A magyar nyelv ismerete az előny?
A magyar nyelv fejlettsége, különlegessége, gondolati, képi, érzelmi kifejezőképessége vitathatatlan.
Csodálatos lehetőségek rejlenek benne. Elit tudományos és kulturális tudományos nyelvként lehetne használni.
Csak a beavatottak, akik beszélik, tudnának vele élni, érvényesülni, dolgozni.
Kifejezőképessége túlszárnyalja bármely világnyelvet.
Tudomásom szerint Izraelben is sokan beszélnek magyarul. Tudósok, művelt emberek, üzletemberek, stb.
A világ meghatározó elitjének a nyelve lehetne a magyar nyelv néhány évtizeden belül.
20/ A román nyelvről van némi ismeretem, elárulom hogy a 19.század elött a nyelvben a szláv eredetű szavak csaknem 1/3-át tette ki a nyelvnek, cirill írással.
Aztán a nacionalizmus időszakában a helyi nyelvészek 3 latinizációs reformot is szorgalmaztak(latin,francia, olasz) kiszóritva a szláv eredetü évszázados szavaikat idegenekkel,mára az eredeti szlávból átvett szavak minössze pár %-nyi
Mindezt azért hogy jobban illeszkedjen a nyelvük a képzelt eredetmondájukhoz és az identitásukhoz.
Tehát lényegében persze "más" mint mondjuk a magyar, de kúlturálisan sosem lesznek egyenrangúak.
Ahogy a #20-as írta, egy nyelv se jobb, mint egy másik. Egyszerűen mások. Mindegyiknek vannak "előnyei" és "hátrányai", nem értem, miért kéne bármelyiket a másik alá vagy felé helyezni. Még a hasznosság is kétséges, hiszen az anyaországban nyilván annak anyanyelve a domináns, máshol pedig vannak a világnyelvek.
Azt viszont felesleges felhozni, hogy például melyik nyelvben mire mennyi szinonima van, hiszen ezeknek a 90%-a nincs benne az átlag nyelvhasználók aktív szókincsében.
26/N
21: oké és ettől a román nyelv miért lett jobb vagy rosszabb?
Teszem hozzá a magyar nyelv is (mint minden más nyelv, ami nem teljes izolációban fejlődött) teke van jövevény szavakkal. A magyarban elsősorban szláv és germán eredetű jövevényszavak vannak. Ettől nem lesz se jobb se rosszabb, szimplán ez utal a nyelv és azt azt használó közeg történelmére. Aztán ha már itt tartunk nálunk is volt egy mesterséges nyelvújítás, csak kicsit korábban.
Rossz kifejezés ez a "jobb-rosszabb" én csak annyit állitottam hogy kultúrálisan nem egyenranguak bizonyos szempontból. Pl Ha egy román a nyelve történelmét akarná kutatni igencsak nehézkes lenne mivel rengeteg eredeti szavuk a homályba vész, helyettük más latin szavak vannak benne, amivel semmi korábbi kapcsolatuk nincs alapvetően.
Tehát én úgy fogalmaznék hogy nincs meg benne azaz etimologiai érték ami más nyelvekben adott.
Igen a magyarban is sok van, de korántsem annyi mint az emlitett nyelvbe. Nálunk a nyelvújítás nem arról szólt hogy magyar szavakat idegennel helyetesitettünk, hanem átvettük szimplán, de zömmel létrehoztak új szavakat pl az összetett szavaink döntő részét.
#24
Az ilyesmi értéket nem lehet objektíven nézni. Személy szerint az angolt, olaszt, latint, spanyolt és dánt (ezeket a nyelveket beszélem a magyar mellett) sokkal értékesebbek és érdekesebbek. Ez a szempont szinte teljesen szubjektív.
26/N
#20
Én a verssel nem azt mondom, hogy melyik rosszabb vagy jobb. Csak azt, hogy a belinkelt verset nem tudnád soha lefordítani más nyelvekre. :)
#12 Az angol nyelvben is rengeteg szinonima van azért mert nem sokan használják, az idézett versben lévő szavak nagy részét a magyarok sem használják soha.
Íme, a legjobb 293 szinoníma a go igére:
Ugyanezt a verset hallottam már angol fordításban előadva, tökéletesen válogatott szinonimákkal. A helyzet az, hogy ha nem beszélsz anyanyelvi szinten egy nyelvet, ezt nem érted meg. Plusz még anyanyelvi szintem sem tud az átlagember 4-5 szinonimánál többet a megy igére. Meg úgy általában semmire. Nem is kell.
"A világ meghatározó elitjének a nyelve lehetne a magyar nyelv"
Ezzel csak az a gond, hogy eléggé elfogadott vélemény szerint a Világ két legnehezebb nyelve a magyar és a kínai. Közülük a magyar a nehezebb, mert azt még a kínaiak sem értik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!