Hogyan fogadjam a TÖRÖK vendéget?
Először is tudd meg, hogy muszlim vallású-e, és hogy mennyire gyakorolja a vallását. Ennek ismeretében már könnyebben boldogulsz.
Nem tudom, mennyi idő van a vendég érkezéséig, de ajánlom figyelmedbe Ottlik Károly: Protokoll c. könyvét. Ha jól emlékszem (mert régen olvastam), ebben van tanács különböző külföldi vendégek fogadására.
De szerintem, mindenképpen fontos, hogy személy szerint tájékozódj a partnerről.
Valóban jó lenne kideríteni azt, hogy mi az amit nem ehet pl. vallási vagy egészségügyi okokból. Ezt illő gesztussal meg lehet tőle kérdezni, hogy milyen ételt fogadna szívesen.
Ha ezt tudod, akkor pont ugyanúgy viselkedj, mint egy másik vendéggel. Ugyanis te házigazda vagy, és a vendég az, aki illeszkedni fog. Én ha pl. törökhöz megyek vendégségbe, akkor török virtust várok el a konyhából. Ha oroszhoz, akkor oroszt. Tehát te ne akarj magyar háziasszonyként törökké válni. Egyrészt marha nevetséges lesz, hiszen lehet, hogy csak a "felét" tanultad meg, másrészt pedig nem is ezt várják el tőled.
Persze apró gesztusokkal el lehet "csábítani", de ne akarj török ételt főzni. Valószínűleg a tiedénél százszor jobbat evett már, hiszen abban él.
Több török barátom van. Ők nem igazán vallásosak mégsem esznek húst. A magyar ételeknél még arra is szoktak figyelni, hogy az elkészítése során se kerüljön bele. (Pl étteremben megkérdezik, hogy a marhapörköltben van-e disznószalonna. Alkoholt nagy ritkán isznak, szerintem egyszer kínáld meg és ha elfogadja rendben, ha nem akkor ne eröltesd.
Különben olyanok mint az európaiak, bármiről lehet velük beszélgetni, ugyanazok az köszöntési, társalgási szokásaik.
Amikor Magyarországon (Pesten) voltak, akkor megnézték a török épületeket, elmentek a Gül baba türbéjéhez, ami nagy török zarándokhely.
Ha én lennék a török vendéged, egy hastáncnak biztos örülnék:)
Viccen kívül: kérdezd meg tőle, mihez lenne kedve, miket kajálna, inna szívesen, nem hiszem, hogy elvárná, hogy lesd minden gondolatát.
Törökország sokat változott az elmúlt években, ők nem bigott iszlamisták, ráadásul imádnak minket, magyarokat.
Úgy neveznek, hogy a "legnyugatibb rokonaink"!
És ez nagyon kedves.
A vallásos törökök külföldön azért nem esznek húst, mert az állatokat nem az ő szabályaik szerint vágják le. Halat viszont esznek külföldön is.
Étkezés után többnyire nem kávét szeretnek inni, hanem jó erős teát cukorral, citrom nélkül.
"A vallásos törökök külföldön azért nem esznek húst, mert az állatokat nem az ő szabályaik szerint vágják le"
Ez a kóser konyhára érvényes megállapítás.
(A zsidó konyháról van szó)
Miért-is vezetjük félre a kérdezőt?
tegnap 18:43
Te vezeted félre a kérdezőt. Jó lenne, ha máskor kiegészítenéd a műveltségedet, mielőtt nagy magabiztosan hozzászólsz egy témához.
Ha üzleti partnerről van szó, valószínűleg értelmiségi emberekről beszélünk, ez esetben meg egy két szokást leszámítva pont ugyanúgy élnek, viselkednek mint mi , magyarok. Ha vallásosak, nem esznek disznót, ha étterembe viszitek őket, ugyis magának rendel, ha ti főztök, főzzetek, csirkepörköltet, vagy vmit.
Nincs cipőlevétel, hajlongás,vagy étkezés előtti ima, alkoholt kínáljatok, de ne erősködjetek, "ki kell próbálni a magyar pálinkát, naaaaa), mert van aki nem fogyaszt alkoholt. Ne tegyetek rengeteg evőeszközt az asztalra (hal kés, steak kés, 3 desszertes villa, kanál...náluk nem szokás Törökországban, és ezzel zavarba lehet őket hozni)
Imádják a salátát, ami oliva olajjal van meglocsolva. A találkozáskor köszönthetitek őket Merhaba vagy Selam -mal (ejtsd: merhábá,szelám)
ha megköszönök vagy megdícsérik az ételt, mondhatod: Afiet olsum (ejtsd áfietolszum).
ha ezt a 2 dolgot megtanulod törökül, imádni fognak.
sok sikert!
(tapasztalt török vendéglátó:-) )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!