Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A -ba, -be, -ban, -ben ragok...

A -ba, -be, -ban, -ben ragok keverése az nyelvjáráshoz tartozik, vagy csak simán alul műveltségnek számít? Mert azt tudom, hogy van olyan nyelvjárás, ahol a -val, -vel ragokat cserélik föl.

Figyelt kérdés

2012. jún. 15. 12:54
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
80%

Nos, ha neked szegényes - ám beszélj abházul (szubjektív a dolog, de nekem rettenetesen hangzik), vagy lezgül (hogy a túloldal se maradjon említetlen). Inuitul is jó lesz:-).

Én maradok a magyarnál (és még egy-két nyelvnél). Az "a"-vá rövidült "az"-névelőt pedig szívesebben használom: mivel két mássalhangzó gyakorta találkozott volna, a nyelvfejlődés, bölcsen és következetesen, a könnyebb, kellemesebb kiejtés mellett döntött. Mára a különböző múltidők használatát is kiiktatta - ez is ésszerű egyszerűsítés. Örülnék azonban, ha egyéb szerkezetek - amelyek egyben "színei" is a nyelvnek - nem kopnának ki a használatból olyan tendenciák hatására, amelyeket veszélyesnek látok. Lehet vitatkozni - azért vagyunk itt - de ez a véleményem nem változik.

2012. jún. 17. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
69%

Nem látod, hogy a nyelvi változásokban egyensúly van. Ha valami kikopik, helyette más összetettebbé válik, és új szerkezetek, szabályok jelennek meg a nyelvtanban. Sőt ha tudatosan koptatnak ki valamit, nagyon hamar a nyelv reagál rá: a nyelvművelőknek "hála" szinte sikerült kiírtani a létige+ -va, -ve befejezett értelmű passzív szerkezetet. (Ami egy cselekvés eredményére mutatott rá.) Helyette viszont a Tsz./3. személyű igealakot kezdtük használni. Vö.:

Az ablak be van csukva.

Becsukták az ablakot. (Még akkor is, ha történetesen egy valaki csukta be.)


Amúgy anyelvi változásoknak semmi em szab határt, lehet kialakul méág 2-3 névelő, vagy új igemódok jönnek létre, persze a jövőben is eltűnhetnek szerkezetek. Alényeg, hogy a változások mindig egensúlyban vannak. Ami eltűnik, helyette jön valami más.

2012. jún. 17. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
Értékelem a válaszod és köszönöm. Sok mindent látok, hogyne: de ami miatt nehezen viselem el a nyelvfejlődés egyes mai rész-jelenségeit, az a háttér, amelyet mögöttük "kell" látnom. Mert igen: látnom "kell". Az oktatás szisztematikus leépítésére, tartalmi silányítására gondolok - és arra, hogy a "-ba,-be" vészesen gyors terjedésének okozói - ezt látom itt az oldalon - túlnyomó részt megdöbbentően primitív szókinccsel, még primitívebb tartalmakat közlő emberek. Ebben tehát egyfajta általános(? - vagy azzal fenyegető) "leintegrálódási" tendenciát látok. Természetesen megjelenik azért az ellenkező pólus is: a bonyolult, erősen intelligens és magasan képzett beszélő, aki - egyfajta "anarchista" vagánysággal - megvonja a vállát és azt mondja: "igen. Csakazértis! - mert én már minden törvény felett állok". Ha választanom kell a két típus közül, mindenképpen inkább az utóbbit...de LEGinkább a "-ban,-ben"-t, megfelelő helyen.:-)
2012. jún. 17. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
83%

Valaki itt nagyon tanultan próbálja a nyelv természetes változásának beállítani a ba-be, ban-ben közti különbség eltűnését, és gyakori példája az "az"-ból rövidült "a".


Tőle kérdezem, hogy valóban nem látja, hogy az "az-a" rövidülés nem eredményez jelentésvesztést, míg a "ban-ba" összemosásban a jelentés is csorbul?


Hasonlóan rossz példa:


- Hová mész?

- Laposelemér.

- Nem a nevedet kérdeztem.


A szóvégi tárgyragot sem ejtjük sokszor, mert a legtöbb beszélő rest. Egyértelműen kétértelművé vált a beszéde az eredeti kérdező számára.


Lehetne még rengeteg rossz példát hozni a pongyola ejtés helyesírásba történő átemelésének kudarcáról.


- Bemegy a gyerek a boltba, oszlop. (oszt lop, és lop... valalmit)


Van egy motorom, osztriga. (és Riga típusú).


A -ba-be, -ban-ben helyes használata nem valami elitizmus, vagy sznobság, ahogyan a mindennapi zuhanyzást is csak a legápolatlanabb koszfészkek tartják megvetendő úri huncutságnak.

2012. jún. 18. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
86%
Kedves előző! Elterjedt "újbeszél":-)-fordulattal azt mondanám: NÁLAD A PONT! - de nem. Inkább: TIÉD A PÁLMA.
2012. jún. 18. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:
86%

Úgy látom, hogy ezek a válaszok már régen nem arról szólnak, hogy alulműveltségnek számít-e a -ban, -ben ragok elhagyása.

Bár én nem tudok érdemben hozzászólni, / mint egy válaszoló írta, aki nem nyelvművelő, az minek szól hozzá,/ de felhívom a figyelmeteket arra, hogy itt a nyelvi kulturánk, nyelvi értékeink megmaradása vagy beolvasztása,

eltűnése a fő cél.

Fel kellene most már ébredni, nem egy legyintéssel elintézni, ugyan már, ez legyen a legnagyobb problémánk, hogy megmarad-e a beszélt nyelvben a -ban, ben ragok használata.

Amilyen választ kaptam az igekötős igékre, amit felvetettem példának, na az egy kicsit fejbe vágott.

Én példának hoztam fel, hogy nem kellene úgy írni.

A válasz rá, hogy miért ne? Jó az úgy, a segédigéhez kell kapcsolni az igekötőt, nem a hozzá tartozó igéhez.


A magyar nyelv nehéz, de gyönyörű, mi nagyon szeretjük és ragaszkodunk hozzá.

Azzal egyetértek, hogy a nyelv változik, de nem mindegy, hogy hogyan.

A -ban, -ben ragok helyes használatát meg kellene tanulni, nem kijelenteni, hogy teljesen mindegy, mikor melyiket használjuk.

2012. jún. 18. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
0%

# 26


Valóban nem vagyok nyelvművelő, és áltudománynak tartom a nyelvművelést.Pont olyan áltudomány, mint az asztrológia, egy valódi tudományból (csillagászat) meríti az alapjait, de attól még áltudomány.


# 24


Attól, hogy az illativus és az inessivus egybeesik nem lesz félreértés. Mert az igék és egyéb határozó szavak eligazítanak. Az újlatin nyelvekben már sincs egyértelmű különbség a kettő között, pedig a latinban még meg volt (de csak az írottban, a vulgáris latinban már nem) még is tudják, értik amit mondanak.


Ami a tárgy ragját illeti, a magyar nyelvtörténet során sem ejtették mindig, csak határozott tárgy eseteként. Aztán később ejtették, majd kialakult a "tárgyas" igeragozás. Itt elkezdődött egy változás: a hangsúlytalan tárgy ragját már bizonyos névmásoknál is el lehet hagyni: engemet> engem, tégedet>téged. lehet, hogy kikopik a nyelvből, de az igeragozás akkor is eligazít, ha egybe esne az alanyesettel. (...mint a világ nyelveinek többségében)

2012. jún. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
24%
Akik ennyire ellene vannak ennek a kiejtésbeli fejlődésnek (visszafejlődésnek? hibának? ki-ki döntse el magának), azok tegyék már a szívükre a kezüket és őszintén válaszoljanak: valóban kiejtik azt az n hangot a szó végén? Kétlem, legalábbis én csak nagyon ritkán hallottam ilyet, azt is csak olyantól, aki éppen nagyon zavarban volt vagy mesterkélt (ebből következően visszataszító és idegesítő) stílusban próbált valamit mondani.
2012. jún. 18. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
100%

Nem - élő beszédben nem ejtem ki, de írásban elhagyni sosem tudnám.

(Amúgy meg, ha látom, hogy pipiskedő sznobbal hozott össze a sors, mosolygó kajánsággal váltok át a legízesebb nyelvjárási kiejtésre és fordulatokra..:-) ).

2012. jún. 18. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
75%

Igen, kiejtem.


És a környezetemben is a legtöbben kiejtik. Talán nem csak a haverokkal kellene lógni, mert ha mindenkinek szegényes a kifejezőkészlete, slampos a fogalmazása, akkor abból nem lesz szép és egzakt nyelvhasználat. Csak a hibák rögzülnek, mert "de hát senki se' mondja úgy".


Szomorú.

2012. jún. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!