Keresztény embernek kell az Ószövetség? Az új "Biblia" az Újszövetség?
Miért fontos a kereszténység számára az Ószövetség, ha Jézus élete és tanítása úgyis az Újszövetségben van megírva? Miért relevánsak a zsidóság szokásai, törvénykezése, mi hány könyök hosszú legyen, Izrael népe 100x elfordult Istentől stb...?
(Békésen és nyugodtan.)
Szia kérdező. Keresztény vagyok, és nekem sem problémamentes az Ószövetség értelmezése. :)
Az Újszövetséget ismertem meg először alaposan, és neked is ezt ajánlom. Nem kell átrágnod magad az Ószövetségen, mert az életkedved is elmegy, mire a főszereplőhöz jutsz. Ugyanakkor.
Az Ószövetség mellett szóló érvek:
– Jézus nem utasította el az Ószövetségi Írásokat, magát az ószövetségi próféciák beteljesítőjének tartotta. Sokszor idézett is az Írásokból.
– Az Ószövetségben is találunk számos olyan igehelyet, melyek szellemisége teljesen megegyező Jézuséval. Példák:
Mikeás 6,8
6,8 Megjelentette néked, oh ember, mi légyen a jó, és mit kiván az Úr te tőled! Csak azt, hogy igazságot cselekedjél, szeressed az irgalmasságot, és hogy alázatosan járj a te Isteneddel.
Ésaiás 58,6-11
stb. …
– Jézus eljövetelének jelentősége nem érthető meg az Ószövetség előzménye nélkül, az ember bűnbe esett (ő Isten Fia, a Megváltó a Sátán uralmától).
Jézus: „Látám a Sátánt, mint a villámlást lehullani az égből.”
Luk 10,18
– Számos szimbólum kapcsolja össze az Ó- és Újszövetséget. Pl. Jézus Krisztus előképe az Ószövetségben a bűnért bemutatott bárányáldozat, illetve az Egyiptomot sújtó legutolsó csapás (elsőszülöttek halála) ellen Isten által adott védelemre emlékeztető páskabárány ünnep.
A bibliai Isten nagyon fontos tulajdonsága, hogy Ő a SZABADÍTÓ, az embert nem saját erőfeszítései szabadítják meg, hanem maga Isten. Ő szabadította meg - fizikailag - az elnyomott zsidókat az egyiptomi fogságból, Mózes vezetésével, mely szintén előképe az újszövetségi szabadításnak. S mit olvasunk az Újszövetség első oldalán (Máté ev.)?:
„1,21 Szűl pedig fiat, és nevezd annak nevét Jézusnak, mert ő szabadítja meg az ő népét annak bűneiből.”
A Messiás szó jelentése: Felkent, görögül: Krisztus. Jézus jelentése: „Isten a szabadító”.
– Az Ószövetséget szakirodalom, háttérirodalom elolvasása nélkül félreérteni lehet.
Ha szeretnél kicsit előbbre lépni a témában, ajánlom alábbi két könyvet:
Ursula Struppe: Bevezetés az Ószövetségbe (JEL Kiadó, 2003)
Dér Katalain: Próféciák a Messiásról (Kairosz)
Előző vagyok. Az Ószövetségből első körben fontos a bölcsességi irodalom: Zsoltárok, Példabeszédek, Prédikátor, Jób könyve. Üdítő olvasmány a Jónás könyve, Isten irgalmát mutatja és vicces is.
Fontos még Mózes 1, Mózes 2, a nagyobb prófétákat se árt ismerni Jeremiás, Ésaiás, Dániel. Én ezeken kívül olvastam még Józsué könyvét, Bírák könyvét, Sámuel I-II, Ruth könyvét.
A Mózes 2 könyve (Exodus) azért fontos mert szimbolikusan hasonlóság van az újszövetségbéli szabadításhoz.
Elég következetes az Ó- és Újszövetség kapcsolata. Az Újszövetségben ugye, be van lengetve az örök élet lehetősége. Lapozzunk csak vissza a Genezis elejére. Az édenkertben a jó és gonosz tudásának fáján kívül egy másik fa is volt: az élet fája. Csak erről nem ehetett az emberpár, a bűnbeesés miatt.
2,9 És nevele az Úr Isten a földből mindenféle fát, tekintetre kedvest és eledelre jót, az élet fáját is, a kertnek közepette, és a jó és gonosz tudásának fáját.
...
....
3,22 És monda az Úr Isten: Ímé az ember olyanná lett, mint mi közűlünk egy, jót és gonoszt tudván. Most tehát, hogy ki ne nyújtsa kezét, hogy szakaszszon az élet fájáról is, hogy egyék, s örökké éljen:
3,23 Kiküldé őt az Úr Isten az Éden kertjéből, hogy mívelje a földet, a melyből vétetett vala.
3,24 És kiűzé az embert, és oda helyezteté az Éden kertjének keleti oldala felől a Kerúbokat és a villogó pallos lángját, hogy őrizzék az élet fájának útját.
34-ed
"találunk megegyező szellemiségű helyeket"
Hát ez épp azt támasztja alá, hogy egyébként nem egyezik a szellemiség.
Jellemzően a Krisztus féle szetet eszme minden vallásban ott van.
Nem mellesleg a 10 parancsolat más népeknél alapértelmezett szellemiség. Az, hogy az ószövetségbe ezeket külön írott parancsba kellett adni (pl. : ne ölj) ép a társaság ellentétes alapállására utal.
Ezzel szemben jézus gyökeresen más.
#38, akkor olvasd végig még egyszer az Ószövetség mellett szóló érveket. Kezdve Jézussal, aki nem tagadta meg az Írásokat, a próféciák beteljesítőjének tartotta magát. Ezek miatt nem elvethető az Ószövetség. Számomra is nehézséget okoz az értelmezése. Némileg segít a dolgon Ursula Struppe könyve.
Illetve ma találtam épp rá egy 19. századi anglikán gondolkodóra, Frederic Farrar-ra, aki ezeket a fogós teológiai kérdéseket tárgyalta, archive.org-ról letölthető számos munkája, én ezeket fogom elolvasni:
Eternal Hope (1978)
The Bible : its meaning and supremacy (1897)
ez utóbbi vág témába
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!