Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A mongol vagy a török nyelv...

A mongol vagy a török nyelv miért hasonlít sokkal jobban a magyarra, mint a finn?

Figyelt kérdés

szept. 5. 05:49
1 2 3 4 5 6
 21/55 anonim ***** válasza:
100%
19: ezek szerint két nyelvcsalád van az egész világon, a ragozó, meg a nem ragozó? :o
szept. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/55 anonim ***** válasza:
90%
Még egy valami eszembe jutott: talán a fülünk azért érzi hasonlónak, mert a törökből készen vettük át a szavakat, azok alig változtak azóta (pont úgy mint a szláv, német, latin szavak). A finnből nem vettünk át direkt egy az egyben semmit, de egymás mellett látszik, hogy egy közös ősből fejlődtek ki. Egyébként pont ezek miatt, kellemes mindkettőt hallgatni, még úgy is, ha nem érted, a dallam nagyon hasonló, valószínűleg nagyrészt az agglutináció miatt (nem akasztják meg a mondatot az elöljárószók) és a hangsúlyok is nagyjából ott vannak, ahol a magyarban.
szept. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/55 anonim ***** válasza:
9%

Ha a török és magyar nyelv is ragozó és átvettünk rengeteg török alapszót, és azt is tudjuk hogy a magyar nép őshazája török népek mellett volt, elég gyanús hogy kell lennie nyelvi rokonságnak is.


Olyat pedig egy szóval sem mondtam hogy az egész világon, a ragozó, meg a nem ragozó nyelvcsalád létezik csak. Nem kell hazudozni illetve a hazudozás köztudottan annak a jele hogy érvekkel nem tudja megcáfolni a másik állításait.

szept. 6. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/55 anonim ***** válasza:

#24: nem mondtam, hogy azt mondtad, (akkor most ki is hazudik?) azt mondtam, hogy ezzel a logikával erre lehet következtetni.

Te nagyon nem értesz a nyelvészethez, szóval szerintem ne erőltesd, inkább olvass szakirodalmat, de ne a mindenféle tudományos alap nélküli összehordott szemetet.

szept. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/55 anonim ***** válasza:
0%
Tényleg nem értek a nyelvészethez, viszont az is biztos hogy te sem értesz hozzá.
szept. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/55 anonim ***** válasza:
13%

A kedvedért utánaolvastam gyorsan. Ajánlom neked is:


[link]


Itt azt írják a finnugor rokonság a 19. században lett eldöntve úgy hogy sok mindent nem is vettek figyelembe.



És felsorol még sokmindent ami alátámásztja a magyar és török nyelvrokonságot:


Ragozó szerkezet (agglutináció)

Magánhangzó-harmónia.

Mássalhangzó-torlódás kerülése.

Dinamikus hangsúlyozás hiánya.

Nyelvtani nemek hiánya.

Tulajdonragok használata.

A főnév és melléknév, illetve számnév nyelvtani egyeztetésének hiánya.


Tehát nem csak a ragozás és az átvett szavak a bizonyíték.



Idézek a cikkből:


"A nosztratikus, valamint az eurázsiai nyelvcsalád közös alapszókincsének kutatása során számos egyéb szót találtak a nyelvészek az uráli és az altaji nyelvekben, amelyeknél felmerül a közös eredet lehetősége, ezek meg is találhatók az ezen nyelvekkel foglalkozó adatbázisokban"


Tehát az a valószínű hogy a magyar és a török nyelv is egy közös ősből származik ahogy a finn is.

szept. 6. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/55 anonim ***** válasza:
82%

A tipológiai hasonlóság ami feltűnő, sőt ez más szibériai nyelvek esetében is így van (tunguz, csukcs,eszkimó). Az okát nem tudjuk, Szibéria esetében sok volt a népvándorlás, ezért az összehasonlító módszer nem tud ez esetben úgy évtízezredekre visszalátni (mint a valamivel nyugisabb történelmű Ausztrália esetében). Az obi-ugor nyelvek, a finn-permi nyelvek, és a szamojéd nyelvek rokonsága a magyarral kétségtelen (távolódó sorrendben). Talán még a jukagir nyelv is rokon: ez utóbbi határeset, a kérdés vitatott a nyelvészek körében is, de a kérdés még tudományosan vizsgálható.


Nem áll a tudomány ma még ott, hogy esetleg 50-ezer évnél is régebbenen történt nyelvi eseményekre visszakövetkeztessen olyan népvándorlási átjáróházak, olyan nyelvcserékben bővelekedő ,,bazárok'' esetében, mint Szibéria. Igen, elképzelhető, hogy a török nyelvek esetleg mondjuk 80-ezer év távlati körüli rokonsággal rendelkeznek a magyar felé, de az is lehet, hogy nem. Az összehasonltó módszer ez esetben nem láthat el eddig, más megbízható módszer pedig nincsen. A török nyelv meglepő tipológiai hasonlóságára areális hatások is magyarázatot adhatnak ,ez utóbbiak nem feltételeznek rokon eredetet. Nem tudjuk, és egyelőre nincs eszközünk dönteni.

szept. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/55 anonim ***** válasza:

Fontos létni azt is, hogy a tipológia bár markáns része a nyelvnek, de nem feltétlen a legstabilabb. A tibeti nyelv pl. rokona a tibetinek, noha elébbi hajlító, utóbbi meg elszigetelő tipológiájú. India egyes indoeurópai nyelvei majdnem tisztán ragozósak, az angol meg erősen analaitikus, már-már elszigetelő tipológia felé ágazott el. Szegény tiwi nyelv, Auszrália értékes poliszintetikus-bekelbelező nyelve, mára erősen analitikus irányba ment el egy-két nemzedék alatt, sajnos a gyarmatositás során átment egy kreolizációnak, kvázi nyelvcserének megfelelő akkulturáción.


Mindezzel együtt is, a szibériai area nyelvtipológiai és kulturális egysége továbbra is érdekes és meglepő kérdés (e népek sámán-hiedelmei is rendelkeznek tipologiailag hasonlatos vonásokkal). Egyszer talán a fizika felfedez új alapjelenségeket (,,természetes gramofonok'' valami agyagba zárva?), és meghalljuk őseink hangját. Akkor majd megtudhatjuk, hogy a csukcsok, tunguzok, törökök voltak-e rokonaink 90-ezer éve, vagy sohasem voltak, de az areális hatások is elegendőek voltak-e, vagy valami még más harmadik oka van-e a dolognak.

szept. 6. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/55 anonim ***** válasza:
Javitás az elején: tibeti és *kínai* nyelv közül előbbi hajlító, utóbbi elszigetelő...
szept. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/55 anonim ***** válasza:

#27: az idézett szövegben itt a lényeg: "felmerül a közös eredet lehetősége".

Felmerül! Csak felmerül, de nincs bizonyítva.

szept. 6. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!