A mongol vagy a török nyelv miért hasonlít sokkal jobban a magyarra, mint a finn?
Ha a török és magyar nyelv is ragozó és átvettünk rengeteg török alapszót, és azt is tudjuk hogy a magyar nép őshazája török népek mellett volt, elég gyanús hogy kell lennie nyelvi rokonságnak is.
Olyat pedig egy szóval sem mondtam hogy az egész világon, a ragozó, meg a nem ragozó nyelvcsalád létezik csak. Nem kell hazudozni illetve a hazudozás köztudottan annak a jele hogy érvekkel nem tudja megcáfolni a másik állításait.
#24: nem mondtam, hogy azt mondtad, (akkor most ki is hazudik?) azt mondtam, hogy ezzel a logikával erre lehet következtetni.
Te nagyon nem értesz a nyelvészethez, szóval szerintem ne erőltesd, inkább olvass szakirodalmat, de ne a mindenféle tudományos alap nélküli összehordott szemetet.
A kedvedért utánaolvastam gyorsan. Ajánlom neked is:
Itt azt írják a finnugor rokonság a 19. században lett eldöntve úgy hogy sok mindent nem is vettek figyelembe.
És felsorol még sokmindent ami alátámásztja a magyar és török nyelvrokonságot:
Ragozó szerkezet (agglutináció)
Magánhangzó-harmónia.
Mássalhangzó-torlódás kerülése.
Dinamikus hangsúlyozás hiánya.
Nyelvtani nemek hiánya.
Tulajdonragok használata.
A főnév és melléknév, illetve számnév nyelvtani egyeztetésének hiánya.
Tehát nem csak a ragozás és az átvett szavak a bizonyíték.
Idézek a cikkből:
"A nosztratikus, valamint az eurázsiai nyelvcsalád közös alapszókincsének kutatása során számos egyéb szót találtak a nyelvészek az uráli és az altaji nyelvekben, amelyeknél felmerül a közös eredet lehetősége, ezek meg is találhatók az ezen nyelvekkel foglalkozó adatbázisokban"
Tehát az a valószínű hogy a magyar és a török nyelv is egy közös ősből származik ahogy a finn is.
A tipológiai hasonlóság ami feltűnő, sőt ez más szibériai nyelvek esetében is így van (tunguz, csukcs,eszkimó). Az okát nem tudjuk, Szibéria esetében sok volt a népvándorlás, ezért az összehasonlító módszer nem tud ez esetben úgy évtízezredekre visszalátni (mint a valamivel nyugisabb történelmű Ausztrália esetében). Az obi-ugor nyelvek, a finn-permi nyelvek, és a szamojéd nyelvek rokonsága a magyarral kétségtelen (távolódó sorrendben). Talán még a jukagir nyelv is rokon: ez utóbbi határeset, a kérdés vitatott a nyelvészek körében is, de a kérdés még tudományosan vizsgálható.
Nem áll a tudomány ma még ott, hogy esetleg 50-ezer évnél is régebbenen történt nyelvi eseményekre visszakövetkeztessen olyan népvándorlási átjáróházak, olyan nyelvcserékben bővelekedő ,,bazárok'' esetében, mint Szibéria. Igen, elképzelhető, hogy a török nyelvek esetleg mondjuk 80-ezer év távlati körüli rokonsággal rendelkeznek a magyar felé, de az is lehet, hogy nem. Az összehasonltó módszer ez esetben nem láthat el eddig, más megbízható módszer pedig nincsen. A török nyelv meglepő tipológiai hasonlóságára areális hatások is magyarázatot adhatnak ,ez utóbbiak nem feltételeznek rokon eredetet. Nem tudjuk, és egyelőre nincs eszközünk dönteni.
Fontos létni azt is, hogy a tipológia bár markáns része a nyelvnek, de nem feltétlen a legstabilabb. A tibeti nyelv pl. rokona a tibetinek, noha elébbi hajlító, utóbbi meg elszigetelő tipológiájú. India egyes indoeurópai nyelvei majdnem tisztán ragozósak, az angol meg erősen analaitikus, már-már elszigetelő tipológia felé ágazott el. Szegény tiwi nyelv, Auszrália értékes poliszintetikus-bekelbelező nyelve, mára erősen analitikus irányba ment el egy-két nemzedék alatt, sajnos a gyarmatositás során átment egy kreolizációnak, kvázi nyelvcserének megfelelő akkulturáción.
Mindezzel együtt is, a szibériai area nyelvtipológiai és kulturális egysége továbbra is érdekes és meglepő kérdés (e népek sámán-hiedelmei is rendelkeznek tipologiailag hasonlatos vonásokkal). Egyszer talán a fizika felfedez új alapjelenségeket (,,természetes gramofonok'' valami agyagba zárva?), és meghalljuk őseink hangját. Akkor majd megtudhatjuk, hogy a csukcsok, tunguzok, törökök voltak-e rokonaink 90-ezer éve, vagy sohasem voltak, de az areális hatások is elegendőek voltak-e, vagy valami még más harmadik oka van-e a dolognak.
#27: az idézett szövegben itt a lényeg: "felmerül a közös eredet lehetősége".
Felmerül! Csak felmerül, de nincs bizonyítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!