Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A mongol nyelvben tényleg...

A mongol nyelvben tényleg nagyon sok különböző hang van?

Figyelt kérdés

Láttam egy műsort ahol egy fiatal mongol lány beszélt aki tinédzser kora óta él Magyarországon,és tökéletesen beszélt magyarul akcentus nélkül.

Elmondta,hogy neki azért volt könnyű megtanulni magyarul mert a mongol is agglutináló nyelv,másrészt mert a mongolban nagyon sok hang van aminek köszönhetően könnyű nekik idegen kiejtéseket megtanulni.

Milyenfajta és hány hang létezhet benne?


2020. szept. 19. 19:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Párszor belenéztem csak úgy érdekességképpen ilyen mongolul tanulós kezdő videóba (ezt te is megteheted), és amitől én kicsit "falra másztam", az az, hogy amit kiejtenek magánhangzót, azt nem azzal a cirill betűvel írják, amivel úgymond kéne, vagy fordítva: nem úgy ejtik, ahogy írják, hanem teljes káosz van: az ü-t u-nak mondja, az u-t o-nak, az o-t a-nak, az ö-t mit tudom én minek, semmi sincs a helyén. Pedig cirill betűknél konszenzus van róla másik százféle (volt szovjetunióbeli) altáji nyelv esetében, hogy márpedig mi micsoda, és ez rettenetesen zavaró azoknak, akik más nyelveket ismerve ezeket már megszokták. Aki életében cirill betűt még nem látott, annak lehet, édes mindegy.


Én nem találom, hogy bármi különleges lenne a mongol hangok között. Igen, ugyanolyan nyelv, mint a magyar, de ebben semmi meglepő nincs, valójában néhány elfajult nyugat-indoeurópai nyelvet leszámítva, eurázsia szerte így működnek a nyelvek, szinte mind. És nyilvánvalóan van egy masszív közös vetülete a magyarral. Egyrészről a protoeurázsiai névmások, személyjelek, esetjelek, időjelek, és még pár tucat dolog közös kell legyen, mert ezek az indoeurópai, uráli, jukagir, török, mongol, tunguzban ugyanúgy vannak. Másrészről meg van egy irgalmatlan nagy szókészletünk, az a bizonyos "sztyeppei szókészlet" amit a volgai türk, tatár, kipcsák, bolgár, kazár keveredésből szedtünk össze, na azt nem szokták emlegetni, de ugyanezeket a szavakat a mongolok is ismerik ám, és érdekes módon sokszor hozzánk hasonlóbban ejtik, mint a török népek, pedig jóval messzebb vannak tőlünk, és közvetlen nyelvi érintkezést nem szoktak feltételezni.


Például a "tömör" az a türköknél "temir", de a mongoloknál megint "tömör".

A "tenger" (ég) a türköknél "täňir", a mongoloknál megint "tenger"

A "sár, sárga" a türköknél "szary, szaryq" a mongoloknál megint "sár"


Mondjuk, fiatalok még megtanulnak tökéletesen beszélni olyan nyelvet is, ami nagyon nem hasonlít az övékére.

2020. szept. 19. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen, elég sok különböző hang van, több "torokhang" pl., ami a magyarban tudtommal nincs meg (ha hülyeséget beszélek, vagy nem ez a megfelelő "szakszó", nyugodtan javítson ki valaki).

Ez pl. egy - szerintem - nagyon jó bemutató video, hogy átlásd a különböző hangokat a mongol nyelvben:


https://www.youtube.com/watch?v=XznEUUwQI-I&ab_channel=MGL123

2020. szept. 20. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de érdekes ez a kérdés.Nekem is az a tapasztalatom, hogy nagyon könnyen tanulnak meg idegen nyelveket, és teljesen át tudják venni az adott nyelv kiejtését. Nem biztos amúgy, hogy ez a mongol nyelv kiejtése miatt van, elképzeéhető, hogy kulturálisan ilyenek.
2020. szept. 20. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
"Másrészről meg van egy irgalmatlan nagy szókészletünk, az a bizonyos "sztyeppei szókészlet" amit a volgai türk, tatár, kipcsák, bolgár, kazár keveredésből szedtünk össze, na azt nem szokták emlegetni, de ugyanezeket a szavakat a mongolok is ismerik ám, és érdekes módon sokszor hozzánk hasonlóbban ejtik, mint a török népek, pedig jóval messzebb vannak tőlünk, és közvetlen nyelvi érintkezést nem szoktak feltételezni." Esetleg tudnál példákat hozni erre? Megköszönném :)
2020. szept. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Barbell Deadlift válasza:

"és amitől én kicsit "falra másztam", az az, hogy amit kiejtenek magánhangzót, azt nem azzal a cirill betűvel írják, amivel úgymond kéne, vagy fordítva: nem úgy ejtik, ahogy írják, hanem teljes káosz van"

Mint ahogy általában minden nyelvnek megvan a saját hangkészlete, nem is kötelezö egyeznie a kiejtésnek, a mongol amúgy sem fonetikus nyelv, a magánhangzókat pl csak a szó elején ejtik rendesen, a többit alig mondják ki.


"Pedig cirill betűknél konszenzus van róla másik százféle (volt szovjetunióbeli) altáji nyelv esetében, hogy márpedig mi micsoda, és ez rettenetesen zavaró azoknak, akik más nyelveket ismerve ezeket már megszokták"

Még az amúgy nagyon közeli kirgiz és a kazak esetén sincs konszenzus mindenben (lásd pl. a "ж" hangot), nem hogy az amúgy tudományos szempontból nem feltétlenül altáji mongol és a többi török nyelv között.

(és még egy csomó példa van a különbségekre, pl a karacsáj "гъ" és kazak "ғ" ugyan az, a tatárok nem is jelölik írásban ezt, meg a hátrébb képzett "қ" hangot sem, stb)


"Egyrészről a protoeurázsiai névmások, személyjelek, esetjelek, időjelek, és még pár tucat dolog közös kell legyen, mert ezek az indoeurópai, uráli, jukagir, török, mongol, tunguzban ugyanúgy vannak."

Itt pontosan milyen névmásokra és eset jelekre gondolsz? Az indoeurópai nyelvekben alig vannak nyelvtani esetek.



"Például a "tömör" az a türköknél "temir", de a mongoloknál megint "tömör"."

A mongol төмөр sem éppen a tömör szavunkra hasonlít, a jelentése is más.


"A "tenger" (ég) a türköknél "täňir", a mongoloknál megint "tenger""

Inkább úgy hangzik, hogy "tingr". De amúgy a kazak тәңір, a mongol тэнгэр, és a magyar tenger szó sem ugyan azt jelenti.

2020. okt. 12. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A tömör és a төмөр (mongolban) véletlenül hasonlít szerintem.
2020. okt. 12. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!