottan érzékelhető a társadalmuk hanyatlása" Pfff.

2021. júl. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
82%
Kultúrmarxista-e vagy?
2021. júl. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:
70%

A nyugatnak most is megvannak a vallásai, csak ideológiákra cserélték azokat.


Ha a kérdés úgy szól, hogy lehet-e vezető ideológiák nélkül koherens társadalomba szerveződni, akkor arra a válaszom, hogy valószínűleg nem lehet.

2021. júl. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
100%
De úgy kérdezhetjük, hogy létezik-e jól működő, stabil társadalom központilag előre meghatározott, belénk nevelt erkölcs és értékrend nélkül. Vagy másképp: honnan erednek, miben gyökereznek az erkölcsi normák. De ez további kérdéseket vet fel, több dolgot is definiálni kellene előtte..
2021. júl. 14. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező nyilván nem a releváns válaszokra kíváncsi, hanem csak a vallásfájását akarja ventillálni egy kicsit.


Viszont engem érdekelnek a releváns válaszok is, köszi az eddigieket.

2021. júl. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
53%

A különféle vallások erkölcsei túl régiek és nehéz őket aktualizálni.

Volt már ilyen, a zsidók vallása a bosszúálló Istennel már nem elégítette ki a teljes zsidóságot, megváltozott az erkölcsük, így hatalmas feszültségek árán kitalálták a kereszténységet, ami sokkolta őket abban az időben és megosztotta társadalmukat és a későbbi reformáció is részben idetartozik.

A vallási dogmák megújulása roppant nehézkes ezt tapasztalhatja minden vallásos, akik figyelemmel kísérik a világban történő etikai változásokat, kezdve a váláson, a homoszexualitás megítélésén keresztül a család pozíciójáig, vagy a családon belüli dominanciát tekintve, például a gyermekek, vagy a nők helyzetének alakulását nézve.

Minden kornak saját etikája van, az ókorban keletkezettek mára már visszahúzó erővel bírnak, különösen érvényes ez manapság az Iszlámra és meglepő, hogy a katolikusok néhány kérdésben képesek lettek akceptálni a modern kor igényeit, szerintem ez ritkaság és az egész kereszténységre nem is jellemző, vagyis csupán egyes személyeknek köszönhető.

Az etika egyébként sem a vallások által jött létre, a törvénykezés, bíráskodás minden ismert társadalomban jelen volt, Hamurabbi törvénykönyvétől a római jogig sorolhatnám és ez az erkölcs alapja, a törvénykezés, a jog.

2021. júl. 14. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 A kérdező kommentje:

4


Erkölcsi normál nélkül nem létezhet társadalom mert sem a törvény, sem a rendfenntartó erők nem képesek a hatalmas tömegeket kordában tartani. Hacsak nincs természetesen valami új technológia, mint villanyoszlopokra szerelt energia fegyverek, esetleg testbe ültetett gondolkodást, viselkedést befolyásoló műszerek.


Kétségtelen, hogy a vallásnak komoly szerepe volt az emberi civilizáció kialakulásában és fennmaradásában. Igazából most éljük azokat az időket amikor a legkevésbé vallásosak az emberek és a legateistábbak. Tehát ismeretlen talajon járkálunk, megválik mi sül ki majd belőle.


Hogy mennyire tudja a vallást helyettesíteni az oktatás? Hát semennyire, amint látjuk. Nem hat a “lélekre”, lelkiismeretre az oktatás csak az észre, hogy miért ésszerű etikusan viselkedni. Az eredmény meg láthatóan nem ugyanaz. Kit érdekel, hogy van Isten vagy nincs. De amíg az ember azt gondolja, hogy valaki figyeli esetleg számonkéri akkor jó eséllyel jobb lelkiismerettel cselekszik. Tehát praktikusabb is

2021. júl. 14. 12:33
 8/39 anonim ***** válasza:
100%

#7 Félreértetted, olvasd el kérlek az első mondatot újra. (#4)

De 5-ösnek lesz igaza, és a már kész, profétai válaszaidat hírdeted.

2021. júl. 14. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:

Hát kezdjük akkor ott, hogy illene definiálnod, hogy milyen egzakt kritériumok alapján jelented ki, hogy a nyugati társadalom hanyatlik.


Mert mondjuk egy mélyen vallásos ember szemében már önmagában az a tény hanyatlást jelent, ha sokan lesznek ateisták.

Viszont ha te így gondolod, akkor menjél a Vallás topikba.


Szóval mi az, ami alátámasztja a "nyugat" hanyatlását? Ezt láttad a fidesz-tévében?

És hogyan függ össze ez az ateizmussal?


Mert ha csak a száraz gazdasági adatokat nézzük, akkor nem hanyatlik.

Ha a katonai erőt nézzük, nem hanyatlik.

De ha egy kicsit elvontabb metrikákat akarunk nézni, akkor van pl. egy olyan, hogy boldogság-index, ami egy komplex mutató, és a száraz gazdasági mérőszámokon kívül tartalmaz nem igazán számszerűsíthető összetevőket is.

Mindenesetre itt a lista:

[link]


Hát valahogy azt látjuk, hogy jellemzően épp azokban az országokban a legboldogabbak az emberek, ahol a vallástalanság a leginkább elterjedt.


Tehát az elérhető mutatók alapján épp az ellenkezője látszik annak, mint amit te próbálsz állítani: az "ateista" országok gazdagabbak, boldogabbak.


Tehát kanyarodjunk vissza az elejére:

mi alapján állítod azt, hogy hanyatlik a nyugat?

2021. júl. 14. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 A kérdező kommentje:

9


Nem kell rögtön ellenségesnek meg pöffeszkedőnek lenni ha valaki nem ugyanazon a véleményen van. Elég mérgező az atmoszféra itt a tudomány rovatban de azért megpróbálom.


Szóval az alapján állítom, amilyen értékeket vallanak a mai emberek, amely értékek a legelterjedtebbek. Például a hűség, becsület, bátorság, igazmondás már nem annyira fontos és elterjedt értékek mint például a magabiztosság, kommunikációs készség, üzleti érzék, népszerűség, akár ravaszság, stb. Tehát az utóbbiakra fektetnek nagyobb hangsúlyt az emberek, az előbbiekre meg kevesebbet. Gondolom még neked sem esik nehezedre megállapítani mely forgatókönyv eredményez jobb erkölcsi színvonalat, az amelyikben az előbbiekre is hangsúlyt fektetnek vagy amelyikben nem fektetnek akkora hangsúlyt.


Mit kell ezen annyit bizonyítani, kutya érti. Értem hogy utálod a vallást meg a vad liberalizmust pártolod de azért tartsunk már mértéket.

2021. júl. 14. 13:18
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!