Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A -ba, -be, -ban, -ben ragok...

A -ba, -be, -ban, -ben ragok keverése az nyelvjáráshoz tartozik, vagy csak simán alul műveltségnek számít? Mert azt tudom, hogy van olyan nyelvjárás, ahol a -val, -vel ragokat cserélik föl.

Figyelt kérdés

2012. jún. 15. 12:54
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
50%

Szimplán suttyóság.


Az alulművelt pedig nem ugyanaz, mint az alul művelt, bár egy védikus szexért érdeklődő butuska plázacicánál éppenséggel lehet átfedés.

2012. jún. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
15%

Nyelvjárás.

Az meg, hogy valaki rosszul használ egy ragot, még nem számít alulműveltnek.

2012. jún. 15. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
70%
Lehet, hogy csak nem tanulta meg valaki a nyelvtan órán, hogyan kell helyesen használni a ragokat. Hová kérdésre a ba- be, hol kérdésre a ban, ben a helyes, mindig a szórendnek megfelelően. Szerintem, ha valakinek van nyelvérzéke, ezt magától is jól használja. A val, vel-t illetően más a helyzet, van olyan nyelvjárás, ahol nem is alkalmaznak teljes hasonulást, tehát nem az utolsó mássalhangzó kettőződik. Pl. azt mondják, találkoztam Erikvel, és nem azt, ami az irodalmi nyelvben helyes volna, találkoztam Erikkel.
2012. jún. 15. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim ***** válasza:
71%
Nem nyelvjárás. Csak sokan eleve rosszul tanulják meg a szüleiktől, majd később az iskolában sem fordítanak elég gondot arra, hogy ezt a hibát kijavítsák.
2012. jún. 15. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
72%
Egyrészt a természetes nyelvérzék hiánya, másrészt alulműveltség, amivel ma, sajnos, sokan kérkednek is:((((
2012. jún. 15. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
67%
Nyelvi igénytelenség. Olyan nyelvjárás nincs, ami az irodalmi nyelvhez viszonyítva tele lenne hibákkal. Sajnos túl sokan vannak, akik a saját anyanyelvüket képtelenek megtanulni...
2012. jún. 15. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
27%
Se nem nyelvjárás, se nem műveletlenség. Ezt így ejtjük és kész, szóban nem különböztetjük meg a két ragot. Tökéletesen meg lehet így is érteni az esetek 95%-ában, hogy mit is akarunk mondani. Aki meg még ki is hangsúlyozza az n-t a végén, inkább öntelt sznobnak hangzik, mintsem művelt, irodalmilag és nyelvtanilag is tanult embernek. Ha viszont így is írja valaki, az már valóban nyelvhelyességi hiba.
2012. jún. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
12%

Ennyi ostobaságot, főleg azoktól akik nem sok közük lehet a nyelvészethez...!


A -ba, -be, -ban, -ben ragok illetve a hozzátartozó két eset alakilag kezd egybeesni. Természetes nyelvi változásról van szó, mint ahogy az "az" mutatónévmásból kialakult a névelő, vagy az E/3 jelenidő -n személyragja lekopott (v.ö. lészen>lesz, vagyon>van). Minden nyelv változik, ahogy a magyar is: bizonyos dolgok egyszerűsödnek (leníció), mások összetettebbé válnak(fotíció). Itt egy egyszerűsödésről van szó, vagyis az illativus -ba, beleolvad az innessivus -ban ragjába. Egyes nyelvjárásainkba' sosem volt megkülönböztetés a két alak között.:)


[link]


[link]

2012. jún. 16. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
88%
Ezzel vitatkozom. Van természetes egyszerűsödés a nyelvben (minden nyelvben), de nem mindegy, mi válik ebből "hivatalos" elfogadottá. Ha valamely folyamat valóban a racionalizáló egyszerűsítés irányába hat, az rendben van; ez, amiről beszélünk, azonban a nyelv egy értékes sajátosságát: a finom árnyalatok megkülönböztetése képességét "támadja meg", kívánja "kiiktatni" - ezért szegényíti, "kifosztja" a nyelvet. Az, hogy egyes nyelvjárásokban nincs megkülönböztetés, csak egy dolog. Az irodalmi nyelvben van. Véleményem szerint nem kell hagynunk, hogy "primitivizálódjék".
2012. jún. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
26%

A magyar nyelv nem azonos az irodalmi nyelvvel. Soha nem is volt, soha nem is lesz. Az csak egy mesterségesen kialakított változata, akárcsak pl. az angol esetében az RP. Mindkettőt elenyésző számú beszélő használja csak a valóságban, mert azoknak a többsége is, akik úgy gondolják, hogy az irodalmi nyelvet beszélik, köznyelvi elemeket is vegyítenek a beszédükbe, csak nincsenek esetleg tudatában.


A -ba/-be ill. -ban/-ben összeolvadása akkor lenne káros, ha lépten-nyomon félreértéshez vezetne. De ha ez így lenne, nem is élnénk vele. De mivel élünk vele, ez azt bizonyítja, hogy nem káros. :) Pláne nem műveletlen, mert akkor a magyarság 99 %-a műveletlen lenne. Vajon a maradék 1 % meg milyen alapon minősítene másokat...?


Le kéne már szokni arról, hogy másokat a nyelvhasználatuk alapján ítélgessünk meg, mert aki így tesz, az csak saját magát járatja le vele... Ez pont olyan, mint valakit a neve vagy a származása miatt szekálni. El kell fogadni, hogy olyan, hogy "A magyar nyelv" nincs: minden magyar anyanyelvű ember saját nyelvváltozatot beszél, melyek egymással teljesen egyenrangúak, amíg a kölcsönös megértést nem akadályozzák.

2012. jún. 16. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!