A biblia a 16. században lett kiadva. Mit hozott a biblia?
A kérdés mindenkihez szól aki ehhez a kérdéshez tudna valamit hozzáfűzni.
Az érdekelne (mint laikus gondolkodót), változott-e valami az emberek alapfelfogásában, vagy bármilyen téren? Ha igen, mi?
A kérdés kiindulópontja:
Annyi rengeteg ember hivatkozik a bibliára manapság nap mint nap, mint az élet kérdéseinek az igazi válaszadójára, hogy felmerül a kérdés, milyen válaszok voltak előtte. Annyi ember tartja magát (többé kevésbé) a biblia "írásaihoz"
, hogy az ember arra gondol, a biblia megváltoztatta az embereket az élethez való hozzáállásukban. Végülis ez egy óriási változást kellett hozzon(ha lassan is), ha abból indulok ki, milyen sok bibliahívő van.
Nem tudom mennyire nehéz a kérdés hozzáértőknek, akik a történelmet jól ismerik, és átfogó rálátásuk van. Számomra rejtély, de annál jobban érdekel.
(Ha nem jól érthető a kérdés, visszakérdezésre, megpróbálok azonnal válaszolni)
Aki tud segiteni, nagyon köszönöm.
A 16. századtól pedig két fontos dolog történt.
Egyrészt a könyvnyomtatás, ami lehetővé tette a könyvek sorozatgyártását az előtte levő egyenkénti, kézi másolással szemben.
A másik a nemzeti nyelvű bibliafordítások elkészítése, hogy ne csak latin nyelven álljon rendelkezésre.
Ez a reformációval együtt azt eredményezteb hogy a Biblia mindenki számára elérhető lett, eljutott az emberekhez -előtte csakaz egyháznak volt Bibliája, latin nyelven és az emberekhez csak a papokon keresztül juthatott el, magyarázatokkal együtt...
#27
"Ők autentikusan(hitelesen) közvetítenek?"
Ki mások, ha nem ők? Az apostolok tanították és arra érdemesre találták őket, hogy az ő nevükben vezessék a gyülekezeteket, illetve hatalmas területeket is. Ha a Szentlélektől vezetett apostoloknak megfeleltek, akkor nekem is.
Róluk az apostolok mondták, hogy megbízhatóak, a 19-20. századi önjelölt tanítók csak saját magukról mondják ezt, nincs senki aki tanúsítaná, hogy ők valóban Isten igéjét hirdetik, ahogy azt Krisztus elrendelte apostolai által.
jo ha az ideak vonzanak #Kerdezo
viszont gyorsan hirtelen nyugodtan lassithatnal
Isten bizonyságot tesz az övéi mellett:
Apostolok Cselekedeteiből egy rész:
"Azért sok időt töltöttek ott, bátran prédikálva az Úrban, ki bizonyságot tesz vala az ő kegyelmének beszéde mellett, és adja vala, hogy jelek és csodák történjenek az ő kezeik által."
Ki tett bizonyságot a prédikált ige mellett? Az Úr!
:)
12: idézet tőled:
#10
Semmiben sem különbözik, csak nem a Bibliából alakult meg a kereszténység, hanem pont fordítva..
A wiki szerint a kereszténység a biblián alapszik. Tehát kinek higgyünk?
"A kereszténység az Ószövetségen, valamint Keresztelő Jánosnak, Jézus Krisztusnak és első követőiknek az Újszövetségben leírt életén és tanításaikon alapul."
A #12 is ezt írta neked. Az egyház összeszedte ezeket egy könyvben.
A Biblia több könyv egy könyvbe rendezve. Néhány könyv már létezett belőle a kereszténység előtt, néhány közben és a kereszténység alatt keletkezett, de a Bibliát amiről kérdezel, ami először nyomtatásban megjelent, az a keresztény Biblia.
A keresztényég akkortól van, amikortól Jézus emberré lesz és tanítani kezdi az embereket. A róla szóló könyvek (tekercsek), és azok a tanítások amiket majd elmond, előtte is léteztek, ilyen értelemben a tanításait be lehetett tartani, de követni a krisztusi utat még nem tudták, ehelyett a Messiást várták. Ez a Jézus előtti könyvek gyűjteménye az Ószövetség, ami a héber Biblia. A keresztény Biblia tartalmazza az ószövetségi könyveket, de a keresztények nem az abban leírt, akkori népnek írt törvényeket követik, hanem Jézus szellemiségét. Ilyen értelemben igaz amit a wikin is írnak: "A kereszténység az Ószövetségen, valamint Keresztelő Jánosnak, Jézus Krisztusnak és első követőiknek az Újszövetségben leírt életén és tanításaikon alapul."
Különbség van a "kőtáblás" törvények, és a "szívbe írt" törvények között. Ezért sem igaz, hogy a keresztény hit a Biblián alapszik. (Ahogy te írtad kérdező.) A Biblia egy könyv. Írások vannak benne. Ezek az írások bár Istentől valóak, emberi értelem nélkül nem jöhettek volna létre, és éppen ezért emberi értelem nélkül nem is követendőek. A keresztény hit nem egy szöveget követ, hanem Jézust. Jézust nem egy könyvből ismerjük meg, hanem a tettein, a tanításain keresztül, amiket összeszedtek egy könyvben. Ez egy veszett nagy különbség. Kinyomtathatod,sokszorosíthatod, kötelezővé teheted, betaníthatod szóról-szóra, de semmilyen hatása vagy következménye nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!